Паліативна медицина — невід’ємна складова сучасної онкології

1055

Послуги з паліативної медицини зазвичай надають тим пацієнтам, чиї недуги вже не піддаються лікуванню, тобто загалом це — підтримка якості життя в очікуванні смерті. Однак німецькі онкологи з таким визначенням не погоджуються і вважають, що паліативні послуги потрібно надавати людям із тяжкими хворобами паралельно з лікуванням, аби полегшити їх страждання й сприяти в такий спосіб пришвидшенню одужання. Цю ідею їм вдалося успішно втілити.

ВЗ Клініка онкології внутрішніх органів, гематології та інтегрованої паліативної медицини, якою ви керуєте, сьогодні є однією з найбільших спеціалізованих клінік Німеччини. Яка історія становлення паліативної медицини у вашому медичному закладі?

Міхаель Шталь, директор Клініки онкології внутрішніх органів, гематології та інтегрованої паліативної медицини клініки «Ессен-Мітте» (Німеччина), кращий онколог Німеччини за даними найбільшого порівняльного дослідження видавництва FOCUS, доктор медицини, професор
— У 1996 році ми мали маленьке стаціонарне онкологічне відділення в лікарняному комплексі клініки «Ессен-Мітте». Пацієнти тут отримували хіміотерапію, опромінення, хірургічні послуги. Амбулаторне спостереження за онкохворими здійснювали онкологи та сімейні лікарі за місцем проживання. Досить швидко ми зрозуміли, що багато хворих стають пацієнтами клініки паліативної медицини, оскільки опиняються у важкій ситуації не тільки через онкологічне захворювання, а й через патології серцево-судинної, дихальної, сечової та нервової систем тощо. Їм потрібна як спеціалізована онкологічна допомога, так і комплексний підхід, а лікарям онкологічного відділення необхідно більше знань. Тому ми вирішили організувати стаціонарне відділення паліативної онкології, відокремивши його від клініки загальної паліативної медицини.

У Німеччині з населенням 82 млн багато онкологічних клінік, але мало хто спеціалізується саме на паліативній допомозі. Сьогодні її отримують понад 11 тис. амбулаторних і 3 тис. стаціонарних пацієнтів на рік. В онкології терміном «паліативне лікування» позначають лікування, спрямоване передусім на полегшення страждань хворого. Нині ми надаємо повний спектр спеціалізованої паліативної допомоги: для кожного тяжкохворого розробляємо індивідуальну концепцію лікування залежно від конкретної ситуації. У рамках такої допомоги функціонує амбулаторна служба паліативного догляду при лікарні, паліативне стаціонарне відділення, паліативний денний стаціонар і амбулаторний хоспіс. Ми також тісно співпрацюємо з Організацією спеціалізованої амбулаторної паліативної медичної допомоги, входимо до складу Асоціації паліативної медицини міста Ессен, є членами Центру терапії раку молочної залози, Центру терапії раку кишечника, Центру гінекологічної онкології й Німецької асоціації гематології та онкології. Зусилля наших фахівців не залишилися непоміченими: клініка отримала чотири нагороди Європейського товариства онкологічної медицини за інтеграцію паліативної медицини в онкологію.

ВЗ Як працює денний стаціонар з паліативної допомоги?

— Паліативний догляд у денному стаціонарі призначений для тих пацієнтів із захворюваннями на пізніх стадіях, які спроможні вранці приїхати до лікарні, а ввечері повернутися додому. Вони отримують увесь спектр спеціалізованої паліативної допомоги в лікарні, не перебуваючи при цьому в стаціонарі вночі. У їх розпорядженні — команда лікарів-фахівців, фізіотерапевтів, логопедів, дієтологів, психоонкологів, соціальних працівників, медичних педагогів, служителів церкви різних конфесій, а також молодший і середній медперсонал та співробітники амбулаторної служби хоспісу.

