Валерія Лутковська: «Оновлений Національний перелік основних лікарських засобів порушує права найуразливіших категорій пацієнтів»

632

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулася до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з поданням щодо забезпечення прав громадян у сфері охорони здоров’я. На її думку, набрання чинності Постанови КМУ від 16.03.2017 р. №180 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» позбавляє значну кількість найуразливіших категорій пацієнтів права на отримання безоплатно та на пільгових умовах за рецептами лікарів більше ніж 500 життєво необхідних лікарських засобів. До Офісу Омбудсмена вже надходять непоодинокі звернення від громадян і представників громадських організацій щодо порушення права на охорону здоров’я у зв’язку з дією вказаного документа.

В обґрунтуванні необхідності перегляду Національного переліку основних лікарських засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» зазначається: до 1 липня 2017 року пацієнти з окремих груп населення та за певними категоріями захворювань у разі амбулаторного лікування мали право отримувати безоплатно або на пільгових умовах за рецептами лікарів медичні препарати, зазначені в Переліку лікарських засобів. До зазначеного Переліку входило майже 1000 най­менувань діючих речовин. Натомість Постановою №180 вказаний документ скасовано. На сьогодні пацієнтам безоплатно та на пільгових умовах відпускаються препарати, включені до Національного переліку основних лікарських засобів, до якого входять лише 450 міжнародних непатентованих назв. «У цьому контексті зазначу: на сьогодні існує величезний ризик, що пацієнти залишаться без необхідних їм лікарських засобів, а це може призвести до ускладнення перебігу захворювання та незворотних процесів — аж до летальних випадків», — зауважила Валерія Лутковська.

За її словами, у зоні ризику опинилися діти, учасники бойових дій, учасники та інваліди війни, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсіонери, інваліди I і II груп, ветерани військової служби та силових структур, діти з багатодітних сімей, жертви нацистських переслідувань, особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, депортовані особи, що досягли пенсійного віку або є інвалідами, реабілітовані особи, котрі стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами.

Крім того, у зверненні зазначається, що Експертним комітетом з відбору та використання основних лікарських засобів та Міністерством охорони здоров’я України без уваги залишено пропозиції, які надавалися громадськими організаціями з грудня 2016 року щодо включення до Національного переліку лікарських засобів, котрі в клінічних настановах вказані як найефективніші. Також до розроблення Національного переліку лікарських засобів не були залучені галузеві фахівці й представники громадських організацій.

«З огляду на вищевикладене Національний перелік основних лікарських засобів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 р. №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 р. №180 зі змінами, внесеними Постановою КМУ від 04.07.2017 р. №547), потребує перегляду з метою забезпечення конституційного права громадян на охорону здоров’я», — говориться у зверненні В. Лутковської до Прем’єр-міністра України.

За матеріалами офіційного веб-сайту Уповноваженого ВРУ з прав людини

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я