Миколаївський базовий медичний коледж є одним із найстаріших навчальних закладів на півдні України. Спочатку це була фельдшерська школа, яка готувала юнаків для роботи у морському шпиталі: перше заняття в фельдшерській школі відбулося 9 березня 1875 року. Сьогодні цьому закладу виповнилося 136 років.
У 1996 році училище отримало державну атестацію та стало обласним науково-методичним центром. З’явилися нові напрямки підготовки фахівців: «Стоматологія ортопедична», «Фармація». У 2002 році училище акредитовано за ІІ освітньо-кваліфікаційним рівнем, отримало статус коледжу і стає базовим у регіоні.
У 2007 р. Миколаївський базовий медичний коледж було визнано одним із найкращих закладів медичної освіти України. За час існування він випустив близько 10 тисяч молодих спеціалістів, забезпечуючи медичні заклади висококваліфікованими кадрами. Серед них більше 1000 випускників продовжили навчання та отримали дипломи у медичних вишах ІІІ–ІV рівня акредитації. У кожному медичному закладі області працюють випускники коледжу. Символічно, що чимало студентів після закінчення інститутів та університетів повернулись у свою alma mater, але вже як викладачі. Без сумніву, ще багато випускників Миколаївського медколеджу засяють яскравими зірками на науковому небосхилі, але й щоденна невтомна праця у звичайних лікарнях чи в сільській глибинці великої армії випускників коледжу не менш важлива й потрібна нашій державі, кожному з нас.
Коледж не стоїть осторонь реформування охорони здоров’я в нашій країні, усвідомлюючи, що якість і доступність медичної допомоги населенню залежить від професійного рівня середнього медичного персоналу. Враховуючи нові вимоги до фахівців у зв’язку з медреформою, педагогічний колектив коледжу спрямовує свої зусилля на об’єднання теоретичних знань і практичної підготовки, на стимулювання клінічного мислення студентів на основі міждисциплінарних підходів, вибору адекватних методів і форм навчання.
Сьогодні в коледжі свої знання і досвід передають студентській молоді 187 викладачів. Серед них і кандидати медичних наук, і відзначені почесними званнями «Відмінник освіти», «Заслужений вчитель України».
Викладачі активно впроваджують у навчальний процес новітні інформаційні технології навчання, глибоко аналізують передовий педагогічний досвід, підбирають нетрадиційні форми проведення занять тощо. Навчально-виховний процес у коледжі забезпечують 13 предметних (циклових) комісій.
Тут впроваджено денну (1325 студентів), вечірню (37 студентів) та заочну (28 студентів) форми навчання. Підготовка здійснюється на базі 9 та 11 класів за спеціальностями: «Сестринська справа», «Лікувальна справа», «Акушерська справа», «Медико-профілактична справа», «Стоматологія ортопедична» та «Фармація», а також впроваджено освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти за спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст», «Бакалавр». Усі спеціальності, які отримують студенти у цьому учбовому закладі, затребувані в сучасній медицині.
Спільно з управлінням охорони здоров’я Миколаївської обласної державної адміністрації створено матеріально-технічну базу, відповідаючу сучасним вимогам, яка дає змогу здійснювати підготовку кваліфікованих фахівців: 26 аудиторій; 60 спеціально обладнаних кабінетів; 32 спеціалізовані лабораторії; 11 навчальних кімнат у лікувально-профілактичних закладах міста; аптечні установи та фармацевтична фабрика. Проводяться науково-практичні семінари, конференції, до яких долучаються студенти.
У коледжі діє 4 комп’ютерних класи, які під’єднані до мережі Інтернет, запроваджено навчально-інформаційну комп’ютерну мережу, використовується система комп’ютерного управління навчальним закладом, усі кабінети та лабораторії забезпечені комп’ютерною технікою, що дає можливість викладачам використовувати інноваційні технології навчання, стежити за останніми світовими новинами медицини та фармації.
Діяльність майбутніх медиків неможлива без відпрацювання практичних навичок, тому матеріальна база постійно поновлюється навчальними муляжами, фантомами, навчальними відеофільмами, комп’ютерними програмами, комп’ютерами та відеотехнікою. Обладнані та оснащені за сучасними вимогами кабінети «Технології ліків», «Виготовлення незнімних протезів», «Фармацевтичної хімії», «Фармакології», «Неорганічної та аналітичної хімії», «Педіатрії», «Терапії», «ЛФК», «Акушерства та гінекології».
Під час проходження практики в лікувально-профілактичних установах міста й області студенти освоюють нову діагностичну та лікувальну апаратуру, виконуючи функції дублерів медичних працівників.
Пріоритетом роботи коледжу у найближчі кілька років є впровадження ступеневої освіти відповідно до Болонської декларації. Миколаївський базовий медичний коледж має домовленість про співробітництво з Тернопільським державним медичним університетом імені І.Я. Горбачевського, Національним медичним університетом імені О.О. Богомольця та Запорізьким державним медичним університетом.
Мета такої співпраці — координація спільної діяльності по забезпеченню безперервної ступеневої освіти відповідно до європейських стандартів (підготовка лікаря 10-11 років), здійснення підготовки фахівців наступного рівня з числа випускників коледжу.
Сергій ГУБАНОВ,
спеціально для «ВЗ», м. Миколаїв