Вінницькі медики урядову програму «Доступні ліки» сприйняли «на ура». До механізму реімбурсації їм не звикати, бо навіть після завершення пілотного проекту з відшкодування вартості ліків для хворих на артеріальну гіпертензію, що реалізовувався у 2015 році, в обласному центрі й окремих районах краю ця програма тривала за рахунок коштів місцевих бюджетів. Але тепер вони у подвійному виграші, бо можуть користуватися двома — місцевою і загальнодержавною — програмами одночасно. Це дає змогу охопити безкоштовними ліками більшу кількість пацієнтів, а головне — привчити їх щоденно вживати препарати, які вкрай необхідні для нормального самопочуття.
Держава у 2017 році виділила 20,5 млн грн
На початок квітня до участі в урядовій програмі долучилося 105 аптек, але щоденно ця кількість збільшується. У кожному аптечному закладі обов’язково має бути найдешевший препарат, на який поширюється реімбурсація. Аптека надає органам місцевого самоврядування фінансовий звіт і документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, й отримує кошти із місцевих бюджетів протягом 5 робочих днів після подачі звітності.
Разом із тим лікарі роз’яснюють хворим, що вартість ліків відшкодовуватиметься тільки в разі амбулаторного лікування. Ці ліки потрібно вживати щоденно та правильно, тільки так вдасться знизити рівень інвалідності, зберегти якість життя і запобігти передчасним смертям.
Гріх не скористатися
На початку квітня цього року в області розпочали виписувати рецепти. На сайті Міністерства охорони здоров’я опубліковано реєстр лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню станом на 3 квітня. Аптечна мережа працює, ліки видаються без перешкод. Реєстри пацієнтів створені, маршрути розроблені. Укладення договорів між аптеками і ЦПСМД теж відбулося без затримки.
Поліпшиться контакт між хворим і лікарем
Не секрет, що чимало пацієнтів купували ліки відповідно до своїх фінансових можливостей: є гроші — хворий купує їх і лікується, нема — не лікується. Тепер ця група пацієнтів буде захищена, бо завдяки державній програмі вони матимуть можливість вживати необхідні препарати щодня. Система дає змогу дисциплінувати хворого. Окрім цього, ми нарешті позбудемося самолікування, бо коли пацієнт прийде з рецептом, то аптекар не рекомендуватиме йому дороговартісних препаратів — він отримає ліки, призначені лікарем. Це взаємна відповідальність: хворого, який повинен виконувати рекомендації лікаря, і лікаря, котрий підбиратиме дійсно ефективний препарат. Тобто контакт між лікарем і пацієнтом поліпшиться. Щоб допомогти сімейним лікарям зорієнтуватися у спектрі препаратів, зокрема для лікування бронхіальної астми та цукрового діабету, у нашому ендокринологічному диспансері створено пересувну поліклініку. Відповідно до графіка кілька наших спеціалістів проводять лекції та семінари для сімейних лікарів у районах області. У такий спосіб ми тримаємо ситуацію з призначення ліків під контролем. Адже питань виникає чимало, але головне — нам треба зацікавити лікаря, щоб він працював на результат.
У подвійному виграші
Наш Центр обслуговує майже 45 тис. осіб. На рецепції в лікарні й амбулаторіях оформлений «Куточок пацієнта», де міститься вся інформація про дію урядової програми. Підготовлені до роботи і лікарі, які брали участь у розробці маршруту пацієнтів. Щоб розмежувати різні програми та вищезгадану Постанову, вирішили виготовити спеціальну печатку з написом «Реімбурсація», якою маркуємо рецепти тієї чи іншої програми — завдяки цьому не заплутаємося.
У рамках урядової програми ми отримали 340 тис. грн (попередня урядова програма дала 160 тис. грн). Тепер вінничани знають про існування міської програми для хворих на артеріальну гіпертензію, більше того, люди зрозуміли, що життя із гіпертонічною хворобою передбачає щоденний прийом препаратів, тож приходять і запитують про рецепти. А коли з’явилась інформація про дію програми «Доступні ліки», то пацієнтів побільшало, і це добре, бо ми можемо залучити до лікування більшу кількість людей.
«Доступні ліки» — у віддалені села
Цього року ми вирішили, що треба наблизити медичну допомогу до пацієнтів. І рішенням районної сесії виділено 4 автомобілі для здійснення профілактичного та періодичного огляду мешканців найвіддаленіших сіл району. Тепер сімейний лікар з Центру ПСМД може виїжджати на місця, оглядати пацієнта і за результатами обстеження виписувати рецепт. А купувати ліки в аптеці може як хворий, так і його родич або фельдшер. Тобто хворий буде забезпечений і медичним оглядом, і необхідними препаратами.
Олеся ШУТКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Вінниця