Тернопільщина: Операції планує комп’ютерна програма

485

Останніми роками у світі застосовують усе більше високотехнологічних програм, які допомагають хірургам пришвидшити процес передопераційного планування та зробити його якіснішим. Віднедавна такі методики почали використовувати і в ортопедичному відділенні Тернопільської університетської лікарні.

Сергій ГАРІЯН, завідувач ортопедичного відділення Тернопільської університетської лікарні
Раніше планування оперативних втручань було досить громіздким і тривалим. Виглядало це, приміром, так: на рентгенівському знімку за допомогою транспортира розграфлювали операційне поле, позначаючи ті анатомічні структури, які підлягали корекції. Зрозуміло, що така «креслярська» ручна робота займала чимало часу, важко було досягти й максимальної точності. Однак тепер ця процедура завдяки високотехнологічним прог­рамам, які ми впровадили у нашому відділенні, знач­но спростилася, стала доступнішою у виконанні й дає змогу досягати кращих результатів.

Програму комп’ютерного передопераційного планування mediCAD в Україні ми почали використовувати першими. Однак для наших колег із країн Євросоюзу, США та Канади це повсякденна практика. Суть методу полягає в тому, що цифровий рентгензнімок «завантажують» у спеціальну комп’ютерну програму. Відрегулювавши певний масштаб, можна спланувати будь-яке інвазивне втручання з приводу різноманітних травм опорно-рухового апарату. Скажімо, при переломах кісток можна розробити проведення навіть надкісткового чи внутрішньокісткового металоостеосинтезу. Є також можливість накреслити план майбутньої операції з приводу протезування колінного або кульшового суглоба. У тому, що це доволі якісна програма, ми переконалися на практиці, бо тепер з точністю до міліметра можемо підібрати розмір западини та ніжки під час протезування кульшового суглоба, тобто вибрати найоптимальніший імплант для кожного пацієнта. Також за допомогою цієї програми проводимо планування коригуючих остеотомій, розробляємо оперативні втручання з приводу викривлення хребта, зокрема визначаємо напрямок введення гвинтів, аби скоригувати його вісь, тощо.

Значною перевагою цієї методики є можливість спланувати й операцію коригуючої остеотомії, коли порушена вісь нижніх кінцівок і часто трапляються деформації кістки на різних рівнях. Усе, що потрібно, — завантажити цифрові знімки чи КТ-сканограму, і комп’ютер видасть необхідну інформацію, зокрема в якому місці та якого розміру потрібно зробити спилювання кістки, щоб згодом вісь нижньої кінцівки була коректною.

Крім цього, нещодавно в нашій клініці відкрили сучасну автоматизовану й обладнану комп’ютерною технікою оглядову кімнату, подіб­ну до тих, які існують у зарубіжних клініках. Облаштували її за канадськими та європейськими стандартами, згідно з якими в одному приміщенні можна оглядати одразу кількох пацієнтів. Така організація роботи зручна і для медиків, і для пацієнтів. Серед медичної техніки — електрон­но-оптичний перетворювач, за допомогою якого лікар може оглянути пацієнта, виявити перелом кістки або іншу патологію та за потреби провести репозицію перелому чи контроль результату після накладання гіпсової пов’язки. Кожне робоче місце лікаря в оглядовій облаштоване комп’ютером, до якого надходять цифрові рентгенограми пацієнтів.

Протягом дня фахівці відділення надають допомогу майже сотні стаціонарних та амбулаторних хворих, які звертаються за консультацією. Тут також проводять різні ортопедичні маніпуляції, які не потребуть госпіталізації, наприклад, медикаментозні блокади пацієнтам із тунельним синдромом.

Лариса ЛУКАЩУК, спеціально для «ВЗ», м. Тернопіль

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я