Фармакологічна компанія Teva Pharmaceutical Industries вже сплатила майже 520 млн дол. штрафу у США за підкуп чиновників. Найближчим часом для залагодження претензій з цього питання їй доведеться виплатити ще 22 млн дол. в Ізраїлі. Під час укладання угоди Teva з економічним відділом державної прокуратури Ізраїлю було враховано, що фармкомпанія вже заплатила понад 0,5 млрд дол. уряду США. Ізраїльські прокурори також взяли до уваги те, що Teva співпрацювала зі слідством і впровадила спеціальну програму, аби уникнути подібних порушень у майбутньому, а також звільнила причетних до підкупу співробітників.
Як писала «ВЗ» у №1-2 (1389-1391) від 13.01.2017 р., наприкінці 2016 року Мін’юст США заявив, що найбільший у світі виробник ліків — ізраїльська фармацевтична компанія Teva Pharmaceutical — погодився на зняття кримінальних звинувачень і виплату штрафу у понад 283 млн дол. за встановлення схем, що включають підкуп чиновників у Мексиці, Росії та Україні. Ще 236 млн дол. компанія погодилися виплатити за досудовою угодою з американською Комісією з цінних паперів і ринків.
Зокрема, на сайті Мін’юсту США зазначається: у період з 2001 по 2011 рік компанія виплачувала українському чиновнику щомісячний «гонорар», а також організовувала подорожі й надавала інші цінні речі на загальну суму близько 200 тис. дол. В обмін на це чиновник використовував своє службове становище і вплив в українському Уряді для реєстрації препаратів цієї фірми.
Також фармкомпанія визнала, що давала хабарі високопоставленому російському чиновнику за допомогу в просуванні своїх ліків. Згідно зі свідченням представників Teva чиновник збагатився на 65 млн дол., а сама фармкомпанія завдяки цій схемі збільшила прибутки на 200 млн дол. «Керівники Teva і співробітники Teva Russia платили хабарі високопоставленому російському чиновнику, щоб той за допомогою своїх повноважень збільшив продажі препарату Copaxone (ред. — ліки від розсіяного склерозу) у межах щорічних держзакупівель Міністерства охорони здоров’я Російської Федерації», — повідомили в Мін’юсті США.
В американському відомстві також додали, що вказаний чиновник погодився лобіювати інтереси Teva, незважаючи на реалізацію програми імпортозаміщення в медичній галузі. Крім того, аналогічні звинувачення проти компанії були висунуті в Мексиці. Тоді ж МОЗ Російської Федерації звернулося до Генеральної прокуратури з проханням перевірити діяльність ізраїльської фармкомпанії, а в лютому 2017 року за розслідування цієї справи взявся Слідчий комітет РФ.
Тоді ж розслідуванням зайнялися й ізраїльські правоохоронні органи. За даними ізраїльського слідства, Teva заробила сотні мільйонів доларів завдяки хабарам, які давала чиновникам і лікарям у Росії, Україні та Мексиці. Хабарі маскувалися під знижки, витрати на маркетинг й оплату консультацій. На жаль, в Україні розслідування навіть не починалося. Отже, цілком можливо, що той самий чиновник з брудними руками й досі при владі.
За матеріалами The Times of Israel