Чернігівщина: Зі світу по нитці…

2783

Нарікати на нестачу грошей і чекати впровадження реформ та настання змін у системі надання медичної допомоги — це шлях у нікуди, зокрема для онкохворих, які потребують ефективного лікування вже сьогодні. Тож у Чернігові вирішили піти іншою дорогою: знайш­ли можливість придбати нову сучасну апаратуру за рахунок акумуляції коштів із різних джерел та спрямування їх на досягнення однієї мети. Й цей план виявився ефективним.

Народний проект

Валерій ЗУБ, головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер», головний позаштатний спеціаліст зі спеціальності «Онкологія» управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, Заслужений лікар України, кандидат медичних наук
Безумовно, найпотужнішим проектом, який вдалося реалізувати завдяки спільним зусиллям, стало придбання для Чернігівського обласного онкологічного диспансеру надсучасного лінійного прискорювача Elekta Infinity. Цей проект по праву може називатися народним. І хоча в його основі лежать кошти державного й обласного бюд­жетів, до фінансування долучилися об’єднані територіальні громади, громада Чернігова, інші міста області, народні депутати, бізнесмени, артисти, волонтери й окремі громадяни, бо інакше придбати таку дороговартісну та вкрай необхідну техніку неможливо.

Вартість усього проекту — 107 млн грн, з них 57,5 млн грн коштує прискорювач, понад 20 млн — будівництво приміщення, де він функціонуватиме. Будівництво перебуває на завершальній стадії, а сам апарат привезли із Великої Британії ще наприкінці листопада. Ці дві основні складові проекту вже оплачені. Але для повноцінного функціонування лінійного прискорювача необхідний цілий комплекс обладнання, зокрема дозиметричне устаткування та комп’ютерний томограф, на придбання яких потрібно було ще додатково 25 млн грн. Щоб зібрати необхідні кошти, в області в рамках проекту «Промінь надії» провели низку благодійних концертів і вечорів. Так вдалося купити томограф, який у середині грудня вже доставлено до закладу. Тож залишилося знайти гроші на дозиметричне обладнання (приблизно 7 млн грн), і можна розпочинати монтаж прискорювача, який плануємо запустити в березні 2018 року. Такий апарат експертного класу використовують у провідних європейських клініках, в Україні він стане одним із найкращих.

Усе лікування на новому обладнанні для жителів області буде безкоштовним. Мешканці інших областей та іноземці змушені будуть його оплатити, однак за помірною ціною. Ці кошти плануємо використовувати на обслуговування устаткування.

Elekta Infinity — сучасний рівень радіологічного лікування

Апарат Elekta Infinity має широкий спектр дії, що дає змогу використовувати його для проведення променевої терапії всіх ділянок тіла та органів хворого, у тому числі й головного мозку. Цей пристрій ідеально підходить як для великих, так і малих полів, а також для проведення терапії, що передбачає статичне або динамічне опромінювання з використанням традиційних чи стереотаксичних методик.

Пристрій вирізняється низьким рівнем випромінювання. Завдяки цьому зменшується доза небажаного радіаційного навантаження на здорові органи та тканини, що істотно знижує ризик утворення вторинних пухлин, індукованих опромінюванням. Апарат дає можливість працювати точково, по контуру пухлини, не шкодячи іншим органам. І це дуже важливо, бо якщо радіотерапія проведена на сучасному рівні, то пацієнт після неї потребує мінімальної реабілітації.

Elekta Infinity також дає змогу виконувати радіохірургічні втручання. Тож при деяких локалізаціях новоутворень (наприклад, при раку передміхурової залози чи раку шийки матки) ми зможемо повністю замінити традиційну хірургічну травмуючу операцію цим методом. Найскладнішу категорію пацієнтів з пухлинами головного мозку лікуватимемо так само.

Центр пересадки кісткового мозку — проект на часі

Цього року закладено основи для реалізації ще одного серйозного проекту — створення на базі онкодиспансеру центру пересадки кісткового мозку. На сьогодні тільки в Чернігівській області щороку близько 25-30 пацієнтів потребують такої операції (в Україні таких — майже 1200). Наш зак­лад — один із трьох онкодиспансерів в Україні, у складі яких функціонує гематологічне відділення. У ньому працюють високо-кваліфіковані фахівці, котрі мають відповідну спеціалізацію. Саме вони зараз проводять підготовчу роботу зі створення центру, зокрема займаються питаннями оснащення відділення, вибором апаратури.

Перш за все нам треба обладнати спеціальні боксовані палати, у яких досягається максимальна чистота повітря. У таких умовах пацієнт перебуватимеме від одного до трьох місяців, тобто до повного відновлення кісткового мозку (коли клітини приживуться та почнуть продукувати нові). Ми розглядали кілька варіантів розміщення боксованих палат. Вирішили використати для цього частково вільне крило в операційному блоці. Розташовуватиметься центр на шостому поверсі, над яким є технічний поверх, де можна розмістити все необхідне обладнання, не захаращуючи палати.

Плануємо проводити аутологічну пересадку кісткового мозку. Це відбуватиметься так: після лікування хворого на рак, враховуючи, що через декілька років може статися рецидив, проводитимемо забір кісткового мозку. Коли рецидив дійсно виникне, після агресивної хіміотерапії ми повернемо пацієнту його ж тканини.

Проект зі створення центру з пересадки кісткового мозку плануємо втілити в життя протягом наступного року. На його реалізацію необхідно 15 млн грн. На сьогодні роботу над необхідною документацією майже завершено. Підготовлено також відповідні звернення та заявки щодо фінансування. Проект підпадає під дію екологічної програми, тож розраховуємо на те, що частково він буде профінансований обласним управлінням екології. Крім того, очікуємо на державне фінансування та допомогу з місцевих бюджетів.

Генетичні дослідження допомагають проводити сусіди

Ще один проект вдалося втілити в життя зав­дяки міжнародній співпраці. Так, на сьогодні в усьому цивілізованому світі поширений індивідуальний підхід до лікування пухлин. В Україні необхідні для цього генетичні дослідження зараз проводять лише у двох лабораторіях. Ми теж планували створити на базі нашої лабораторії генетичну, але коли порахували, скільки коштуватиме одне обстеження, вирішили, що це економічно недоцільно.

Тому знайшли інший спосіб. Спершу ознайомилися з роботою молекулярно-генетичної лабораторії канцерогенезу Республіканського науково-практичного центру онкології та медичної радіології ім. Александрова в Мінську (Білорусь). А згодом запросили до себе завідувачку цієї лабораторії, провели конференцію для наших лікарів, розробили план співпраці і зараз відправляємо зразки тканин, які плануємо досліджувати, у Білорусь. Результати таких аналізів допомагають підібрати ефективне індивідуальне лікування. Наприклад, коли раніше в разі раннього рецидиву захворювання ми прос­то призначали препарат, який не застосовували раніше, відповідно, підбирали, спираючись на літературні дані, що підтверджували його ефективність, то зараз пропонуємо засоби, котрі діють на конкретну пухлину.

Ми намагаємося запропонувати нашим пацієнтам найкраще, доступне для нас, фахівців, лікування, і шукаємо для цього різні можливості. Наші зусилля не лишаються непоміченими, знаходять підтримку громади, у тому числі й фінансову. Як кажуть у народі: «Зі світу по нитці — голому сорочка». Так і нам, об’єднавшись, вдається забезпечити онкохворим гідне лікування та дати надію на одужання.

Олена БЕРЕЗКІНА, спеціально для «ВЗ», м. Чернігів

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я