Замість лікарняного — довідки

4320

«Затримали тендер. Немає поставок. Закінчуються запаси» — ці уже типові фрази-пояснення стосуються не ліків чи медичного обладнання, а, здавалося б, того, чого має бути вдосталь: бланків листків тимчасової непрацездатності. «Паперова криза» — це, звісно, не так страшно, як відсутність вакцин чи сироваток. Однак що робити лікарю, коли пацієнт запитує його: «Де мій лікарняний і чи отримаю я виплати за довідкою?»


Тернопільщина

Лідія ЧАЙКОВСЬКА, заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА
У ст. 31 Закону України «Про загально­обов’язкове державне соціальне страхування» передбачено, що підставою для призначення допомоги у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності, вагітністю та пологами є виданий в установленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження й обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням із Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. №23-р «Про виготовлення бланків листка тимчасової непрацездатності» Міністерство охорони здоров’я України є замовником бланків листків непрацездатності, до того ж МОЗ здійснює їх розподіл по регіонах згідно із заявками та щороку передбачає кошти для їх виготовлення у межах видатків, визначених у державному бюджеті України на відповідний рік.

Сьогодні, на жаль, у медичних закладах трапляються випадки, коли лікарі не мають можливості видати пацієнтам листок непрацездатності, бо відсутні бланки цього документа. Натомість хворий отримує довідку довільної форми із зазначенням порядкового номера та дати видачі або ж листок непрацездатності старого зразка. Такий стан справ призводить до патової ситуації, коли застраховані особи в пошуках допомоги звертаються до робочого органу Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з риторичним запитанням: «Як отримати за цією довідкою компенсацію?»

Видача довідок про тимчасову втрату працездатності проводиться тільки тими лікувальними закладами, у яких повністю використані бланки листків непрацездатності і лише на період до їх виготовлення. Такі дії підтверджує й відповідний документ — лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 28.07.2006 р. Отож, коли лікарні отримають бланки, заст­рахованій особі необхідно звернутися до медичного закладу, який видав довідку, для заміни її на листок непрацездатності. Бо ані довідка, ані лікарняний листок старого зразка не дають права на виплату допомоги — вони лише підт­верджують, що причина, через яку працівник був відсутній на роботі, поважна, і не дозволяють працедавцю звільнити його за прогул. Тільки після пред’явлення листка непрацездатності комісія із соціального страхування або її уповноважений зможе ухвалювати правомірне рішення про призначення допомоги.

У Тернопільській області, як і в багатьох інших, бланків листків непрацездатності не вистачає. Управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА неодноразово зверталося до МОЗ України з проханням забезпечити Тернопільщину листками непрацездатності, позаяк станом на 1 липня 2017 року залишився дуже незначний резерв, який становить лише 1 тис. бланків, а це значно менше за місячну норму. Загалом станом на 21 липня цього року в мед-закладах області залишилося 30,5 тис. бланків листків непрацездатності. Їх, зрозуміло, недостатньо: річна потреба становить 160 тис.

До профільного Міністерства ми зверталися кілька разів, зокрема в березні і на початку липня цього року. Конструктивної відповіді не отримали. Натомість Міністерство охорони здоров’я надсилало, і не раз, листи до нашого управління з проханням «поділитися» зайвими бланками з іншими областями. Ми, як мовиться, й раді були б це зробити, але змушені були відмовити, бо й самі відчуваємо значний дефіцит. МОЗ України в телефонному режимі озвучило інформацію про проведення конкурсних торгів для закупівлі бланків листків непрацездатності та пообіцяло повідомити нас про їх результати.

Однак, коли Міністерство забезпечить область лікарняними, наразі невідомо. Найприк­ріше, що в такій ситуації, як завжди, страждають люди, котрим за довідкою не можуть виплатити матеріальну допомогу. Отож, поки що і пацієнти, і лікарі — в очікуванні.


Дніпропетровщина

Юрій ДУК, завідувач амбулаторії сімейної медицини КЗ «Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №5»
Бланків листків непрацездатності немає ні в місті, ні в області з травня цього року. Така історія повторюється майже щорічно, але зазвичай через кілька тижнів, щонайбільше — місяць бланки надходили. Так довго лікарняних немає в наявності вперше. Ймовірна причина — відсутність запасу бланків на державному рівні та затримка з тендерною процедурою їх виготовлення, адже будь-яка типографія в будь-якій кількості надрукувати бланки не може — це офіційний документ, який виготовляється на спеціальному папері з певними ступенями захисту. Але це наші припущення, бо ж офіційного пояснення немає. У вищих інстанціях нам просто радять чекати, не називаючи конкретних термінів надходження бланків.

