В Україні розпочало роботу міжфракційне об’єднання Парламентська платформа боротьби з туберкульозом, до якого увійшли депутати з різних фракцій та комітетів. 3 жовтня вони провели круглий стіл «Парламентська платформа боротьби з туберкульозом: об’єднуємо зусилля для подолання епідемії», під час якого підписали Декларацію щодо подолання епідемії туберкульозу в Україні.
«З 2014 по 2016 роки в Україні спостерігається тенденція до зниження захворюваності на туберкульоз. При цьому майже у половині областей України показники захворюваності навпаки — зростали: у Вінницькій, Донецькій, Закарпатській, Київській, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській, Тернопільській, а також у м. Київ. За три роки від туберкульозу померло 13 906 людей, з них 30 дітей, 2446 жінок та 11 430 чоловіків, — говориться у повідомленні МОЗ. — Крім того, кількість рецидивів залишається фактично незмінною та стабільно перевищує 5 тис. випадків щорічно. Рецидив означає зниження ефективності лікування та пов’язані із цим наслідки, зокрема подвійний ризик поширення резистентного туберкульозу».
За останні 10 років збільшилася захворюваність на поєднану інфекцію туберкульоз/ВІЛ-інфекція — минулого року вона зросла майже втричі. Частково це пов’язано з покращенням діагностики як туберкульозу, так і ВІЛ-інфекції, проте підтверджує і недостатність заходів профілактики туберкульозу серед ВІЛ-інфікованих: скринінг на туберкульоз, лікування туберкульозу, контроль ефективності й охоплення антиретровірусною терапією. Крім того, у 2014-2015 роках Україна мала труднощі з поставками вакцини БЦЖ для профілактики туберкульозу, які були усунуті в 2016 році — тоді держава уперше виділила 512 млн грн для боротьби із захворюванням, що на 100% покриває усі потреби в протитуберкульозних препаратах. «Комплексне вирішення медичної проблеми туберкульозу передбачає залучення громадського суспільства, лікарів усіх спеціальностей до виявлення та лікування туберкульозу. У першу чергу — первинної ланки медичної допомоги, сімейних лікарів, педіатрів, що вже сьогодні передбачено чинним протоколом лікування туберкульозу», — говорять у МОЗ.
За новою стратегією ВООЗ із ліквідації туберкульозу The END TB до 2035 року туберкульоз має бути ліквідований по всьому світу. Для України це означає, що до 2035 року рівень захворюваності має зменшитись на 90% порівняно з 2015-м. Для досягнення цієї мети кількість нових випадків туберкульозу має скорочуватися на 1357 щороку.
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України