ГРИП: ЗАГРОЗИ І ПРОГНОЗИ

1428

Осінь традиційно принесла не лише мінливу погоду, а й тривоги з приводу сезонного грипу.
Наш кореспондент звернувся до директора Інституту інфекційних хвороб та епідеміології НАМН України, доктора медичних наук, професора Віктора МАРІЄВСЬКОГО, щоб з’ясувати, до чого готуватися лікарям і пацієнтам.

— Підстав для панічного настрою сьогодні, на щастя, немає, — зазначив Віктор Федорович. — У всіх країнах Європи активність грипу низька. Лише у деяких — Шотландії, Польщі, Франції, Норвегії — спостерігаються поодинокі випадки виявлення вірусів А та В. Приблизно така ж ситуація і в США. Хоча у цій країні щотижня досліджують понад три тисячі зразків від хворих із грипозною клінічною симптоматикою, за останній тиждень лише близько 6 відсотків зразків виявились позитивними на грип.

ВЗ Це там, далеко. А як у нас в Україні?

— Тримаємо руку на пульсі. Впродовж усього року постійно здійснюється рутинний та дозорний епідеміологічний нагляд. Перевагу надаємо останньому. Поясню: дозорний нагляд є новішим, досконалішим, дає змогу зменшити навантаження на медичну службу, заощадити державні кошти, поліпшити якість епідеміологічної та вірусологічної інформації, потрібної для моніторування та оцінки мінливості епідситуації. Саме за цією системою наш інститут і координує в державі нагляд за розвитком, поширенням грипу. Мережа системи — чотири міста у різних географічних зонах України: Дніпропетровськ, Одеса, Київ, Хмельницький, а в них 18 лікарень та поліклінік. Було проведено навчання медичного персоналу на предмет визначення категорій хворих із ознаками грипоподібного та тяжкого гострого респіраторного захворювання, а також тих, у кого доцільно відбирати матеріал для вірусологічних досліджень із метою виявлення вірусів грипу. Саме така система дає змогу оперативно відреагувати на неблагополуччя, визначивши збудника, який його спричиняє.

Щодо прогнозу по Україні, то циркуляції вірусів грипу поки що не спостерігається. Це підтверджують і регулярні молекулярно-генетичні дослідження матеріалу від хворих, відібраних системою дозорного нагляду. А епідситуація з гострими респіраторними інфекціями в Україні відповідає звичайному для цієї пори року сезонному рівневі.

ВЗ Наскільки мені відомо, Україна долучилась до світової системи вірусологічного нагляду за розвитком грипу. Які переваги це нам дає?

— Так, ось уже впродовж шести років наш інститут доправляє українські штами вірусів до двох світових центрів грипу — в Атланті (США) та Лондоні. Що це нам дає? Там наші штами уважно вивчають, порівнюють з надісланими з інших країн. Отримана інформація використовується для формування рекомендацій щодо вироблення вакцин до кожного наступного епідемічного сезону. Ми співпрацюємо не лише із зазначеними центрами грипу. Наш інститут є учасником програми ВООЗ із контролю якості лабораторних досліджень із цієї проблеми. Про відповідність цих досліджень міжнародним стандартам свідчать отримані нами сертифікати.

ВЗ Лікарський загал нині цікавить, які штами «відвідають» нашу країну?

— Ми щороку складаємо прогноз для Міністерства охорони здоров’я. Щодо епідемічного сезону 2012-2013 року: на підставі проведених в інституті багатопланових досліджень і з урахуванням ситуації, що складається у світі, прогнозуємо сумісну циркуляцію вірусів типу А(Н3N2), нового штаму А/Вікторія/361/2011, який поки що не реалізував у нашій державі свої епідемічні потенції, а також нового для нас штаму вірусу В/Вісконсін/2010. Не виключена можливість циркуляції вірусу А/Н1N1/Каліфорнія/2009, але його роль в епідемічному процесі буде другорядною. Всі ці три штами увійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу для країн Північної півкулі на нинішній сезон як рекомендовані ВООЗ для виробництва вакцин.

ВЗ Ми підійшли до вельми делікатного питання про щеплення…

— За даними такої авторитетної організації як ВООЗ, своєчасна вакцинація перед епідемічним сезоном є най­ефективнішим засобом профілактики грипу. З урахуванням досвіду останньої пандемії грипу, що пройшла у світі у 2009-2010 рр., пріоритетними групами ризику, які підлягають імунізації, експерти ВООЗ вважають вагітних, медичних працівників, дітей віком 6-59 місяців, людей похилого віку та осіб із обтяженими станами — діабетом, астмою та ін.

ВЗ Які терміни вакцинації є оптимальними?

— Це залежить від кліматичної зони, періоду настання зими. В Україні імунізацію слід проводити у жовтні-листопаді зареєстрованими та дозволеними до застосування грипозними вакцинами. Не зайвим буде нагадати і скільки часу потрібно для утворення імунного захисту. Для дорослих це 10-14 днів, а для дітей до трьох років чи тих, хто не хворів на цю недугу, — півтора місяця. Цим особам роблять дворазові щеплення по півдози з інтервалом у чотири тижні.

ВЗ А якщо хтось не вклався у визначені строки чи завагався і втратив час?

— На думку експертів ВООЗ, щеплення можна робити і в пізніші строки, але гарантований ефект досягається, якщо це зробити не менш ніж за два тижні до початку епідемічного сезону. Піднесення захворюваності на грип у нас може розпочатися не раніше середини грудня, отож для проведення вакцинації ще є час.

ВЗ Ваш інститут, наскільки я знаю, досліджує грип не лише з огляду на можливу сезонну епідемію…

— Наукові дослідження спрямовано на досягнення основної мети — мінімізації шкоди від грипу. Ми глибоко вивчаємо природу патології, досліджуємо еволюційні зв’язки між вірусами грипу, які спричиняли епідемії у минулі роки, проводимо філогенетичний аналіз. Його дані є незамінними для ідентифікації та типування нових збудників, що виявляються, дають змогу визначити, звідки вони заносяться до нашої країни. Так, завдяки філогенетичному аналізу було встановлено походження пандемічних вірусів грипу 2009 року, які виникли шляхом потрійної рекомбінації між вірусами грипу людей, свиней і птахів. Наші науковці також стежать за ефективністю противірусних препаратів шляхом виявлення та долі збудників, резистентних до тих препаратів. Це дає змогу визначити, чи будуть ефективними ці засоби. А дослідження генетичних особливостей збудників спрямовано на виявлення специфічних мутацій у генах вірусів, які зумовлюють тяжкість перебігу хвороби. У подальшому продовжуватимемо спостереження за епідемічним процесом в Україні, проводитимемо поглиблене вивчення циркулюючих збудників грипу, включаючи антигенні, генетичні характеристики, їх філогенетичний аналіз. Важливим є й прогнозування етіології наступних епідемій. Кінцева ж мета наукових досліджень — уберегти націю від підступного захворювання.

Розмову вів Василь КАЛИТА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я