Міністерство охорони здоров’я України 10 липня винесло на громадське обговорення проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики розрахунку вартості послуги з медичного обслуговування (медичної послуги)». У якості методологічної основи використовуватимуть стандартний метод аналізу витрат шляхом їх покрокового розподілу згори донизу.
У пояснювальній записці до документа говориться, що у сучасних системах охорони здоров’я дослідження, пов’язані з обліком витрат, відіграють важливу роль у створенні ефективних систем фінансування та забезпеченні універсального доступу населення до основних послуг охорони здоров’я. Головним аспектом цього процесу є забезпечення застосування всіма медичними закладами стандартного підходу й уніфікованих форматів даних обліку та аналізу витрат. Це забезпечує коректне агрегування відомостей і порівняння результатів, отриманих різними закладами охорони здоров’я, що є важливим для планування та прийняття подальших управлінських рішень, спрямованих на забезпечення ефективності витрат, а отже, максимальної віддачі вкладених у надання медичної допомоги публічних фінансових ресурсів.
Методика спрямована на забезпечення стандартизації й уніфікації підходів до обліку витрат у закладах охорони здоров’я України та закладення базових принципів універсальної національної системи розрахунку вартості медичних послуг. У рамках використання Методики будуть апробовані ключові методологічні аспекти порядку визначення та обліку витрат, які необхідні для надання медичних послуг на рівні закладів охорони здоров’я відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та характеризують вартість цих послуг.
Затвердження Методики забезпечить стандартизацію й уніфікацію підходів до обліку витрат у закладах охорони здоров’я України та сформує базові принципи універсальної національної системи розрахунку вартості медичних послуг. Результати обліку витрат можуть використовуватися для вирішення низки важливих завдань у сфері управління медичною допомогою, зокрема:
планування та бюджетування (оцінка потреб у ресурсах і прогнозування майбутніх витрат у межах реалізації стратегічних планів у галузі охорони здоров’я з метою формування політики, управління та бюджетування; оцінка витрат на збільшення охоплення населення тими чи іншими медичними послугами тощо);
визначення ставок оплати постачальникам послуг (створення основи для встановлення вартості надання медичних послуг у межах системи розрахунків із постачальниками; використання відповідної інформації у рішеннях щодо охоплення населення медичними послугами та під час формування політики щодо розрахунків із постачальниками; здійснення порівняння витрат зі встановленими тарифами на оплату медичних послуг тощо);
поліпшення внутрішнього управління постачальника послуг (здійснення порівняння структури витрат та результатів діяльності різних підрозділів або служб медичних закладів; встановлення стандартів та контрольних показників з метою збільшення підзвітності; надання даних для прийняття обґрунтованих рішень з метою поліпшення управління, а також якості та ефективності діяльності постачальників медичних послуг тощо).
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України