Вінниччина: «Доступні ліки» дисциплінують і лікарів, і пацієнтів

274

Вінницькі медики урядову програму «Доступні ліки» сприйняли «на ура». До механізму реімбурсації їм не звикати, бо навіть після завершення пілотного проекту з відшкодування вартості ліків для хворих на артеріальну гіпертензію, що реалізовувався у 2015 році, в обласному центрі й окремих районах краю ця програма тривала за рахунок коштів місцевих бюджетів. Але тепер вони у подвійному виграші, бо можуть користуватися двома — місцевою і загальнодержавною — програмами одночасно. Це дає змогу охопити безкоштовними ліками більшу кількість пацієнтів, а головне — привчити їх щоденно вживати препарати, які вкрай необхідні для нормального самопочуття.

Держава у 2017 році виділила 20,5 млн грн

Надія МАРУСЯК, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА
Нині на Вінниччині проживає приблизно 1,6 млн осіб, із них 950 тис. страждають на серцево-судинні захворювання, 50 тис. — на бронхіальну астму і 10 тис. — на цукровий діабет. На відшкодування вартості ліків для вінничан із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом 2-го типу держава у 2017 році виділила 20,5 млн грн, які вже передані до місцевих бюджетів. Головними розпорядниками коштів будуть центри ПМСД. Їх фахівці й виписуватимуть ліки пацієнтам.

На початок квітня до участі в урядовій програмі долучилося 105 аптек, але щоденно ця кількість збільшується. У кожному аптечному закладі обов’язково має бути найдешевший препарат, на який поширюється реімбурсація. Аптека надає органам місцевого самоврядування фінансовий звіт і документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, й отримує кошти із місцевих бюджетів протягом 5 робочих днів після подачі звітності.

Разом із тим лікарі роз’яснюють хворим, що вартість ліків відшкодовуватиметься тільки в разі амбулаторного лікування. Ці ліки потрібно вживати щоденно та правильно, тільки так вдасться знизити рівень інвалідності, зберегти якість життя і запобігти передчасним смертям.

Гріх не скористатися

Світлана ШВИДЮК, головний спеціаліст відділу лікувально-профілактичної допомоги дорослому населенню Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА
Механізм реімбурсації для нас не новий. Цю школу ми пройшли у 2012-2015 роках, коли область активно працювала в пілотному проекті з державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування хворих з артеріальною гіпертензією. Ще тоді ми здобули гарний досвід й відпрацювали цю методику. І навіть після того, як пілотний проект призупинили, 9 районів і місто Вінниця продовжили працювати в цьому напрямку, щоправда за рахунок коштів місцевих бюджетів. Це дало гарний результат. У Вінниці, наприклад, завдяки впровадженню міської програми «Стоп гіпертонія» вдалося втричі зменшити кількість випадків гіпертонічного кризу, що призводить до інсульту, і в 1,3 разу — випадків інфаркту міокарда. Тому тепер, маючи державні кошти для лікування хворих із серцево-судинною патологією, гріх буде ними не скористатися. Отримати пільгові ліки зможе кожен громадянин України, що дасть можливість зменшити інвалідність і підвищити якість життя пацієнтів.

На початку квітня цього року в області розпочали виписувати рецепти. На сайті Міністерства охорони здоров’я опубліковано реєстр лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню станом на 3 квітня. Аптечна мережа працює, ліки видаються без перешкод. Реєстри пацієнтів створені, маршрути розроблені. Укладення договорів між аптеками і ЦПСМД теж відбулося без затримки.

Поліпшиться контакт між хворим і лікарем

Пилип ПРУДИУС, головний лікар Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного диспансеру
Така програма має дисциплінувати як лікарів, так і пацієнтів. Завдяки їй наші хворі (хоча б деякі з них) отримають комплексне лікування й обстеження. Якщо люди, наприклад, з ішемічною хворобою серця до цього часу з певних причин не відвідували лікарів, то тепер вони прийдуть по рецепт, тож їх ще й додатково обстежать на наявність інших захворювань, у тому числі й цукрового діабету. А хворі на цукровий діабет 2-го типу, котрі практично не відвідували сімейного лікаря, а знали лише ендо­кринологів, тепер будуть під наглядом ще й цих фахівців. Це відчутно підвищить якість лікування.

