Львівщина: Успіх проекту Світового банку залежить від спільних зусиль

1113

Завдяки вдалому менеджменту та раціональному використанню коштів Львівщині вдалося не лише реалізувати важливий для мешканців області субпроект у рамках спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», а й досягти значної економії під час міжнародних закупівель, а відтак — спрямувати додаткові кошти на придбання такого необхідного обладнання.

ВЗ Якими були особливості вашої спів­праці зі Світовим банком під час реалізації субпроекту «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області»?

Ірина МИКИЧАК, директор Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА
— Кілька років тому Міністерство охорони здоров’я України у співпраці зі Світовим банком розпочало реалізацію проекту «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Коли ми дізналися про конкурс, він практично добігав кінця. Відтак, коли нас запросили до участі в проекті, більшу частину фінансового ресурсу вже було розподілено поміж іншими регіонами України. На той момент Львівщина долучилася до реалізації проекту із фінансуванням у розмірі 4 млн грн.

У вкрай стислі терміни нам вдалося підготувати чотири заявки. Уже під час місцевого відбору з-поміж них було виділено напрямок «Онкопревенція та впровадження сучасних протипухлинних технологій», оскільки профілактиці онкологічної патології приділяється дуже мало уваги, скажу більше — ми на неї навіть не в змозі вплинути, так само, як і на ранню діагностику. Спонукала нас до такого кроку ще й недостатня ефективність скринінгових програм, що працювали на той час, нестача якісного обладнання і брак досвіду медичних працівників.

Під час низки зустрічей-дискусій із пред-ставниками Світового банку ми обґрунтували доцільність проекту, затвердили розмір фінансування, а згодом сформували потужну команду консультантів. Плідна співпраця фахівців Львівського державного регіонального онкологічного лікувально-діагностичного центру, Департаменту охорони здоров’я, консультантів і власне офісу Світового банку дали підстави збільшити фінансування нашого проекту до 10 млн дол.

За словами керівництва Банку, Львівщина працює блискуче. Немає жодних зауважень ані до проведення міжнародних закупівель обладнання, ані до документообігу — усі наші заходи неодмінно погоджуються у повному обсязі.

ВЗ Які основні результати субпроекту на сьогодні?

— Проект, перш за все, дав нам змогу опанувати процедуру проведення міжнародних закупівель. Незважаючи на складність цього процесу та навіть необхідність інколи скасовувати торги, завдяки їх прозорому проведенню нам вдалося зекономити понад 1 млн дол.! На ці гроші ми закупили додаткове обладнання.

Також розроблено та впроваджено ефективну навчальну програму: понад 300 лікарів Львівщини пройшли стажування в клініках Німеччини, Польщі, Хорватії, відвідали нау­кові семінари та тренінги. Зокрема під час перебування в одній із провідних німецьких клінік, розташованій у м. Хайдельберг, фахівці нашого онкоцентру оволоділи багатьма новітніми техніками та методиками, котрі нині успішно застосовують удома.

Невід’ємною складовою проекту стала й Школа успішного медичного менеджера (ШУММ). У рамках навчання в ній за фінансового сприяння Світового банку дев’ять головних лікарів медзакладів Львівщини ознайомилися із роботою Міністерства охорони здоров’я Хорватії, центру громадського здоров’я, університетської лікарні, національних фонду страхування, онкологічного центру та дитячої лікарні, а також хоспісу, реабілітаційного центру таласотерапії та центру екст-реної медицини цієї країни. Нещодавно ми залучили до фінансування ШУММ іще одну організацію: другу сесію навчання головних лікарів Львівщини співфінансує Агенція розвитку Німеччини.

Щодо основного завдання субпроекту, то тут також маємо суттєві здобутки. Зокрема в області вже запрацювала мережа скринінгових центрів, у яких жінки абсолютно безкоштовно можуть пройти мамографію і гінекологічний огляд із цитологічним дослідженням. Для їх успішної роботи закуплено необхідне діагностичне обладнання, за кошти обласного бюджету придбано комп’ютерну техніку, а відповідне програмне забезпечення для електронного реєстру надав Світовий банк.

