Куріння — залежність, що лікується

3832

Одна викурена цигарка спричиняє патологічні зміни в людському організмі впродовж 18 годин. У середньому людина, що палить, втрачає 14 років життя через шкідливу звичку. Кожні шість секунд у світі помирає один курець, а кожен рік — 600 тис. пасивних курців, які просто дихали тютюновим димом. Відповідно до досліджень, які провели в Гарвардському університеті, вміст тютюнових смол у цигарках із кожним роком збільшується… Статистика щодо паління і його наслідків насправді жахлива, і не лише в Україні, а й у світі. Однак існують ефективні методи позбавлення від цієї шкідливої звички. Донесіть цю важливу інформацію до ваших пацієнтів, і роботи у вас стане значно менше.

ВЗ Ви вважаєте, що «тютюнопаління» не зовсім правильний термін. Чому?

Микола ОСТРОВСЬКИЙ, завідувач кафедри фтизіатрії і пульмонології з курсом професійних хвороб Івано-Франківського національного медичного університету, Заслужений діяч науки і техніки України, професор
— Куріння чистого тютюну було поширене за часів Христофора Колумба. Нині ж під час викурювання цигарки відбувається згорання за високої температури тютюну, паперу, хімічних домішок, смакових додатків. У димі, який втягує курець, — велика кількість шкідливих речовин: нікотину, окис вуглецю, сліди синильної кислоти тощо. Цигарки містять більше ніж 4 тис. компонентів, які після згорання утворюють близько 200 хімічних елементів, багато з яких завдають шкоди легеням. Це зокрема миш’як, формальдегід, свинець, синильна кислота, окис азоту, чадний газ, аміак і ще 43 відомі канцерогени. Сечовину, головну хімічну сполуку сечі, використовують для забезпечення «аромату» цигарок, причому в легких марках її вміст вищий.

До речі, легкими цигарками курець завдає собі анітрохи не менше шкоди, а іноді й більше. Адже він відчуває тютюновий голод і біжить покурити набагато частіше, ніж любитель міцніших цигарок.

ВЗ Розкажіть про паління як предиктор епідемії легеневих захворювань.

— Під час паління цигарки слизова оболонка легень покривається смолою від тютюнового диму, вони засмічуються, що, відповідно, заважає надходженню кисню. У курця з’являються втома, головний біль, знижується мозкова активність. Як підрахували медичні статистики, до розвитку раку легень має минути близько двадцяти років від початку паління. Основними згубними факторами є нітрозаміни, бензопірен і радон, які містяться у великій кількості в тютюновій смолі. До ранніх ознак раку легень належать кашель, значне виділення мокротиння, кровохаркання, біль у грудях, підвищена температура тіла.

Туберкульоз теж не дрімає. Згідно з результатами досліджень учених із Каліфорнійського університету у курців значно вищий ризик заразитися туберкульозом.

Частим наслідком отруєння нікотином є так званий бронхіт курця, що поступово призводить до розвитку емфіземи легень. Вона характеризується утрудненням дихання, стійкою задишкою, слабкістю, різким погіршенням працездатності.

Варто нагадати, що розвиток легень припиняється лише після 20 років. Паління до цього віку порушує формування легеневої тканини. Тому чим раніше пацієнт почав палити — тим гірший прогноз. Пасивні курці піддаються такому самому ризику, якщо вони чутливі до впливу тютюну.

ВЗ Які ще хвороби асоційовані з палінням?

— Багато людей не знає і сотої частки шкідливих ефектів тютюнового диму. Зазвичай знання про шкоду паління обмежується ризиком розвитку раку. Кожен може згадати хоча б одну людину, яка, викурюючи по 20 цигарок на день, дожила до вісімдесяти років. Це насправді так. Але на одну людину, стійку до впливу отрути цигарок, припадає 1 тис. осіб, чутливих до впливу тютюну. І мало хто з нас «обдарований» природою так, щоб міг палити і не набути при цьому якої-небудь хвороби.

Тютюновий дим містить близько 4 тис. відомих нам складових елементів. Про дію на організм багатьох із цих речовин ми й уяви не маємо. Однак добре відомо, що 43 із них можуть спричинити рак. Рак — не найчастіше захворювання, спровоковане палінням. Однак безсумнівним є те, що ця згубна звичка підвищує ризик розвитку раку ротової порожнини, язика, глотки, гортані, легень, стравоходу, шлунка, сечового міхура, шкіри та яєчників.

Нікотин, крім того, отруює серце і судини. Лише від однієї цигарки серцебиття частішає на 18-20 ударів за хвилину. Відбуваються звуження кровоносних судин і зміни у їх стінках, що призводить до розвитку артеріальної гіпертензії й атеросклерозу.

