На громадське обговорення винесено проект Постанови КМУ «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я», яким планують узаконити алгоритм та способи безперервного професійного розвитку медичних кадрів — як за кошти держави, так і за кошти лікарів чи медичних установ. «Метою підготовки проекту є реалізація положень нового Закону України «Про освіту», застосування системи професійної самоосвіти фахівців у сфері охорони здоров’я як обов’язкової складової системи безперервного професійного розвитку (далі — БПР); облік усіх періодів підвищення кваліфікації, у тому числі усіх видів професійної самоосвіти для атестації фахівців з метою оцінки їх професійного рівня та складності виконуваних робіт, відповідності кваліфікаційним вимогам і посадовим обов’язкам кожні п’ять років, зокрема для присвоєння або підтвердження кваліфікаційної категорії, кваліфікації працівника чи продовження дії ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики, — говориться у пояснювальній записці до документа. — Окрім періодів професійного навчання щорічній бальній оцінці підлягатимуть кредитні одиниці, які є елементом оцінювання участі фахівців в іноземних міжнародних заходах системи безперервного професійного розвитку спеціалістів у сфері охорони здоров’я».
У самому Положенні зазначається: усі медичні фахівці мають право на БПР після здобуття вищої освіти у сфері охорони здоров’я та отримання кваліфікації, у тому числі після закінчення навчання в інтернатурі, для подальшої атестації упродовж усього терміну професійної діяльності. «Атестація фахівців у сфері охорони здоров’я здійснюється в порядку, затвердженому МОЗ, з метою оцінки їх професійного рівня та складності виконуваних робіт, відповідності кваліфікаційним вимогам і посадовим обов’язкам кожні п’ять років», — зазначається у проекті Постанови. Також документ передбачає, що лікарська резидентура проводитиметься в університетах, академіях, інститутах, наукових установах, закладах охорони здоров’я, визнаних МОЗ базами лікарської резидентури. Навчання на циклах спеціалізації, тематичного удосконалення, курсах інформації та стажування здійснюватиметься на базі вищих навчальних закладів, закладів післядипломної освіти, науково-дослідних установ, закладів охорони здоров’я. Крім того, «професійна самоосвіта фахівців у сфері охорони здоров’я є обов’язковою складовою системи БПР».
«До основних форм професійної самоосвіти належать: участь у фахових нарадах, семінарах, науково-практичних конференціях, симпозіумах, з’їздах, виставках, симуляційних тренінгах, майстер-класах, курсах з оволодіння практичними навичками під час проведення конференцій, стажування в клініках інших країн, дистанційне навчання, у тому числі електронне через фахові інтернет-ресурси», — говориться далі в документі.
Усі періоди підвищення кваліфікації фахівців у сфері охорони здоров’я в системі БПР, у тому числі у процесі професійної самоосвіти, підлягають обліку, який здійснюється самим працівником шляхом створення та ведення особистого освітнього портфоліо, а також роботодавцем, вищим навчальним закладом та закладом післядипломної освіти. Зазначені періоди підвищення кваліфікації підлягають щорічній оцінці, яка проводиться вищим навчальним закладом, закладом післядипломної освіти відповідно до балів, які отримав працівник упродовж усіх періодів навчання у системі БПР. Мінімальна кількість балів протягом одного року — 50, протягом атестаційного періоду — 250.
Фінансування підвищення кваліфікації та підготовки фахівців у лікарській резидентурі, аспірантурі, докторантурі, на циклах спеціалізації, тематичного удосконалення, курсах інформації та стажування здійснюється державними замовниками у межах обсягів видатків, передбачених у державному бюджеті на відповідні цілі згідно із Законом України «Про формування та розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів», а також за регіональним замовленням та за кошти фізичних або юридичних осіб.
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України