Крім того, у рамках денного стаціонару до послуг пацієнтів й усі інші терапевтичні та діагностичні можливості клініки (не пов’язані з онкологією). Хворі, у яких застосовують спеціалізовані методи лікування (наприклад, хіміо- або радіотерапію), можуть скористатися перевагою одночасного онкологічного лікування та паліативного догляду (ключове слово — рання інтеграція). При цьому особливу увагу приділяють тісній співпраці сімейного лікаря і медперсоналу амбулаторного хоспісу та відділення лікарні, у якій пацієнт проходить лікування.

ВЗ Чи є види паліативної допомоги, що вимагають цілодобового перебування хворого в стаціонарі?

— Так, це можуть бути паліативна променева терапія при болючих метастазах у кісткову тканину, паліативна хіміотерапія, накладення неф­ростоми, уведення стентів у сечовід або жовчовивідні шляхи, встановлення гастро-стоми, пункція плеври, черевної порожнини або перикарда для видалення надлишку рідини тощо.

ВЗ Як фінансується паліативна онкологічна допомоги?

— Точнісінько так, як і всі інші медичні маніпуляції, необхідні пацієнту. Паліативна медицина входить до пакету медичного страхування.

ВЗ У чому відмінність стаціонару паліативної онкології від хоспісу?

— Це зовсім різні установи. У хоспісі перебувають пацієнти, термін очікуваної тривалості життя яких, як правило, не перевищує 6 місяців. Вони не потребують лікування, лише догляду. Тобто немає потреби в постійній присутності лікаря і специфічній онкологічній терапії. А в стаціонарі паліативного відділення пацієнтів лікують 24 години на добу, вони отримують необхідну терапію з приводу основного онкологічного захворювання (медикаменти, хіміотерапія, опромінення, операція). До того ж їм, наприк­лад, підбирають і коригують знеболювальну терапію, допомагають подолати тілесні (скажімо, задишка, нудота, закреп) або душевні (неспокій, безсон­ня, нав’язливі думки, депресія) проб­леми. У відділенні дуже тісно спів­працюють фахівці різних напрямків і медичних професій. Дизайн палат та особовий склад персоналу відповідають особливим потребам тяжкохворих (наприклад, у відділенні є затишна вітальня, у кожній палаті — власні тераса, ванна кімната, окремий кабінет для обробки ран тощо). Крім того, немає обмежень щодо відвідування пацієнтів у паліативних підрозділах родичами та близькими. Більше того: персонал їх всіляко заохочує.

Після стабілізації стану хворих виписують додому або у хоспіс. Варто сказати, що й у відділенні паліативної онкології, і під амбулаторним спостереженням удома пацієнтам забезпечується необхідний догляд за ранами. Приблизно в третини онкологічних хворих рани не загоюються, і це є величезним випробуванням як для самого пацієнта, так і для його родичів та близьких. Ми володіємо техніками, котрі дають змогу ефективно допомогти при больовому синдромі, у разі кровоточивості, виділення ранового секрету та неприємного запаху. Так званий рановий менеджмент спеціально підготовленими фахівцями доступний усім пацієнтам.

ВЗ А як фінансуються хоспіси?

— Винятково за рахунок добровільних пожертвувань з боку благодійників — як приватних осіб, так і фірм або фондів. Велику роль у роботі хоспісів відіграють добровольці, котрі працюють волонтерами.

ВЗ Яка спеціалізація лікарів, що працюють у відділенні паліативної онкології?

— Для такої роботи необхідна кваліфікація лікаря-спеціаліста з онкології і додаткова кваліфікація з паліативної медицини. Для допуску до іспиту потрібно пройти стажування у відділенні паліативної медицини, яке триває щонайменше рік, після чого скласти письмовий та усний іспити в лікарській палаті конкретної федеральної землі.

ВЗ Чи є різниця у забезпеченні паліативною онкологічною допомогою населення різних регіонів Німеччини або ж обмеження щодо її доступності?