Скажімо, у нещодавно відкритому скринінговому центрі Дрогобича протягом двох місяців тестової роботи було обстежено кілька тисяч жінок. Виявлено близько 5% онкологічних патологій, що є доволі низьким показником.

ВЗ Яким чином вдалося акумулювати кошти на реалізацію проекту, адже Світовий банк вимагає певного капіталовкладення від місцевих громад?

— Проект працює за умови співфінансування з місцевого бюджету в розмірі 10% від загальної суми. Ми змогли долучитися до реалізації проекту завдяки цілковитій довірі депутатів Львівської обласної ради, котрі щорічно передбачали необхідну суму грошей у бюджеті області. Цьогоріч за ці кошти було закуплено вакцини від папіломавірусної інфекції для вакцинації дівчат віком 12-14 років з метою профілактики раку шийки матки.

До слова, Львівщина — одна з лише трьох областей України, що закуповують такі вакцини. Крім того, за ці гроші вдалося придбати комп’ютерний томограф для Львівського державного регіонального онкологічного лікувально-діагностичного центру, а також докупити препарати для хіміотерапії.

ВЗ Що іще заплановано зробити в рамках субпроекту?

— Загалом 10 млн дол. — це порівняно невелика сума з огляду на високу вартість діаг-ностичного обладнання. Тож зараз наша мрія — розширити фінансування цього успішного проекту шляхом залучення додаткових ресурсів або коштів Світового банку, з якихось причин невикористаних іншими регіонами.

Оскільки сусідні області, котрі також приєдналися до цього проекту банку, орієнтуються на первинну медицину та кардіологію, то Львівщина могла б стати потужним центром боротьби з онкопатологією на теренах Західної України. Із цією самою метою ми прагнемо включити до проекту дитячу онкологію, зокрема покращити матеріально-технічне забезпечення КЗ ЛОР «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр».

Юлія МАСЮКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ», м. Львів


Коментар

Світлана СТРУК, завіду-вачка 2-го гінекологічного відділення Львівського державного регіонального онкологічного лікувально-діагностичного центру, головний позаштатний спеціаліст Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з онкогінекології
Львівщина активно займалася скринінгом онкопатологій молочної залози та шийки матки, тож показники захворюваності за цими нозологіями в нас були кращими, ніж у середньому по Україні. Проте участь у реалізації субпроекту Світового банку «Онкопревенція та впровадження ефективних протипухлинних технологій у Львівській області» вивела наш регіон на новий рівень та дала змогу підняти якість медичних послуг до світових стандартів. З-поміж усіх результатів участі у проекті загалом можна виділити кілька основних, що відчутно змінили нашу роботу.

Зокрема вперше нам став доступний метод рідинної цитології, який на сьогодні є найточнішим видом цитологічного дослідження. Відмінність цього методу полягає в тому, що після звичного мазка досліджуваний матеріал вноситься в контейнер із рідиною-стабілізатором, а вже згодом машина відокремлює клітини, які підлягають безпосередньому аналізу. Саме за рахунок відсіювання зайвих елементів ми досягаємо неймовірної точності аналізу. Нові мікроскопи для рутинної роботи цитологів дають змогу досліджувати матеріал з максимальною точністю. У разі сумнівів лікарі можуть надіслати зображення до нашого центру та проконсультуватися з іншими фахівцями.

Для ранньої діагностики онкопатології молочної залози ми отримали п’ять нових мамографів фірми Siemens, що відкривають перед нашими фахівцями майже фантастичні можливості: лікар, виявивши ущільнення, має змогу одразу ж пунктувати новоутворення. Нові апарати КТ і МРТ дають можливість верифікувати діагноз і встановити межі ураження, зокрема ушкодження лімфатичних вузлів.

Така точність й оперативність у діагностиці дає змогу вчасно запропонувати найоптимальніше лікування, у тому числі органозберігаюче оперативне втручання, а відтак при раку шийки матки ми можемо зберегти репродуктивне здоров’я жінки.

Неабияким «помічником» стане й електронний реєстр жінок, що дасть змогу лікарям зберігати й аналізувати інформацію, а також нагадувати львів’янкам та жителькам області про те, що проведення профілактичних оглядів і скринінгів — це запорука збереження їх здоров’я.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я