Систематичне куріння є однією з основних причин виникнення облітеруючого ендартеріїту артерій гомілки і стопи (ця хвороба проявляється переміжною кульгавістю). Звуження (облітерація) судин, що відбувається внаслідок посиленого розростання їх внутрішньої оболонки, призводить до того, що віддалені від серця ділянки тіла, і насамперед нижні кінцівки, погано забезпечуються кров’ю, що зрештою може спричинити розвиток гангрени.

З курінням можуть бути пов’язані й інші хвороби та стани: синусити, аносмія (нездатність розрізняти запахи), отити, ларингіти, фарингіти, часті ангіни, стенокардія, інсульти, виразки, порушення менструального циклу, втрата смаку, порушення зору, катаральні явища, рецидивуючий кашель і часті респіраторні захворювання, поганий стан шкіри обличчя, руйнування зубів, кровоточивість ясен.

Також унаслідок куріння в організмі відбувається підвищений метаболізм вітаміну С, брак якого спричиняє негативні явища.

ВЗ Паління є більше фізичною чи психологічною залежністю?

— За умови постійного паління стійкість до нікотину в людини поступово підвищується, що зумовлює потребу у збільшенні щоденної дози. У випадку припинення надходження в організм нікотину в курця розвиваються явища абстиненції, тобто тяжкі фізичні й психічні розлади, що знімаються або полегшуються після надходження чергової дози нікотину. Уже через кілька тижнів від початку паління більшість людей зауважують, що їх нервовій системі для підтримки гарного самопочуття необхідний нікотин. Крім цього, тютюн містить велику кількість різних сполук, які використовує організм людини, наприклад, нікель і кобальт. Тож під час спроби кинути палити нервова система відчуває нестачу дії, а організм страждає від дефіциту певних речовин, оскільки ті з них, які абсорбуються через легені, швидко проникають в організм і через короткий проміжок часу задовольняють його потреби без залучення до цього процесу кишечнику. Інакше кажучи, коли організм починає отримувати необхідні речовини через легені, кишечник, якому вже не потрібно настільки напружено працювати, зупиняє деякі хімічні процеси.

ВЗ Які методи лікування залежності від паління доступні пульмонологу?

— Якщо ваш пацієнт висловлює бажання позбутися шкідливої звички, то спершу він має визначитися, чого хоче насправді: кинути палити чи захотіти кинути палити. Бо ефект дає не бажання, а реальна дія. Зазвичай людина, не позбавлена волі, яка вирішила остаточно розлучитися з цигарками, здатна впоратися із цим зав­данням самостійно, без звернення до лікарів.

Існують два способи відмови від паління. Перший полягає в раптовому, одномоментному припиненні. І це найбільш дієвий метод. У таких випадках краще використовувати для цього період, не пов’язаний із підвищеним нервовим напруженням: дні відпочинку, подорожей, перебування в лікувальних закладах тощо. Важко переносяться лише перші дві-три доби. Потім явища абстиненції минають, повертається гарне самопочуття, підвищується настрій, людина відчуває приплив сил і бадьорості.

Інший спосіб полягає в поступовому відвиканні від тютюну, у послідовному зниженні денної кількості цигарок. Це допомагає уникнути абстиненції і пов’язаних із нею неприємних відчуттів.

Розроблено багато різних методик, щоб допомогти людям кинути палити. Найкращий метод — комбіноване використання всіх можливих видів лікування, здатних забезпечити позитивний ефект. Визначивши, як відбувалося звикання: психологічно чи фізично (а можливо, і тим, й іншим шляхом), можна вибрати відповідний курс лікування.

Слід зазначити, що тут дуже корисні всілякі відволікальні моменти. Крім того, чимале значення має атмосфера, у якій перебуває курець: важливо, щоб у нього не було стимулу закурити, не було приводу зайвий раз хвилюватися й нервувати, а також щоб інші люди не палили поруч із ним. У цей період бажано відмовитися від м’ятної жуйки, оскільки її смак спонукає курця порушити дану собі обіцянку.

Досить ефективним засобом у боротьбі з палінням є полоскання ротової порожнини в’яжучими засобами, що зумовлюють неприємні відчуття у поєднанні з тютюновим димом. Для цього застосовують 0,25% розчин азотнокислого срібла, розчин евкаліптової олії (15-20 крапель на склянку води). Полоскати рот цими речовинами треба кілька разів у день, причому безпосередньо тоді, коли накочує бажання закурити.

Буває й так, що людина не може обійтися без допомоги лікаря, котра полягає в психотерапевтичному впливі, застосуванні ліків, які полегшують стан під час нікотинової абстиненції, методів нетрадиційної медицини (голковколювання, дихальної гімнастики тощо). Медик може призначити серцеві, снодійні засоби, препарати, що заспокоюють нервову систему.

ВЗ А розкажіть детальніше про фізичне і психологічне лікування.

— Щодо психологічного лікування, то це — гіпноз і психотерапія. Найчастіше невдалі спроби пов’язані з відсутністю в людини добре усвідомленого бажання кинути палити. Психотерапевту необхідно з’ясувати це і встановити, на якій стадії перебуває курець. Психотерапію чи інші психологічні методи потрібно використовувати, аби підвести курця до стану «бажання кинути».

