На передову боротьби з грипом — без бронежилета вакцинації

782

Вічною темою розмов восени можна назвати сезонну вакцинацію від грипу. Однак найприкріше те, що часто-густо далі розмов вирішення цієї проблеми не заходить. То вакцин не вистачає, то їх якість сумнівна, то коштують дорого, то побічні реакції на щеп­лення лякають… Однак якщо для пересічного невакцинованого українця ризик захворіти на грип — середньостатистичний, то для медиків, котрі потрапляють в епіцентри поширення недуги, він наближається до максимуму. Чи у змозі вони захиститися від цього і хто має потурбуватися про їх вакцинацію?

Буковина

Наталія ГОПКО, начальник Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр МОЗ України», головний державний санітарний лікар Чернівецької області
На Буковині профілактичним щепленням від грипу за кошти місцевих бюджетів цього року заплановано охопити 5319 медиків. У першу чергу — працівників екстреної медичної допомоги, реаніматологів, інфекціоністів та лікарів приймальних відділень, які контактують із найбільшою кількістю хворих на ГРВІ та грип.

Хочу зазначити, що коштів на вакцинацію медичних працівників у бюджеті області не передбачено. Тому вакцини закуповують за рахунок місцевих бюджетів міст, районів, об’єднаних територіальних громад. На сьогодні по 50 доз препарату «Ваксігрип/Vaxigrip спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка» було придбано за кошти місцевих бюджетів для Зас­тавнівської, Сторожинецької і Кіцманської ЦРЛ. Щепляться медики і за власний кошт.

Кампанію з профілактичної вакцинації плануємо завершити до кінця листопада.

Чернігівщина

Тетяна ЛЕБЕДЄВА, заступник начальника відділу організації медичної допомоги та мобілізаційної роботи управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, кандидат медичних наук
У Чернігівській області централізованого щеп­лення медичних працівників від грипу не проводять. Вакцина проти грипу не входить до Національного календаря профілактичних щеплень, тобто придбання її державним кош­том не передбачено. З обласного, районних і міських бюджетів на ці потреби гроші теж не виділяються.

Кілька років тому лікувальні заклади Чернігова за спонсорські кошти централізовано купували протигрипозну вакцину для щеплення своїх працівників, які безпосередньо контактували із хворими: педіатрів, дільничних лікарів, медиків приймальних відділень тощо, але вже понад 5 років ця програма не діє. Зараз медичні працівники, як і інші громадяни, вакцинуються від грипу власним коштом, відповідно самі вирішують, щепитися чи ні. Звичайно, медики входять до групи ризику, є рекомендація МОЗ України щодо необхідності вакцинації цієї групи населення, але фінансово вона не підкріплена.

Якоїсь загальної статистики щодо щеплення медичних працівників ми не ведемо, але знаю, що деякі з них уже вакцинувалися від грипу. Наприклад, у дитячій обласній лікарні таких близько 20 осіб, що, на жаль, становить лише 2% від загальної кількості персоналу цього зак­ладу. На сьогодні в аптечній мережі області є вакцина «Ваксігрип/Vaxigrip спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка», але придбати її можна тільки за попереднім замовленням. Коштує вона близько 185 грн.

Вінниччина

Світлана СТЕФАНКОВА, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради
Щороку в нашому місті на грип хворіє від 90 до 150 тис. осіб, більшість із них — діти. Майже 2 тис. вінничан із тяжким перебігом недуги лікуються стаціонарно. Щоб знизити захворюваність на грип і ГРВІ, міська рада ухвалила програму «Стоп грип». Як і в минулому, так і в цьому році вінничани (у тому числі й медичні працівники) мають можливість щепитися від різних штамів грипу за півціни. Безкоштовна вакцинація проводиться для дітей з інвалідністю та позбавлених батьківського піклування. Більше того, усі пацієнти, які відчувають ознаки хвороби, можуть пройти експрес-тест у лікувально-профілактичних закладах міста та за 15 хвилин з’ясувати, грип у них, чи звичайна ГРВІ. Правильно встановлений діагноз допоможе підібрати дієві ліки й успішно подолати хворобу.

