Помилки на старті програми «Доступні ліки» дорого коштуватимуть МОЗ

236

Був на зустрічі із заступником Міністра охорони здоров’я Романом Іликом. Враження негативні, й ось чому. По-перше, заступник Міністра розповідав про те, які нововведення плануються і реалізуються в МОЗ. Америки не відкрив, бо ми теж не берцями борщ сьорбаємо і якось стежимо за новинами. Неодноразово з його вуст звучали гасла: «Ми робимо це для поліпшення якості життя наших пацієнтів» і тому подібний пафос. По-друге, ми не отримали від чиновника логічних і професійних пояснень стосовно ляпів під час запуску державної програми «Доступні ліки».

Іван КОНДРАТЕНКО, учасник АТО, відомий в Україні волонтер, лікар та інструктор з тактичної медицини
Коротко про те, як запускалася реімбурсація в Україні. Лікувальні заклади готувалися до старту проекту, за бюджетні гроші закупили не один десяток тисяч бланків для виписування рецептів. І тут — бац: окремим Наказом МОЗ раптово змінюється форма рецепта (при цьому доцільності змін особисто я не бачу взагалі). Лікарі про цю лажу дізналися за кілька днів до старту програми. Ну, нічого, нам не звикати долати труднощі, які для нас придумали. Про відсутність грошей на рахунках і фактичний зрив старту програми також говорилося багато. І що характерно: знову, не повірите, вини медиків у цьому немає! Але на десятки та сот­ні скарг із цього приводу хто відповідатиме? Правильно, медики.

Коли вищезазначені проблеми були озвучені заступнику Міністра, він почав розповідати, що «ви не уявляєте, як складно запустити державну машину, щось робити…» А нас це хвилює? Може, машину змінити треба? Хіба за півроку чи хоча б за місяць до старту програми складно було розподілити гроші виконавцям (яким, за фактом, і віддуватися за все), підготувати необхідну нормативну базу (ви не повірите, скільки за собою потягнула ця програма нормативних актів, котрі, як виявилося, потрібно виконувати, і, як завжди, вручну та з купою проблем)? Наприклад, зі слів заступника Міністра, чомусь тільки в Дніпропетровській області звернули увагу високих чинів на те, що виписувати рецепти за програмою «Доступні ліки» треба з реєстрацією номера паспорта та ІПН пацієнта, тому що інакше казначейство (той іще страшний звір!) без цих даних не оплатить такого рецепта, й нараховуватимуться штрафи за затримку оплати. І хто буде винен? Правильно, медики! І що будемо робити? Правильно, ми поки не вирішили! Реєстр граничних цін, за яким повинні працювати аптеки, з’явився тільки 4 квітня. Прекрасно! Можу писати ще багато слів, і навіть розумних, але по суті склалося дивне враження: а навіщо він приїжджав? Розповісти, що вони класні? Та ні, хлопці, облажалися ви! І змушений констатувати, що після сьогоднішньої зустрічі Міністерство втратило прихильників, яких і так було небагато. У тому числі й мене… І якщо реформа системи охорони здоров’я реалізовуватиметься так само, як стартувала програма «Доступні ліки», то я не знаю, куди мені тікати з медицини.

Ще один момент: на сайті МОЗ розмістили інформацію, що вони дозволили використовувати старі бланки рецептів. Але одного не врахували: якщо дотримуватися букви закону (ну хоч хтось повинен все-таки це робити!), то обов’язкове виконання Наказу аж ніяк не зрівняється з виконанням того, що написано на сайті-шмайті. Особливо цінне це для різних перевіряючих, особливо в погонах (адже медики — найголовніші злодії та хабарники в системі). І якщо до цього нова команда МОЗ говорила правильні речі, то коли почала діяти — виходять одні «косяки».

Зі сторінки Івана Кондратенка у Facebook

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я