Буковина: Державно-приватна співпраця рятує життя пацієнтів

1218

У Чернівецькому обласному клінічному кардіологічному диспансері вперше провели операцію з імплантації кардіовертер-дефібрилятора. Виконати це оперативне втручання вдалося завдяки державно-приватному партнерству між кардіодиспансером та шведсько-українським медичним центром Angelholm.

Шведсько українська клініка Чернівці

Ірина МАКОВІЙЧУК, головний лікар КМУ «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер»
Ще донедавна Чернівецька область була єдиною в Україні, яка не мала ангіографа. Відповідно, пацієнтів, котрі страждали на життєво загрозливі аритмії, для імплантації кардіовертер-дефібрилятора направляли в клініки Києва або й узагалі за кордон. Звісно, у нас є реєстр хворих, які потребують такого втручання за державною програмою, — усі вони перебу­­вають під диспансерним спостереженням. Однак протягом 2015-2016 років жоден із них такої допомоги згідно з чергою не отримав. Окрім того, що в Чернівцях не було обладнання, не було й фахівця, який мав би досвід проведення подібних оперативних втручань.

Багато років поспіль разом із Департаментом охорони здоров’я Чернівецької ОДА ми писали звернення до МОЗ та Верховної Ради України, доводили гостру потребу в придбанні ангіографа за державний кошт. Однак, зважаючи на його чималу вартість, включити закупівлю цього обладнання у план фінансування галузі на рік — завдання практично нездійсненне.

Вирішення цієї проблеми прийшло несподівано. Шведсько-український медичний центр Angelholm, один із підрозділів якого орендує приміщення в нашому кардіодиспансері, запропонував допомогу. Між Департаментом охорони здоров’я Чернівецької ОДА, КМУ «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер» та Шведсько-українським медичним центром Angelholm було укладено угоду про співробітництво. Ця приватна клініка має сучасний ангіографічний апарат, розташований саме в приміщенні нашого закладу. Тож лікар проводить операцію на обладнанні Angelholm, тоді як хворий є пацієнтом кардіодиспансеру, і після процедури його переводять до реанімації, де забезпечують необхідне лікування. Саме завдяки такому державно-приватному партнерству вдалося імплантувати пацієнту кардіовертер-дефібрилятор — уперше в нашому лікувальному закладі.

Знайшлися й висококваліфіковані фахівці, які здійснили таке складне оперативне втручання: з 2015 року у нас працюють два серцево-судинні хірурги — переселенці з Луганська, які в себе на батьківщині виконували ці операції, тож мають чималий досвід. Модель кардіохірургічного відділення ми створили на базі кардіодиспансеру. Тут позмінно чергують чотири лікарі-кардіологи: двоє — з кардіодиспансеру, двоє — з Angelholm. Лікарі, які працюють у цьому кардіохірургічному центрі, фактично суміщають роботу в кардіодиспансері та приватній клініці.


Андрій ЛІСОВЕНКО, серцево-судинний хірург КМУ «Чернівецький обласний клінічний кардіологічний диспансер»
Коли я працював у Луганській обласній клінічній лікарні, ми проводили імплантації кардіовертер-дефібриляторів, проте нечасто, бо самос­тійно придбати такий прилад може далеко не кожен пацієнт, а за державною програмою його поставки доводилося чекати рік і навіть більше. Хоча за кордоном, де діє страхова медицина, ця операція вважається рутинною практикою для кардіохірурга.

У Чернівцях до нас по допомогу звернувся 70-річний пацієнт, який близько року страждав на шлуночкову тахікардію, а останнім часом скаржився на перебої в роботі серця. Він за власні кошти придбав кардіовертер-дефібрилятор, а ми його імплантували. Операцію виконували під місцевою анестезією, однак в операційній перебувала анестезіологічна бригада.

Після імплантації пацієнт потребує постійного спостереження кардіолога, відповідного лікування, а прилад — програмування. Раніше люди, яким імплантували кардіовертер-дефіб­рилятор, змушені були регулярно їздити до Києва чи за кордон (залежно від того, де був встановлений апарат) для його технічного обслуговування. Тепер же перепрограмування виконуємо в Чернівцях, що значно полегшує життя пацієнта.

Ольга КАМСЬКА, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я