Наразі виходимо зі становища, виписуючи пацієнтам тимчасові довідки непрацездатності. Згідно з інструкцією від МОЗ, вносимо у довідки ті самі дані, що і до офіційного лікарняного листка: повну інформацію про пацієнта, строки перебування на лікарняному, вид непрацездатності тощо. Довідка має порядковий номер й завіряється необхідними печатками, але це — тимчасовий документ, нарахувати за ним виплати неможливо. Пацієнти змушені чекати, коли надійдуть бланки листків непрацездатності, на які вони згодом зможуть обміняти ці довідки й нарешті отримати гроші.

Протягом минулих трьох місяців нам частково надходили бланки лікарняних в обмеженій кількості — 50-80 штук за загальної потреби в тисячах, адже наш медичний центр обслуговує понад 100 тис. населення. Тому ми закривали лікарняні тільки так званим терміновим пацієнтам: у першу чергу жінкам, які перебували в допологовій й післяпологовій відпустці, людям, котрим направили на освідчення МСЕК, учасникам бойових дій і ветеранам АТО. Але наразі всі залишки бланків вичерпалися.

Решта пацієнтів (станом на кінець липня тимчасові довідки отримали вже близько 2 тис. осіб) чекає надходження бланків, але людям уривається терпець, і їх можна зрозуміти. Щодня на «гарячу лінію» головного лікаря нашого центру надходять дзвінки від пацієнтів із питанням щодо лікарняних, й ми уже стомилися відповідати на них загальними фразами. До того ж передбачаємо «гарячий» період для лікарів і медреєстраторів, коли бланки листків непрацездатності нарешті надійдуть до лікарень. Адже замість того, щоб у штатному порядку приймати пацієнтів, нам доведеться в авральному режимі опрацьовувати кілька тисяч довідок, дублюючи дані з них у відповідні журнали звітності та виписуючи натомість лікарняні. Це велике, а голов­не — штучно створене навантаження, якого за розумного вирішення проблеми з лікарняними, котра повторюється періодично, цілком можна уникнути.


Харківщина

Людмила ЮЩЕНКО, заступник головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи та експертизи тимчасової непрацездатності КЗОЗ «Харківська обласна клінічна лікарня — Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»
Нинішня «паперова криза» — не перша в Україні. Особисто я добре пам’ятаю, як понад десять років тому бланки листків непрацездатності раптом закінчилися, а нові не встигли надрукувати. Тоді не тільки ми, а й інші регіони вимушені були виписувати довідки, ставити на них купу печаток, реєструвати в спеціальному журналі обліку та попереджати пацієнтів і співробітників бухгалтерій підприємств, які оплачували лікарняні листки, що це явище тимчасове, і тільки-но будуть надруковані бланки суворої звітності, ми замінимо ними видані довідки. На той час криза затяглася всього на два тижні, ми вийшли з неї, так би мовити, без втрат, але з досвідом. Тож навчені подібною ситуацією, нині ведемо суворий облік цих документів в електронному вигляді та паперовій формі, тому й маємо нині певний запас.

Потребу області в кількості бланків листків непрацездатності визначаємо відповідно до галузевих статистичних даних, а саме — статистичних показників поширеності та захворюваності населення.

В області організований щоденний, щотижневий і щомісячний моніторинг видачі листків непрацездатності. Відстежуємо також тривалість листків непрацездатності, кількість виданих бланків кожним лікарем тощо — це допомагає визначати необхідну потребу закладів на наступний рік, що оформлюємо заявкою в Міністерство охорони здоров’я України. До зберігання, розподілення й обліку бланків ставимося дуже суворо, однак потрібно узаконити порядок їх збереження юридично.

На Харківщині поки що проблем із наявністю листків непрацездатності немає. Однак востаннє ми отримували їх майже рік тому — у липні 2016-го, з розрахунку 600 тис. екземплярів на рік, тож запаси вичерпуються. На сьогодні лишилося трохи більше 139 тис. бланків. А ще ми виручили Київщину, передавши колегам у лютому цього року 100 тис. бланків листків непрацездатності для їх пацієнтів. Сподіваємося, що тепер самі не потрапимо в чергову кризу.

Раніше представники всіх областей за довіреностями отримували бланки в Києві безпосередньо на ДП «Укрвакцина». Тепер востаннє їх друкували у ТОВ «Укрспецполіграфія». Функції розподілення по лікувальних закладах області теж змінено: їх передано від обласного управління охорони здоров’я до КЗОЗ «Харківська обласна клінічна лікарня — Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», а відповідальним призначено головного лікаря. Збереження бланків та їх безпосередню передачу до районних лікарень також покладено на наш заклад.

