Професійна спілка працівників охорони здоров’я України повідомила, що вона не погоджує проект Постанови Уряду «Про внесення змін до постанови КМУ від 21.11.2012 р. №1114 «Про затверд-ження Типового положення про бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги», оскільки «зазначений проект є передчасним і не враховує стану інфраструктури та матеріально-технічного забезпечення вітчизняної галузі охорони здоров’я».
На думку Профспілки, впровадження «парамедичних» підходів до надання екстреної медичної допомоги (далі — ЕМД) шляхом внесення змін до нормативних актів КМУ суперечить українському законодавству. Крім того, у Профспілці стверджують, що з пояснювальної записки до проекту Постанови не зрозуміло, як функціонуватимуть бригади ЕМД, до складу котрих входитимуть парамедики й екстрені медичні техніки, і як підвищуватиметься якість медичних послуг у регіонах та зменшуватимуться видатки на соціальний захист, реабілітацію інвалідів і Фонд соціального страхування.
Ще одне питання, яке бентежить представників Профспілки: хто оплачуватиме перекваліфікацію медичних працівників, якщо КМУ підтримає проект документа? «У разі прийняття проекту в зазначеній редакції неврегульованим лишиться питання роботи фельдшерів з медицини невідкладних станів і медичних сестер станцій (відділень) швидкої та невідкладної допомоги у складі бригад парамедиків: їх права, обов’язки та відповідальність, — говорять у Профспілці. — Зокрема, у п. 3 Проекту передбачається зобов’язати їх пройти відповідне навчання для продовження роботи у складі бригади парамедиків. У Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 78 «Охорона здоров’я» до професії «Парамедик» (без вимог до стажу роботи) встановлюються такі кваліфікаційні вимоги: вища освіта за ступенем молодшого бакалавра галузі знань «Охорона здоров’я», спеціальністю «Медсестринство», спеціалізацією «Лікувальна справа» за кваліфікацією «Парамедик»; посвідчення водія відповідної категорії для керування автомобілем. Водночас проектом не передбачені джерела фінансування такого навчання і не вказано, чи поширюватимуться на зазначені категорії працівників гарантії в разі направлення на підвищення кваліфікації».
За словами представників Профспілки, аналогічні застереження стосуються й водіїв лікарських (фельдшерських) бригад ЕМД. «Слід також наголосити: ані в проекті, ані в пояснювальній записці не визначено подальшої долі 6 тис. лікарів виїзних бригад ЕМД, не розроблено механізму подальшого перенавчання та працевлаштування зазначеної категорії працівників», — акцентують увагу у Профспілці.
За матеріалами офіційного веб-сайту Професійної спілки працівників охорони здоров’я України