АМКУ оштрафував фармкомпанію та двох дистриб’юторів майже на 140 млн грн

568

Антимонопольний комітет України оштрафував фармацевтичну компанію ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» і дистриб’юторів ТОВ «БаДМ» і ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД» на загальну суму 139,094 млн грн за поставки лікарських засобів, котрі здійснювалися у 2010-2011 роках.

Як повідомила державний уповноважений АМКУ Світлана Панаіотіді, ТОВ «Санофі-Авентіс Україна», що виступає єдиним імпортером лікарських засобів Sanofi, оштрафована на 69,547 млн грн, а найбільші фармацевтичні дистриб’ютори України «БаДМ» та «Оптіма-Фарм, ЛТД» — на 28,788 і 40,759 млн грн відповідно. «За результатами розслідування, яке тривало декілька років, Комітет встановив наступне: у 2010-2011 роках ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» імпортувало в Україну 174 лікарських засоби виробництва групи Sanofi, призначених для лікування аритмії, епілепсії, цукрового діабету, серцево-судинних та онкологічних захворювань тощо. Переважна більшість цих препаратів є дорогими і можуть закуповуватися за бюджетні кошти, — інформує Світлана Панаіотіді. — Комітетом встановлено, що умови договорів ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» з дистриб’юторами можуть призвести до обмеження конкуренції на ринках лікарських засобів Sanofi для дешевших замінників. Також відповідні угоди забезпечили можливість підвищення цін на лікарські засоби Sanofi під час їх реалізації через процедури державних закупівель».

Зокрема, за словами С. Панаіотіді, «Санофі-Авентіс Україна», «БаДМ» і «Оптіма-Фарм, ЛТД» у свій договір купівлі-продажу ввели спеціальні умови продажу і надання знижок, стимулюючи дистриб’юцію лікарських засобів, «які давно втратили патентний захист і мають багато замінників», тим самим обмеживши продаж ліків, які не мають або мають незначну кількість замінників. «АМКУ виходив з того, що лікарські засоби є соціально значущим товаром. Будь-яке обмеження конкуренції чинить значний негативний вплив на кінцевого споживача. Будь-які дії великих фармкомпаній, метою або наслідком яких є обмеження конкуренції з боку дешевших генеричних лікарських засобів, тобто прямих замінників, чинитиме значний негативний соціально-економічний ефект», — пояснила держуповноважений АМКУ.

Також з посиланням на практику Європейської комісії вона зазначила, що під час виходу генеричного препарату на ринок його ціна на 25% нижча за ціну оригінальних лікарських засобів, а протягом двох років стає на 40% нижчою від початкової ціни на оригінальні ліки. Після виходу генерика на ринок ціна оригінального препарату знижується майже на 20%. Це суттєво впливає на обсяг ринку і ринкові частки учасників. «За нормальних умов компанії, що випускають генерики, здобувають під кінець першого року своєї роботи на ринку близько 30% його обсягу, а на кінець другого року — 45%. Під час зазначених антиконкурентних узгоджених дій частка продажу генеричних препаратів кінцевим споживачам була незначною і суттєво не зросла, незважаючи на нижчу вартість порівняно з оригінальними препаратами Sanofi, що продаються з високою торговельною надбавкою», — пояснила С. Панаіотіді.

За матеріалами офіційного веб-сайту Антимонопольного комітету України та офіційної сторінки Світлани Панаіотіді у Facebook

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я