Стосовно гіпнозу, то тут відомі дві методики впливу, які можна зас­тосовувати окремо чи в комплексі. За однією з методик гіпнотерапевт занурює пацієнта у стан глибокої релаксації й закладає твердження про шкідливість паління у його підсвідомість. У випадку вдалого проведення сеансу курець більше не відчуває потягу до цигарок. Як правило, пропонують 3-4 такі сеанси. У цьому випадку успіху досягають лише у 10-30% пацієнтів, що пройшли курс лікування.

За іншою методикою лікар занурює пацієнта в гіпнотичний стан, під час якого гіпнотерапевт спілкується з підсвідомою частиною психіки людини, де виникає й укріплюється шкідлива звичка. Дуже часто залучення до паління відбувається у віці, коли цього вимагає «членство» у певній групі. Нікотин, створюючи відчуття певного добробуту, маскує сум, провину чи страх, що заганяються в підсвідомість і можуть залишитися непоміченими під час медикаментозного лікування. Отже, треба встановити наявність у пацієнта цього психологічного впливу, із яким потрібно упоратися до того, як людину відлучать від паління.

Багато хто зазначає ефективний вплив книги Аллена Карра «Легкий спосіб кинути курити», після якої, мовляв, чимало людей назавжди відмовилися від згубної звички. Але і в Україні є чудові книги, що допомагають оцінити шкоду від паління, наприклад, авторства завідувача кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, професора Юрія Мостового.

У програму фізичного лікування входить застосування замінників нікотину. Такі алкалоїди, як лобелін і цитизин, впливають на вегетативну нервову систему, а також на обмінні процеси в організмі, діючи подіб­но до нікотину. Одночасно в курця зникає «смак» до цигарок. Але при цьому під час припинення паління організм людини починає відчувати нестачу деяких корисних для життєдіяльності сполук, які раніше абсорбувалися через тютюновий дим. Забезпечення організму підвищеною кількістю необхідних мікроелементів посередництвом спеціальних добавок дає змогу зменшити цей дефіцит. Тому корисним є введення таких добавок внутрішньовенно, що створює альтернативу їх повільній абсорбції в кишечнику.

Спеціально розроблена дієта для виведення токсичних речовин з організму допомагає позбутися нікотину, який осів у жирових прошарках і впливає на нервову систему. Чим швидше буде виведено нікотин з організму, тим швидше поповниться дефіцит деяких речовин.

Дуже важливим є дотримання спеціальної програми фізичних вправ для контролю дихання. Куріння скорочує об’єм легень і споживання організмом кисню, збільшення якого покращує самопочуття людини.

Нікотиновий пластир, жувальна гумка або імплантати допомагають у випадках із відсутністю сприйнятливості до інших методів, але не слід забувати, що за умови їх використання нікотин продовжує надходити в організм, впливаючи на нервову систему і не звільняючи від залежності.

ВЗ Що зазвичай стимулює людей кинути палити?

— Знаєте, я помітив цікаву тенденцію: чим вища фінансова забезпеченість людини, тим більше в неї виникає бажання довше жити. І перше, що такі особи роблять, — кидають палити.

Дуже часто, коли люди бачать, як, наприклад, їх батьки тяжко відходять із цього світу через хвороби, спричинені палінням, то моментально, буквально за один день відмовляються від згубної звички. Коли кажеш пацієнту, що на п’яту добу після відмови від паління в нього відновиться повноцінний смак, а далі нюх, робота інших органів і систем, це теж неабияк стимулює.

ВЗ Яка ситуація із нікотиновою залежністю в Україні?

— В Україні щоденно палять 45% дорослих чоловіків і 9% дорослих жінок. Серед молоді — 45% юнаків і 35% дівчат. 68% курців заявили, що зацікавлені у відмові від паління, а 26% тих, хто будь-коли палив щодня, уже є колишніми курцями. Понад 90% українців підтримують заборону паління на робочому місці, 70% — повну заборону реклами тютюну. Усього в країні налічується близько 9 млн активних курців, що становить третину працездатного населення держави.

Україна посідає 17-те місце у списку країн-лідерів за кількістю курців. Щорічно до їх числа долучаються не менше 100 тис. українців. Кожен четвертий підліток в Україні викурює першу цигарку у віці до 10 років. За офіційною статистикою, від хвороб, пов’язаних із палінням, в Україні щорічно помирає 120 тис. осіб.

ВЗ Як борються із палінням за кордоном?

— Коли людина має будь-яку легеневу патологію і при цьому є курцем (а це перевіряють за допомогою спеціальних аналізів), оплата лікування відбувається з кишені пацієнта. Також для курців автоматично зростає вартість медичного страхування. Фінансовий момент — настільки важливий, що тільки він один дає неабиякий позитивний результат.

Наталя МОСТОВА, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я