Не секрет, що чимало пацієнтів купували ліки відповідно до своїх фінансових можливостей: є гроші — хворий купує їх і лікується, нема — не лікується. Тепер ця група пацієнтів буде захищена, бо завдяки державній програмі вони матимуть можливість вживати необхідні препарати щодня. Система дає змогу дисциплінувати хворого. Окрім цього, ми нарешті позбудемося самолікування, бо коли пацієнт прийде з рецептом, то аптекар не рекомендуватиме йому дороговартісних препаратів — він отримає ліки, призначені лікарем. Це взаємна відповідальність: хворого, який повинен виконувати рекомендації лікаря, і лікаря, котрий підбиратиме дійсно ефективний препарат. Тобто контакт між лікарем і пацієнтом поліпшиться. Щоб допомогти сімейним лікарям зорієнтуватися у спектрі препаратів, зокрема для лікування бронхіальної астми та цукрового діабету, у нашому ендо­кринологічному диспансері створено пересувну поліклініку. Відповідно до графіка кілька наших спеціалістів проводять лекції та семінари для сімейних лікарів у районах області. У такий спосіб ми тримаємо ситуацію з призначення ліків під контро­лем. Адже питань виникає чимало, але головне — нам треба зацікавити лікаря, щоб він працював на результат.

У подвійному виграші

Людмила ФІЩЕНКО, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Вінниці
Паралельно з програмою «Доступні ліки» у Він­ниці продовжує діяти міська програма «Стоп гіпертонія», яка дає змогу людям, що отримують субсидію, придбати препарат для лікування гіпертонічної хвороби за рецептом за півціни. Міська влада щомісяця виділяє 50-53 тис. грн на цю прог­раму. Тепер програма «Доступні ліки» допоможе людям з іншими захворюваннями отримувати препарати дешевше. Крім того, ще діє Постанова Кабінету Міністрів №1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань». Важливо те, що Пос­танова, міська й урядова програми діятимуть одночасно, адже в них зазначені різні лікарські препарати. Тож відтепер сімейні лікарі Вінниці матимуть можливість забезпечити більшу кількість пацієнтів доступними ліками. Ми фактично у под­війному виграші.

Наш Центр обслуговує майже 45 тис. осіб. На рецепції в лікарні й амбулаторіях оформлений «Куточок пацієнта», де міститься вся інформація про дію урядової програми. Підготовлені до роботи і лікарі, які брали участь у розробці маршруту пацієнтів. Щоб розмежувати різні програми та вищезгадану Постанову, вирішили виготовити спеціальну печатку з написом «Реімбурсація», якою маркуємо рецепти тієї чи іншої програми — завдяки цьому не заплутаємося.

У рамках урядової програми ми отримали 340 тис. грн (попередня урядова програма дала 160 тис. грн). Тепер вінничани знають про існування міської програми для хворих на артеріальну гіпертензію, більше того, люди зрозуміли, що життя із гіпертонічною хворобою передбачає щоденний прийом препаратів, тож приходять і запитують про рецепти. А коли з’явилась інформація про дію прог­рами «Доступні ліки», то пацієнтів побільшало, і це добре, бо ми можемо залучити до лікування більшу кількість людей.

«Доступні ліки» — у віддалені села

Павліна ДЯЧЕНКО, головний лікар Літинського районного центру первинної медико-санітарної допомоги
На території нашого району є 15 аптек, із них 13 беруть участь у програмі «Доступні ліки». Шість розташовані у великих селах, але маленькі населені пункти залишаються без аптек. Тому роботу ми організували так: у районі є комунальна аптека, розміщена на території лікарні. Вона уклала договори з фельдшерами із сіл, які беруть медикаменти і дос­тавляють їх хворим, — тобто пацієнтам не пот­рібно їхати в районний центр, щоб отримати ліки. Але це за умови, що вони обстежені. Якщо хворий давно не звертався до лікаря з тих чи інших причин, він обов’язково має відвідати фахівця, пройти обстеження й тоді отримає лікування і рецепт на препарат. Такий механізм уже практикували в районі під час дії попередньої програми.

Цього року ми вирішили, що треба наблизити медичну допомогу до пацієнтів. І рішенням районної сесії виділено 4 автомобілі для здійснення профілактичного та періодичного огляду мешканців найвіддаленіших сіл району. Тепер сімейний лікар з Центру ПСМД може виїжджати на місця, оглядати пацієнта і за результатами обстеження виписувати рецепт. А купувати ліки в аптеці може як хворий, так і його родич або фельдшер. Тобто хворий буде забезпечений і медичним оглядом, і необхідними препаратами.

Олеся ШУТКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я