До того моменту, коли ми дізналися, що існує проблема з друком нових тиражів, бланки районним закладам охорони здоров’я розподіляли відповідно до їх потреби та звітності. Але за підсумками першого півріччя 2017 року провели детальний аналіз витрат, проінструктували кожного працівника, відповідального за видачу лікарняних, і розпочали надавати їх райцентрам дозовано. На пацієнтах це аж ніяк не позначилося. Хіба що від них почали суворіше вимагати точну назву підприємства або організації, до яких надходить лікарняний, їх адресу, інші потрібні для нарахування грошей дані, адже за наявності двох виправлень у документі він уже стає недійсним і підлягає списанню за актом. Тому людям іноді доводиться двічі, а то й тричі повертатися до поліклініки або стаціонару, щоб уточнити дані й отримати свій листок непрацездатності, оформлений згідно з вимогами чинних наказів. Вимушене підвищення вимог — своєрідний захід економії. Та жодної скарги по області немає.

Ми готові до будь-якої ситуації, але впевнені в одному: на заробітній платні наших пацієнтів відсутність бланків не позначиться. У разі потреби будемо знову переходити на тимчасові довідки, хоча це й не зручно.


Буковина

Марія ПОЛІЩУК, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької обласної державної адміністрації
Листок непрацездатності — це документ суворої звітності. Видача бланків лікарняних листків здійснюється в порядку централізованого постачання відповідно до заявленої потреби.

Медичні заклади, які отримали бланки листків тимчасової непрацездатності, заз­вичай наприкінці кожного місяця звітують про їх витрачання — здають корінці раніше отриманих бланків. Після цього використані списують із балансу на підставі акта. Тож ми маємо змогу чітко проконтролювати, скільки бланків лікарняних листків видано, а скільки залишилося.

Нестача бланків — проблема не нова, вона повторюється час від часу протягом останніх п’яти років. До нас неодноразово зверталися колеги з інших областей, зокрема сусідніх, де утворився дефіцит, і просили позичити бланки. Ми ділилися, але в незначній кількості. Наприклад, передали 40 бланків поліклініці, але вони дуже швидко розійшлися — й знову виникла проб­лема. Колеги розповідають, що змушені видавати пацієнтам довідки, які, однак, можуть засвідчити тільки те, що людина пропустила роботу з поважної причини, але не є підставою для виплати грошової компенсації. Відповідно, виникає багато нарікань та питань з боку пацієнтів, хоча лікарі не можуть на них відповісти.

Чернівецькій області вдалося зробити певний запас бланків листів тимчасової непрацездатності винятково за рахунок того, що ми вели чітку статистику і розраховували розподіл. Тому тих бланків, які маємо зараз, вистачить щонайменше на рік роботи. Знаємо, що Міністерство охорони здоров’я України оголосило тендер на виготовлення цих документів, тож сподіваємося, що вони з’являться в усіх медичних закладах країни вже в кінці серпня — на початку вересня.


Чернігівщина

Владислав КУХАР, начальник управління охорони здоров’я Чернігівської міської ради, Заслужений лікар України
На сьогодні проблем з нестачею бланків листків непрацездатності по місту Чернігів не існує. Пацієнтам виписуємо лікарняні листки відповідно до чинного законодавства. Зараз маємо запас бланків у кількості майже 30 тис. Враховуючи, що торік ми використали 64 тис. бланків листків непрацездатності, сподіваємося: такої кількості нам вистачить практично на п’ять місяців. Тож ані на початку року, ані зараз заявки на додаткове отримання бланків листків непрацездатності до МОЗ України не подавали.

Наскільки ритмічно відбувалися поставки бланків у 2017 році, сказати не можу, адже поки що використовуємо торішній залишок. Минулого року замовили бланки, так би мовити, із запасом на випадок епідемії грипу, але оскільки епідемічна ситуація в нашому регіоні була досить сприятливою, залишилася суттєва кількість цих документів, які й використовуємо зараз. Тож проблема з відсутністю бланків листків непрацездатності, від якої потерпають інші регіони, нас обминула. Щоб не виникали подібні непорозуміння з паперовими довідками та бланками, на мою думку, треба активно переходити на електронну форму звітності.


Вінниччина

Наталія АВРАМЕНКО, начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради
Нині у Вінниці діє 15 лікувально-профілактичних закладів. Усі вони забезпечені достатньою кількістю бланків листків непрацездатності. Протягом 2017 року вони отримали 39 тис. бланків, зараз наявний залишок становить близько 14 тис., тобто пот­реба в них до кінця року покрита.

Про складну ситуацію в інших областях, де не вистачає лікарняних листків, знаємо, до того ж у 2012 році теж пережили подібне. Тоді в амбулаторіях сімейної медицини і центрах первинної медико-санітарної допомоги бланків не було зов­сім, листки непрацездатності видавали лише лікарні обласного підпорядкування, і то тільки важкохворим. Решта хворих у Вінниці отримували довідки про тимчасову непрацездатність. Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності такі довідки не оплачував. Коли ж лікарняні листки з’явилися, то довідки замінили на бланки суворої звітності. Тоді труднощі виникли через те, що держава вчасно не замовила друк цих документів.

