Звіт Рахункової палати: лікарські засоби, що закуповує МОЗ, загрожують життю та здоров’ю українців

1290

Результати аудиту Рахункової палати засвідчили, що через відсутність ефективної системи контролю та недосконале законодавство державний бюджет України недоотримує податки, а здоров’я і життя пацієнтів зазнає небезпеки.

Зокрема, аудитом встановлено, що, за даними Державної фіскальної служби (далі — ДФС), протягом 2015-2016 років та 9 місяців 2017 року обсяг задекларованих податкових операцій із застосуванням пільгової ставки сягає 490 млрд грн. Недонадходження до бюджету через застосування 7% ПДВ становлять 12,6 млрд грн. Оскільки ДФС не затвердила відповідного акту, що визначає алгоритм розрахунку сум податкових пільг за операціями з постачання ліків і медвиробів із 7% ставкою, інформація фіскалів суттєво занижена. «За оцінкою Рахункової палати (на підставі даних податкових декларацій з ПДВ, поданих платниками податків протягом зазначеного періоду), обсяги недонадходжень ПДВ до державного бюджету за рахунок цієї податкової пільги становили 63 млрд грн, тобто вп’ятеро більше, ніж за даними ДФС», — говориться у висновку аудиторів.

Водночас у повідомленні Рахункової палати наголошується, що на підставі лише даних податкових декларацій з ПДВ вони не мають можливості здійснити точні розрахунки. «Аудитом встановлено, що ДФС не забезпечено системного контролю за наявністю у платників податків ліцензій на право здійснення виробництва, імпорту, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Наприклад, протягом дослідженого періоду понад 70% імпортерів лікарських засобів не мали ліцензій на право ведення такої діяльності, а отже, робили це незаконно. Непоодинокими є факти необґрунтованого отримання пільг імпортерами медичних виробів за рахунок неправильної класифікації продукції за кодами УКТЗЕД під час митного оформлення цих товарів. Митниці ДФС не вживали необхідних заходів контролю за обґрунтованістю задекларованої митної вартості фармацевтичної продукції», — заз­начають аудитори.

Крім того, через недосконале законодавство поза контролем держави (щодо якості) залишаються:

  • лікарські засоби, котрі закуповуються МОЗ через спеціалізовані організації;
  • незареєстровані лікарські засоби, ввезені на територію України для проведення доклінічних дослід­жень і клінічних випробувань АФІ (субстанції) та продукція in bulk.

«Це підвищує ризики загрози життю та здоров’ю громадян України», — йдеться у повідомленні Рахункової палати.

За матеріалами офіційного веб-сайту Рахункової палати України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я