Рахункова палата України провела аудит ефективності використання коштів державного бюджету для здійснення заходів Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки. Виявилося, що програма була малоефективною, оскільки в цей період зросли показники захворюваності на згадану недугу. «Збільшилася кількість випадків захворювання на особливо небезпечну форму туберкульозу, що потребує високовартісного і тривалого лікування, — мультирезистентний туберкульоз. Якщо 2011 року виявлено 5513 випадків цього захворювання, то минулого — 8709. Крім того, стрімко (більше ніж удвічі) зріс рівень захворюваності серед працівників протитуберкульозних закладів. Так, у 2011 році налічувалося 110,7 випадку на 100 тис. відповідного населення, а у 2015-му — 248,4, що свідчить про неефективність заходів із запобігання поширенню цієї недуги», — повідомляють в Управлінні інформаційної політики Рахункової палати.
Результати аудиту також показали, що завдяки закупівлі препаратів для лікування туберкульозу через міжнародні організації за гроші державного бюджету 2015 року вони виявилася дешевшими у 8 разів, проте пацієнти чекали їх майже 2 роки. «Лише в кінці 2016 року закуплено в повному обсязі лікарські засоби, перелік яких затверджений Урядом ще 2015 року. Разом з тим, Міністерство не змогло організувати використання залишків ліків, придбаних за бюджетні кошти протягом попередніх років. Такі залишки тривалий час лежали на складах і стали непридатними через закінчення терміну використання. Як наслідок, втрачено лікарських засобів на суму майже 5 млн грн», — зазначають в Управлінні інформаційної політики Рахункової палати.
До того ж результати аудиту засвідчили: МОЗ майже 1,5 року не ухвалювало рішення про ефективне використання ліків міжнародної допомоги на суму 46 млн грн. «Це призвело до того, що частина лікарських засобів вартістю 21,3 млн грн стане непридатною вже через 2-4 місяці. Якщо ставлення Міністерства до використання протитуберкульозних препаратів найближчим часом не зміниться, решту зазначених ліків також буде втрачено. А їх утилізація потребуватиме додаткових коштів», — підсумовують в Управлінні.
За матеріалами офіційного сайту Рахункової палати України