— Зрозуміло: мешканці регіонів із високою щільністю населення (наприклад, у нас це — федеральна земля Північний Рейн-Вестфалія) або великих міст (Берлін, Мюнхен, Гамбург) перебувають у ліпшому становищі щодо територіальної доступності спеціалізованих клінік. Але порівняно з багатьма іншими євро­пейськими державами пацієнти в Німеччині завдяки страховій медицині — привілейовані. Однак спостерігається тенденція до старіння населення. Через збільшення кількості пацієнтів літнього віку з коморбідністю витрати на охорону здоров’я зростають з кожним роком. І не секрет, що клініки та лікарі найчастіше виконують набагато більше роботи, ніж регламентовано тарифом медичної страховки пацієнта. Ми вже зараз вимагаємо від політиків прийняття рішень про додаткове фінансування і збільшення кількості лікарів та середнього медичного персоналу у зв’язку з появою нових набагато ефективніших медикаментів і методик лікування, хоча й значно дорожчих, а також зі зростанням чисельності пацієнтів, котрі потребують лікування.

ВЗ Знеболювання в паліативній онкології — дуже «болюча» тема для країн колишнього Союзу. Опіати та залежність — наскільки ця проблема актуальна для Німеччини?

— Питання знеболювання для нас уже давно є повсякденним. Кожен пацієнт має право на знеболювальну терапію й отримує її у тій мірі, у якій цього вимагає його захворювання. Жодних дискусій про потенційно можливу залежність ми не ведемо! Зрозуміло, зрідка трапляються пацієнти, які ще до виникнення онкологічного захворювання були наркозалежними. Але й для них фахівці знаходять адекватні решення.

ВЗ Чи обговорюється в паліативних відділеннях тема евтаназії?

— Це питання у європейській медицині загалом дуже широко обговорюють, і, звичайно, особливу компетентність тут мають фахівці з паліативної медицини. Зазвичай пацієнти не хочуть далі жити не тому, що їм не вис­тачає мужності або через небажання бути тягарем для близьких, а тому, що страждають від жахливого болю. Ми часто бачимо, як людина, отримавши адекватне знеболювання і належний повсякденний догляд, одразу відмовляється від думки про пришвидшення смерті. Такий досвід вражає всіх, хто вперше із цим стикається. Так, знеболювання — дуже комплексне завдання, яке вимагає високої кваліфікації, але цю проблему можна вирішити.

У деяких країнах Європи ліберальніші закони, і пацієнти отримують від лікарів активну допомогу, аби закінчити життя шляхом застосування медикаментів. У Німеччині така діяльність не дозволена законом, і я переконаний: ніколи не буде дозволена.

ВЗ Чи ділитеся досвідом роботи клініки у сфері паліативної медицини й особливо паліативної онкології з колегами?

— Однією з головних тем нашої роботи є рання інтеграція паліативної медицини в онкологію, тобто початок паліативного лікування вже в процесі терапії онкологічного захворювання. На цю тему проводимо спеціальні тематичні конференції. Досвід нашої роботи безпосередньо використовують у складанні національних і міжнародних директив та стандартів (наприклад, директива з паліативної медицини S3 Німецької онкологічної асоціації або директива Європейського товариства онкологічної медицини).

Міжнародних досліджень лише з паліативної медицини, звісно, не проводять, але ми беремо участь і самі ініціюємо багатоцент­рові дослідження в онкології (наприклад, щодо нових медикаментів, нових стратегій мультимодальної онкологічної терапії, концепції знеболювальної терапії). Крім того, сприяємо підвищенню кваліфікації представників усіх професійних груп у галузі паліативного догляду за тісної співпраці з Асоціацією паліативної медицини міста Ессен.

ВЗ Яку спеціалізовану періодичну літературу ви порадили б лікарям, котрі цікавляться темою паліативної онкології?

— Усі європейські онкологічні товариства випускають як національні, так і інтернаціональні видання, що так чи інакше відображають питання паліативної онкології. Тож вибирати літературу можна, виходячи з володіння іноземною мовою. Але читати, відвідувати конг­реси, стажуватися в паліативній медицині конче необхідно! Без цього полегшити такий тягар для суспільства не вдасться.

Розмовляла Анна ВЕГЕН, доктор медицини, директор «ДойчМедік ГмбХ» (Ессен, Німеччина), спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я