Програма «Стоп грип» передбачає комплекс заходів: специфічну профілактику, тобто вакцинацію, вчасну діагностику з використанням швидких тестів, адекватне лікування — противірусну терапію. Вартість програми становить 2,3 млн грн (із них 1,365 млн грн витрачається на придбання вакцини, 270 тис. грн — на тести і 730 тис. грн — на противірусну терапію). Зважаючи на те, що торік інтенсивність епідеміологічного періоду була не надто високою, у лікувальних закладах наявні залишки препарату «Таміфлю®» і тести. Тому цього року з міського бюджету програму дофінансували в розмірі 1,4 млн грн.

Торік у рамках програми було щеплено 2743 особи, що становить 0,7% населення міста (по Україні — 0,3%). Це був один із найвищих показників у країні. Якщо вирахувати частку медичних працівників, котрі щепляться за бажанням, то це приблизно 20%. Медикам, які стоять на «передовій» боротьби з грипом, ми завжди рекомендуємо вакцинуватися. У зоні ризику перебувають, насамперед, сімейні лікарі та медичні сестри, які обслуговують населення на первинці, а також лікарі й молодший медичний персонал приймальних та інфекційних відділень. Станом на 8 листопада цього року серед майже 2,5 тис. вінничан, які вакцинувалися, — 410 медичних працівників. Але ця робота продовжується, зок­рема медичні профспілки трудових колективів компенсують своїм членам 50% вартості вакцини. Тобто фактично медики міста мають можливість отримати щеп­лення від грипу безкоштовно: 50% вартості вакцини покриває міський бюджет і 50% — профспілки. І це безумовний позитив, адже не кожна медсестра може виділити із сімейного бюджету 200 грн на вакцинацію.

Щеплення проводять центри первинної медико-санітарної допомоги, яких у Вінниці п’ять. Саме сюди звертаються вінничани для вакцинації від грипу. Після огляду лікарем, якщо немає протипоказань, пацієнти прямують в аптеку. Оплативши 50% вартості вакцини, повертаються із чеком у центр первинної медико-санітарної допомоги до кабінету щеплень. Після введення вакцини певний час триває спостереження за раннім післявакцинальним періодом. У такий самий спосіб щепляться і медичні працівники.

Вакцина в аптечну мережу міста надійшла у середині жовтня. Департамент охорони здоров’я замовив 4,5 тис. доз. На сьогодні залишилося приблизно 2 тис. доз. Якщо їх не вистачить, то дозамовимо, оскільки вже зараз спостерігаємо збільшення кількості бажаючих отримати щеп­лення, зокрема серед співробітників дитсадків, шкіл та інших підприємств й організацій.

Житомирщина

Сергій БЕРЕЗОВСЬКИЙ, начальник відділу мобілізаційної роботи та спеціальних питань управління охорони здоров’я Житомирської ОДА
Щеплення населення проти грипу належить до рекомендованих та за епідпоказаннями, тож централізовані кошти Державного бюджету України на закупівлю вакцин проти грипу не передбачені. Рішення про проведення щеплень ухвалюється на рівні міст, районів, громад, і вакцина може бути закуплена за кошти місцевого бюджету, підприємств або власні.

У групі ризику в області перебувають 5952 медичні працівники. В управлінні охорони здоров’я облдержадміністрації немає інформації щодо кількості придбаної вакцини для щеплень медиків у районах та містах області. Станом на 8 листопада цього року для захисту працівників лікувальних закладів Житомира за кошти міського бюджету закуплена 561 доза вакцини.

В аптеках Житомира у продажу вже з’явилася вакцина проти грипу «Ваксігрип/Vaxigrip спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка», яку можна придбати за власний кошт. Вартість її становить 160-180 грн.

Волинь

Валерій РУЦЬКИЙ, заступник начальника управління охорони здоров’я Волинської ОДА
У нашій області запланована організована вакцинація осіб із груп ризику. У списку — 6869 людей, у тому числі й медперсонал лікувальних закладів краю. Так, станом на 2 листопада було щеплено 1179 волинян. Централізовано на рівні області кошти на закупівлю вакцин не виділяються. Це — завдання керівницт­ва лікувальних закладів та інших підприємств й установ, які піклуються про своїх працівників.

