Масштабний план реструктуризації Teva Pharmaceutical Industries перетворився на двобій велетнів: з одного боку — фармацевтичний гігант, з іншого — його працівники.
14 грудня 2017 року Teva Pharmaceutical Industries представила дворічний план реструктуризації концерну, котрий передбачає ліквідацію 14 тис. робочих місць по всьому світу — 25% штату. У заяві зазначалося: скорочення стосуватимуться підприємств і науково-дослідних центрів у США, країнах Європи, Азії та в Ізраїлі (тут заплановано скоротити 1,7 тис. працівників та закрити два фармацевтичні заводи). Причина — бажання компанії заощадити 3 млрд дол., котрі необхідні їй для реструктуризації 35-мільярдного боргу і порятунку від банкрутства. Зокрема, уже у 2018 році Teva має виплатити кредиторам 5 млрд дол.
Заява Teva Pharmaceutical Industries зчинила в Ізраїлі політичну бурю. Цього ж дня ізраїльська профспілка «Гістадрут» оголосила фармгіганту війну, а в неділю, 17 грудня, робітники Teva вийшли на загальнодержавний страйк. Унаслідок цього життя країни на півдня було паралізоване: не працювали Міжнародний аеропорт ім. Бен-Гуріона, фондова біржа, банки і міністерства. На знак солідарності сотні тисяч людей вийшли на вулиці, аби висловити підтримку співробітникам фармацевтичної компанії. Протестувальники перекрили основні магістралі по всій країні, включаючи дорогу до Єрусалиму, а також палили автомобільні шини біля підприємств Teva.
Спочатку планувалося, що до страйку приєднаються водії громадського транспорту, але потім профспілка відмовилася від цього кроку задля того, аби військовослужбовці могли вчасно потрапити у свої підрозділи. Згодом ситуацію під контроль узяв уряд Ізраїлю і запросив керівництво Teva на переговори.
Історія падіння
Транснаціональна фармацевтична корпорація довгі роки вважалася флагманом і гордістю ізраїльської високотехнологічної промисловості. Незважаючи на те що Teva давно перетворилася на глобальну міжнародну корпорацію, котра має виробничі потужності в десятках країн світу, вона згідно з особливим пунктом статуту, залишалася ізраїльською компанією: головний офіс розміщується в Ізраїлі, і три чверті ради директорів відповідно до статуту також зобов’язані постійно проживати в цій країні. У нагороду за цю лояльність і робочі місця для жителів Ізраїлю уряд надав корпорації ексклюзивні податкові пільги, сумарний обсяг яких, за оцінками, перевищив 20 млрд шекелів.
Проте останній рік практично всі доходи компанії йшли на погашення гігантських кредитів, узятих на придбання конкурента — фармацевтичної компанії Actavis Generics. Цим придбанням колишній гендиректор Teva Ерез Вігодман сподівався убезпечити фірму від ворожого поглинання і вивести її у перший ряд світових гігантів фармацевтичної промисловості, але угода обернулася фінансовою катастрофою і поставила корпорацію на межу банкрутства.
Вирішення проблеми
19 грудня Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу і міністри фінансів, економіки, праці та соціального забезпечення зустрілися з генеральним директором концерну Teva Каро Шульцем. Уряд звернувся до нього з проханням не закривати заводи в Єрусалимі. Каро Шульц не задовольнив цієї вимоги, але запропонував співпрацю для перекваліфікації працівників та пошуку альтернативних рішень з метою їх працевлаштування. На зустрічі було вирішено створити спільну робочу групу з представників уряду і компанії Teva для пошуку оптимального виходу із кризи.
Крім того, керівництво Teva трохи поступилося своїм суворим планом реструктуризації й оголосило, що почне звільняти робітників на єрусалимських підприємствах лише на початку 2019 року. Таке рішення фармгіганта задовольнило уряд та профспілки. Робочий комітет підприємства назвав рішення дирекції «перемогою здорового глузду»: «Ми раді, що найприбутковіший завод компанії продовжить існувати, і сотні людей поступово повернуться на робочі місця».
Загальний розмір субсидій, який обіцяє влада Ізраїлю майбутнім роботодавцям за працевлаштування 250 працівників, — 70 млн шекелів.
За матеріалами видань Deutsche Welle та Іsraelinfo