Та ситуація навчила нас працювати на випередження, тож тепер ми щороку проводимо моніторинг видачі листків непрацездатності, що дає змогу правильно прогнозувати щорічну пот­ребу — для кожного закладу і для міста загалом. Тому жоден керівник лікарні не звертався до Департаменту з приводу відсутності лікарняних листів, бо в усіх є запас, якого має вистачити до кінця року. Подібна ситуація спостерігається і загалом по області. Вінниччина лікарняними листками забезпечена в повному обсязі.


Закарпаття

Ольга ЧЕМЕТ, начальник управління лікувально-профілактичної роботи Департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА
На сьогодні бланків листків непрацездатності в області немає. Закінчилися вони фактично ще у середині червня. Щорічна потреба Закарпаття в лікарняних листках — близько 130 тис., минулого року їх було використано навіть трохи більше.

Дефіцит бланків листків непрацездатності почав формуватися в області з березня цього року. Знаючи, що бланки ми не можемо самостійно ні замовити, ні придбати (залишок на той період становив трохи більше 50 тис. за потреби близько 14 тис. на місяць), ми одразу звернулися до Міністерства охорони здоров’я і поінформували, що в нас лікарняних вистачить тільки до середини червня. Із таким питанням ми зверталися до МОЗ тричі, однак відповіді так і не отримали.

Виходимо із ситуації, фактично, тим самим шляхом, який довелося відпрацювати ще у 2007 році, коли в державі була аналогічна ситуація. Зок­рема підготували наказ по Департаменту охорони здоров’я, яким регламентували та затвердили форму медичної довідки, куди лікар вносить запис, що особа мала ознаки тимчасової втрати працездатності, та вказує терміни непрацездатності. Відповідний наказ розіслали всім структурним підрозділам Департаменту охорони здоров’я й лікувальним закладам, які нам підпорядковуються, й повідомили про це Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Крім того, усно звернулися до керівників наших підрозділів на місцях з проханням провести перерозподіл бланків між закладами на користь використання їх залишків для вагітних, осіб із тривалим захворюванням, тих, хто готується до освідчення на МСЕК. Ми розуміли, що одна справа, коли пацієнт перебуває на лікарняному тиждень, й зовсім інша, коли непрацездатність зберігається 3-4 місяці.

Облік довідок ведеться так само, як і лікарняних, — це документ суворої звітності. Пацієнт, котрий мав ознаки тимчасової втрати працездатності та звертався по медичну допомогу, після закінчення лікування отримує довідку, за допомогою якої пояснює роботодавцю причину відсутності на роботі. Однак цей документ не є підставою для нарахування фінансового відшкодування. У нашому наказі ми чітко прописали: щойно область отримає від МОЗ бланки лікарняних листків, усі без винятку довідки, видані пацієнтам, будуть обміняні на бланки лікарняних листків, і тоді вже вони зможуть отримати компенсацію. Проте передбачити, коли це станеться, на жаль, неможливо.


Львівщина

Ірина МИКИЧАК, директор Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА
Ще в червні минулого року відповідно до розподілу МОЗ України Департаментом охорони здоров’я Львівської ОДА було отримано 23,91 тис. бланків листків непрацездатності. Станом на кінець липня цього року залишок бланків листків непрацездатності на централізованому складі Обласної бази спецмедпостачання становить орієнтовно 15% від цієї кількості. До слова, за даними закладів охорони здоров’я області на сьогодні певна кількість листків непрацездатності в лікувальних установах області також є у залишку. Тож бланками цих листків Львівщина забезпечена. У разі нагальної пот­реби кожного окремо взятого лікувального закладу Департамент охорони здоров’я здійснить перерозподіл залишку бланків з інших лікувальних установ області та використає резервний залишок.

Щодо забезпечення ними на 2018 рік, то Департамент охорони здоров’я Львівської ОДА подав до Міністерства охорони здоров’я заявку, у якій потребу області в бланках листків непрацездатності визначили в кількості 494 тис. За даними МОЗ, постачання бланків до адміністративно-територіальних одиниць України буде проведено після здійснення останнім відкритих торгів та виконання переможцем замовлення на їх друк.

Підготували Лариса ЛУКАЩУК (м. Тернопіль), Ірина КАДЧЕНКО (м. Дніпро), Ольга ФАЛЬКО (м. Харків), Ольга КАМСЬКА (м. Чернівці), Олена БЕРЕЗКІНА (м. Чернігів), Олеся ШУТКЕВИЧ (м. Вінниця), Віктор ЛАЗОРИК (м. Ужгород), Юлія МАСЮКЕВИЧ (м. Львів), спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я