У випуску «ВЗ» №42-43 від 2.11.2012 р. ми порушили проблему аптечної наркоманії, зокрема зловживання краплями Тропікамід, яка останнім часом в Україні набуває характеру епідемії. Відомо, що за допомогою цього специфічного препарату, який використовується лікарями для діагностики стану очей, наркозалежні задовольняють свою потребу у «кайфі». Причин кілька: неврегульований відпуск без наявності рецепта, невисока вартість та, мабуть, найголовніше – суспільна несвідомість. Ситуація мала продовження 21 листопада: під стінами виробника – підприємства «Фармак» – із самого ранку зібрався антитропікамідовий мітинг. Гасла були адресовані керівництву підприємства. Мета – заборонити виробництво Тропікаміду. Зовсім. Адже півзаходи, що пропонуються (рецепти, предметно-кількісний облік), проблеми не розв’язують. Аби довести, що Тропікамід масово використовується не за призначенням, двоє учасників мітингу за 5 хвилин без проблем (і без рецепта!) придбали очні крапельки і на очах, сподіваємося, керівництва «Фармаку» вправно ввели їх собі у вени.
Нагадаємо, що ситуація із Тропікамідом давно вийшла з-під контролю. Як ми вже писали раніше, за даними компанії Proxima Research, лише основний вітчизняний виробник препарату Київський завод «Фармак», який у 2007 році випустив понад 180 тис. упаковок Тропікаміду, у 2009 році — майже 224 тис. упаковок, у 2010 –516 тис., у 2011 р. довів цю кількість до понад 2 млн 500 тис. Паралельно із цим невпинно росте армія наркозалежних в Україні. За кількістю споживачів опіатів наша країна посідає 8 місце із 132 країн світу, споживачів «екстазі» — 28 місце з 99 країн, і 96-те зі 137 країн за вживанням канабіноїдів. У цілому наркоманія в Україні зростає, передусім за рахунок збільшення кількості хворих, які вживають наркотики неопіумної групи — так звані легальні, або аптечні.
Олександр Васильович ЗІНЧЕНКО, Голова Громадського руху «Мовчати про це — злочин!»:
«Ми вийшли на цю акцію тому, що іншими способами вже нічого добитися не вдасться. Тут зібралися представники близько 140 громадських організацій, які допомагають наркоманам позбутися наркозалежності. Ми налаштовані досить рішуче у подоланні аптечного геноциду, тому що люди, які об’єдналися у громадську ініціативу «Мовчати про це – злочин!», добре усвідомлюють, до якої катастрофи може призвести байдужість. Багато хто з наших рідних і близьких уже померли від крапель «Фармаку». Наша мета — докричатися до управління компанії «Фармак» і змусити їх вжити жорстких заходів. Адже, за нашими даними, потреба українських лікувальних установ у цьому препараті — 27,5 тисячі, тоді як заводом виробляється — 2 млн 500 тис. упаковок на рік! З якою метою почали виробляти в десятки разів більше доз препарату? Виробник не бажає відповідати на це запитання. Відповім я: ці обсяги йдуть не на лікування пацієнтів, а на потреби наркоманів. А живуть ті, хто вживає Тропікамід, не більше року!
Проблема в тому, що виробник ігнорує ситуацію, яка склалася. Ми написали керівнику «Фармаку» офіційний лист — відповіді не отримали. Всі наші пропозиції сісти за круглий стіл переговорів теж ігноруються. Тому після першої проведеної протестної акції під стінами виробника смертельних крапель для українців будуть наступні, і не лише у Києві, а й по всій Україні.
Ми готуємо відповідні звернення до Верховної Ради України, Міністерства охорони здоров’я, Прем’єр-Міністра, РНБО. Ми обов’язково звернемось до Міністра внутрішніх справ України, Генерального прокурора України, адже виробництво наркотиків, яке вже багато років здійснює Філя Жебрівська і ВАТ «Фармак», повинно бути покарано!
Краплі Тропікамід – це не перша спроба Жебрівської зайнятися наркоторгівлею. Ми всі пам’ятаємо громадські акції, спрямовані на зупинення виробництва Трамадолу. Ці акції отримали широку підтримку у суспільстві і влада прислухалася до людей.
Впевнені, що осторонь боротьби з аптечною наркоманією не повинні лишатися ані духовні лідери, ані видатні люди. Тому ми звертаємося до Ради Церков України, до кожної конфесії, до відомих письменників, співаків, спортсменів. Ми повинні звернути увагу всього суспільства на цю проблему. Мовчати про це – злочин!
Вважаємо, що необхідно задіяти мережі аптек. Ми будемо писати звернення, зустрічатися із власниками з проханням зупинити аптечну наркоманію, зупинити неконтрольований продаж Тропікаміду.
Але найголовніше – це відповідальність виробника перед народом за сотні тисяч загублених молодих життів.
І ми впевнені, що цього разу наркобароншу Жебрівську буде покарано за свої злочини!»
Дмитро Володимирович ТАРАНЧУК, голова юридичного департаменту компанії «Фармак»:
«Фармак» дійсно випускає Тропікамід — надзвичайно корисний для багатьох пацієнтів препарат. А що стосується кількості, то вона формується з дистриб’юторських замовлень, адже ми маємо задовольняти попит. А контроль за зловживаннями — функція Держави, а ніяк не наша».
Під час цього дійства у юрбі мітингувальників з’явився солідного вигляду чоловік, який зовні суттєво відрізнявся від дієвих осіб мітингу. Спочатку він осторонь спостерігав за тим, що відбувалося, але згодом змінив свою позицію на активну. Відрекомендувався як лікар-нарколог. На запитання, який саме медичний заклад представляє, чоловік сказав, що він незалежний лікар. Мета його візиту — «допомога наркоманам», але далі дискусії з учасниками мітингу справа не пішла. З його скупих коментарів було зрозуміло, що лікар на боці виробника. У момент, коли двоє молодиків у масках розпочали прилюдно колотися Тропікамідом, придбаним в одній з київських аптек, — пан Спірідонов зник «по-англійськи»,.. так і не надавши хлопцям своєї допомоги.
Віктор Кирилович СПІРІДОНОВ, незалежний лікар-нарколог:
«Проблеми, з якими стикаються наркомани, мені добре відомі. Тропікамід — не проблема! Вмирають, кажете, ноги гниють? Та бачив я це не раз! То їх вибір».
Мітинг тривав кілька годин. Керівництво «Фармаку» так і не вийшло до мітингувальників і не відповіло на їхні запитання. Редакція «ВЗ» слідкуватиме за подальшим розвитком подій.
Ганна Величко, спеціально для «ВЗ»
Фото автора