Щодо наявності вакцин, то підприємство ДВТП «Волиньфармпостач» станом на 7 листопада реалізувало 2,2 тис. доз препаратів «Ваксігрип/Vaxigrip спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка» та «Джисі Флю/GC FLU вакцина для профілактики грипу (розщеплений віріон, інактивований)». Зокрема заклади охорони здоров’я централізовано прид­бали 455 доз вакцин, тобто саме стільки медиків на сьогодні захищені від вірусу грипу.

Рівненщина

Людмила ЯЦЕНЯ, головний спеціаліст-епідеміолог управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації
Медичні працівники є найуразливішою категорією серед осіб, які належать до групи епідемічного ризику щодо грипу. Сьогодні на Рівненщині триває імунопрофілактична кампанія, в аптечній мережі з’явився препарат «Ваксігрип/Vaxigrip спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка», тож усі бажаючі можуть придбати її та захистити себе від хвороби. Поки що кількість щеплених у нашій області невелика: загалом 187 осіб, із них 113 — медичні працівники.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» вакцинація проти грипу є не обов’язковою, а рекомендованою. Тому управління охорони здоров’я Рівненської ОДА не може вимагати цього від медичних працівників. Проте ми надсилаємо в лікувальні заклади листи з проханням-рекомендацією розглянути можливість проведення медичним працівникам профілактичних щеплень у передепідемічний період із метою запобігти захворюванню на грип. Першими щепитися мають ті, хто найближче контактує з такими хворими. А вже кого саме вакцинувати, скількох медиків і за які кошти, вирішують головні лікарі лікувальних закладів.

На жаль, оскільки щеплення проти грипу є лише рекомендованим, то на закупівлю вакцин не передбачені централізовані кошти з держбюд­жету України. Тож зазвичай лікувальні заклади самі купують вакцину (звісно, якщо мають гроші, бо в деяких районах фінансів ледь вистачає навіть на зарплату) або за рахунок місцевих бюджетів. Також деяким лікувальним зак­ладам кошти на вакцини для медиків надають спонсори — приватні підприємства.

Таким чином, сподіваюся, вирішиться питання і цього року. Хоча взагалі, як показує досвід, небагато медичних працівників області вакцинуються. Наприклад, торік їх було лише 935 (загалом на Рівненщині щепилися проти грипу близько 2 тис. осіб), при цьому в шести районах області жодного медичного працівника вакциновано не було. Маємо надію, що цього року всі головні лікарі віднайдуть кошти та все-таки проведуть вакцинопрофілактику.

Щодо забезпечення вакцинами, то, на мою думку, проблем виникати не повинно. Усі аптеки області — приватні підприємства і закуповують вакцини від грипу в міру їх реалізації або під конкретні замовлення.

Тернопільщина

Світлана МАЦІПУРА, лікар-епідеміолог ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»
На Тернопільщині вакцинація медиків від грипу проводиться, як і в минулі роки. Загалом маємо намір охопити щепленнями 1474 особи. Станом на 9 листопада у краї вже вакцинували 48 жителів Гусятинського, Борщівського та Бережанського районів, з яких, однак, лише четверо — медичні працівники. Усі вони придбали вакцину за власний кошт. Щеплення проводили препаратами «Ваксігрип/Vaxigrip спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка» та «Джисі Флю/GC FLU вакцина для профілактики грипу (розщеплений віріон, інактивований)». Щодо фінансового забезпечення кампанії, то поки що втішну інформацію ми отримали тільки з Борщівщини, де з казни району на ці потреби виділили 15,8 тис. грн і закупили 90 доз препарату.

Варто зазначити: бажання медиків убезпечити себе від грипу з кожним роком зростає. Чому процес щеплення все-таки гальмується? Річ у тому, що люди сподіваються на фінансову допомогу від держави, бо не завжди можуть виділити близько 200 грн зі своїх сімейних бюд­жетів. Однак навіть місцева влада не поспішає допомогти у вирішенні цього питання.

