Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець стверджує: закупівлі ліків через міжнародні організації шкодять українській економіці. «Те, що зараз робить МОЗ у сфері глобальної фармацевтичної державної політики, на мій погляд, категорично неправильно. Нині проводяться міжнародні закупівлі, за які ми віддаємо гроші міжнародним організаціям. Хіба правильно віддавати зароблені українцями гроші (12 млрд грн) у закордонні банки? Ми могли б інвестувати їх в українську економіку. Для цього МОЗ має затвердити перелік речовин, які воно закуповуватиме наступні 5 років. Потім треба зібрати українських фармвиробників і сказати: «Хлопці, нам потрібні ось такі ліки. Будь ласка, розширте виробництво, створіть нові робочі місця, випустіть хороші українські ліки. Якщо вони будуть якісними, ми їх у вас купимо». І тоді 12 млрд грн підуть не за кордон, а в українську економіку. І тоді наші молоді хіміки, фармацевти не виїжджатимуть з України, бо тут немає для них роботи», — переконана О. Богомолець.
На думку Голови профільного Комітету, для того щоб уникнути корупційних ризиків під час закупівель препаратів, треба затвердити перелік референтних цін і постійно його оновлювати. «В Україні досить виробників, здатних створити конкуренцію на власному ринку. Для того аби не боятися корупції, потрібно розвивати прозорі механізми економічного стимулювання, — говорить О. Богомолець. — За допомогою міжнародних закупівель ми корупції не позбулися. Тому що участь у закупівлях беруть одні й ті самі компанії-посередники, а притягнути до відповідальності немає кого, оскільки референтні ціни як такі не існують в українському правовому полі. Інакше кажучи, що хочемо, те й купуємо, ніхто нам не указ».
Народний депутат зазначила, що Україна забезпечує Міжнародним організаціям хороші прибутки: з 12 млрд грн 5% надходять їм як плата за послуги та 1,5% — за логістику (розвезення по регіонах). «Тобто 6,5% — більше ніж півмільярда гривень йдуть на оплату бездіяльності МОЗ», — наголосила О. Богомолець.
Крім того, Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров’я 5 квітня ухвалив рішення звернутися до Генеральної прокуратури України з проханням перевірити державні закупівлі лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та медичних виробів, проведені МОЗ через спеціалізовані міжнародні організації за кошти держбюджету 2015 та 2016 років, а також вирішив рекомендувати ВРУ заслухати на пленарному засіданні звіт в. о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун щодо міжнародних закупівель. Це вже не вперше профільний Комітет висловлює занепокоєння роботою нової команди МОЗ: 1 лютого 2017 року було ухвалено рішення звернутися до правоохоронних органів з приводу перешкоджання депутатській діяльності у зв’язку з відмовою МОЗ України надати Комітету копії укладених зі спеціалізованими міжнародними організаціями договорів на закупівлю лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та медичних виробів за бюджетні кошти.
За матеріалами Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я та сайту «Обозреватель»