Як повідомляє Професійна спілка працівників охорони здоров’я України, 13 лютого 2017 року Мінсоцполітики надіслано лист-роз’яснення №317/0/101-17/282 «Щодо включення індексації до виплат, які враховуються до зарплати при забезпеченні її мінімального розміру».
«У зазначеному листі внаслідок тлумачення посадовими особами Міністерства положень Закону України «Про оплату праці» поширено інформацію, що сума індексації включається до складу виплат, які мають враховуватися до заробітної плати при забезпеченні її мінімального розміру. Профспілка наголошує, що зазначена позиція Мінсоцполітики, яка фактично санкціонувала масове грубе порушення законодавства про оплату праці представників бюджетної сфери, прямо суперечила положенням ст. 48 Конституції України, ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Враховуючи, що порушення безпосередньо стосувалося значної кількості працівників охорони здоров’я, 18 травня 2017 року Головою Профспілки надіслано лист до Федерації профспілок України щодо термінового звернення до Мінсоцполітики та Міністерства юстиції України з вимогою відкликати лист №317/0/101-17/282, який порушує приписи Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян», спрямованого на реалізацію гарантій, визначених у ст. 48 Конституції України», — йдеться у повідомленні.
За інформацією Федерації профспілок України, вони отримали відповідь Мінюсту, що свідчить про відкликання Мінсоцполітики листа від 13.02.2017 р. №317/0/101-17/282 як такого, що втратив чинність. Для того аби відновити права працівників на індексацію заробітної плати, Голова Профспілки звернулася до Прем’єр-міністра України з проханням доручити МОЗ України терміново визначити потребу в додаткових коштах на проведення індексації заробітної плати відповідно до законодавства, а Міністерству фінансів України — виділити кошти для забезпечення такого перерахунку.
«Звертаємо увагу на те, що це не перші викладені в листах Мінсоцполітики роз’яснення, які містять довільне тлумачення положень нормативно-правових актів ВРУ та КМУ, — говорять у Профспілці. — Нагадуємо, що Міністерство юстиції України як головний орган у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної правової політики неодноразово наголошувало: листи — це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами та можуть мати лише роз’яснювальний, інформаційний і рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мусять бути викладені винятково в нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб’єкта нормотворення, погодженому із зацікавленими органами та зареєстрованому в органах юстиції у порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів. У разі встановлення листами нових правових норм вони підлягають відкликанню з місць застосування органом, що їх видав, та скасуванню».
За матеріалами офіційного веб-сайту Професійної спілки працівників охорони здоров’я України