Так, торік із коштів обласного та місцевих бюд­жетів було виділено 105,5 тис. грн та закуплено 676 доз вакцини. Утім, доводиться конс­татувати, що сума, яку виділяють на вакцинацію проти грипу, щороку зменшується, тоді як ціни на вакцину зростають. Відповідно за ці кошти все менше людей вдається щепити. Загалом частота вакцинації проти грипу останніми роками значно знизилася, адже бували епідсезони, коли цю процедуру проходили близько 12 тис. осіб, з яких до 1,5 тис. — медичні працівники.

Можливо, причина криється ще й у важкодоступності вакцини, яку, приміром, нинішнього епідсезону можна придбати, а от минулого навіть ті, хто мав бажання вакцинуватися, не змог-ли цього зробити через відсутність препарату в аптеках. Також спостерігаємо ситуацію, коли фірми-постачальники доправляють на адмінтериторії вакцини, розраховуючи їх кількість за результатами минулих епідсезонів, тому їх недостатньо. Відтак відсоток вакцинованих доволі низький, що не може забезпечити колективного імунітету, а лише індивідуальний. Як варіант виходу із ситуації бачу організацію достатньої кількості кабінетів щеплень, де люди могли б пройти обстеження, придбати якісну вакцину, щепитися й отримати післявакцинальне спостереження.

Харківщина

Олена ГОЛОВІНА, заступник директора Департаменту охорони здоров’я Харківської міськради, начальник управління організації лікувально-профілактичної допомоги дорослому населенню
Пріоритетним, найефективнішимим та економічно обґрунтованим заходом у стратегії боротьби з грипом залишається вакцинація. За останніми рекомендаціями ВООЗ охоплення щеп-леннями осіб із груп медичного та епідемічного ризику має становити не менше 75%. По місту Харкову вакцинації підлягають близько 35 тис. осіб із груп ризику.

Цього року епідсезон на Харківщині було оголошено на 40-му тижні. Станом на 10 листопада щеплення проведено 503 медичним працівникам. Усього від початку епідсезону щеплення зробили близько 6 тис. жителів міста-мільйонника Харкова. Такий низький ступінь вакцинації пов’язаний із катастрофічною нестачею в аптечній мережі протигрипозних вакцин та їх високою вартістю. Наприклад, доза препарату «Ваксігрип/Vaxigrip спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка» коштує від 160 до 270 грн.

Усі громадяни, у тому числі й медпрацівники, вирішують питання прид­бання вакцини самостійно та за власний кошт.

Миколаївщина

Вікторія ЩЕДРІНА, головний спеціаліст-провізор управління охорони здоров’я Миколаївської ОДА
На Миколаївщині наразі епідемічний поріг захворюваності на грип та ГРЗ не перевищений. Процес вакцинації від цих недуг триває. Загалом по області на початок листопада 2017 року щеплено 2722 людини, з них — 452 медичні працівники. 194 медики отримали щеплення в Миколаєві, інші — у лікарняних установах міст та районів області.

Але процес лише набирає обертів, цифри щотижня збільшуються. У цьому сезоні планується зробити щеплення 3180 працівникам сфери охорони здоров’я Миколаївщини. Кошти на це передбачені в місцевих бюджетах громад. Затримки з фінансуванням наразі немає.

Щодо вакцини, то вона поступово надходить на склади фармацевтичних фірм області. Вартість однієї дози, придбаної вроздріб, сягає приблизно 160-180 грн.

Медперсонал лікарень Миколаївщини охоче вакцинується від сезонного грипу, бо люди усвідомлюють ризик постійного перебування в контакті з хворими. Таких, що відмовляються без поважних причин, практично немає. Медики розуміють: найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація.

Підготували Ольга КАМСЬКА (м. Чернівці), Олена БЕРЕЗКІНА (м. Чернігів), Олеся ШУТКЕВИЧ (м. Вінниця), Вікторія ПАЛАМАРЧУК (м. Житомир), Ярина РУДНІК (м. Луцьк), Дана РОМАНЮК (м. Рівне), Лариса ЛУКАЩУК (м. Тернопіль), Ольга ФАЛЬКО (м. Харків), Алла МІРОШНИЧЕНКО (м. Миколаїв), спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я