Національна академія медичних наук України 10 березня підписала Меморандум про співпрацю з ВГО «Український союз промисловців та підприємців» (УСПП), Об’єднанням організацій роботодавців України (ООРУ), Лігою страхових організацій України (ЛСОУ) та ГО «Українська асоціація сприяння охороні здоров’я населення» (УАСОЗН), які наголошують на необхідності прийняття комплексної стратегії у сфері охорони здоров’я. Свої пропозиції підписанти виклали у зверненні, яке буде направлено до Президента, Парламенту й Уряду. «Медична сфера в Україні потребує комплексного підходу та інноваційних рішень, котрі дали б змогу здійснити ефективну реформу галузі», — наголосив Президент НАМН України академік В. Цимбалюк.
На думку експертів, Національна стратегія має визначити пріоритетні першочергові заходи реформування медицини, адже за станом здоров’я громадян Україна посідає одне з найнижчих рейтингових місць у європейському регіоні. За роки незалежності країна втратила понад 6,5 млн громадян. Висока смертність унаслідок захворювань, зменшення народжуваності, відсутність якісної та доступної медицини й далі погіршують демографічну ситуацію.
Зокрема в умовах дефіциту держбюджету та низької платоспроможності населення пропонується ввести соціально-страхову модель з багатоканальною системою фінансування. Експерти переконані: Уряду слід подати відповідний проект Закону «Про обов’язкове соціальне медичне страхування», прийняття якого створить для громадян умови рівності, доступності та справедливості під час отримання медичної допомоги.
Окрім того, представники медичних інституцій і громадських організацій закликали МОЗ провести ревізію діяльності медичних закладів, своєчасно реагувати на будь-які порушення права на отримання медичних послуг. Учасники домовилися здійснювати спільний пошук шляхів комплексного вирішення нагальних потреб системи охорони здоров’я та формувати нові ефективні механізми її управління.
«Підписання Меморандуму про співробітництво між УСПП, ООРУ, НАМНУ, ЛСОУ та УАСОЗН є свідченням того, що ми формалізуємо наше партнерство з твердими намірами домогтися суттєвих позитивних змін у процесі трансформації системи охорони здоров’я як сфери національної безпеки України», — засвідчив у своєму зверненні до учасників засідання Голова УАСОЗН Святослав Ханенко.
Підписанти пропонують започаткувати платформу сприяння національній стратегії охорони здоров’я України, метою і ключовими завданнями якої є консолідація й узгодження зусиль усіх учасників процесу задля формування Національної стратегії охорони здоров’я для визначення принципів, засад і змісту базових компонентів системи охорони здоров’я України відповідно до Цілей сталого розвитку ООН, рекомендацій ВООЗ, науково обґрунтованого досвіду провідних міжнародних практик та викликів, цілей і завдань, що стоять перед Україною.
За матеріалами офіційного сайту НАМН України