Локалізація виробництва вакцин потребує значних інвестицій, а сам процес може тривати до 10 років, але реалізувати це в Україні можна — переконана керівник департаменту із зовнішніх зв’язків і комунікацій фармацевтичної компанії GlaxoSmithKline в Україні Яна Сироватка. «Виробництво вакцин — складний біотехнологічний і витратний за часом процес, який вимагає спеціалізованого обладнання. Інвестиції у створення або модернізацію виробничого майданчика у середньому становлять майже 0,5 млрд фунтів стерлінгів, а його будівництво може тривати від 5 до 10 років», — пояснила представниця фармвиробника.
Експерт також нагадала, що виробництво вакцин має відповідати вимогам GMP і всесвітньо визнаним вимогам щодо безпечності. «Близько 70% усього виробничого циклу вакцин займає контроль якості. На виробництві повинні бути експертні люди, обладнані лабораторії, навчений персонал, виробничий майданчик, який відповідатиме світовим вимогам щодо безпечності вакцин», — стверджує Я. Сироватка.
Крім того, за її словами, компанія з виробництва вакцин повинна бути впевнена в тому, що їх закуплять. «Вакцини забезпечують епідеміологічне благополуччя країни і є стратегічним товаром. Питання тільки в тому, наскільки держава готова покращувати інвестиційний клімат, щоб ті компанії, які ухвалять рішення локалізувати виробництво, були готові це зробити. Питання також і в подальшій гарантії того, що вироблені вакцини на постійній основі будуть затребувані державою. Особливо, якщо вони виробляються за державним замовленням і для забезпечення національної програми імунізації, — повідомила експертка. — Локалізація виробництва вакцин теоретично можлива, тим більше, що Україна історично була фармацевтичним хабом СРСР. Крім того, на території держави розташовано багато фармацевтичних підприємств. Ми вітаємо бажання вітчизняних підприємців модернізувати виробничі майданчики і готовність інвестувати у виробництво вакцин, але вони повинні усвідомлювати, що це не так просто», — резюмувала Я. Сироватка.
За матеріалами ІА «Інтерфакс-Україна»