Постанова КМУ від 25.04.2018 р. №407 «Про затвердження Порядку реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2018 рік» набула чинності — 25 травня Національна служба здоров’я України (НСЗУ) оголосила «першу хвилю» укладання договорів із закладами охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу.
На сайті НСЗУ повідомляється: укладання договору дасть змогу медичному закладу первинного рівня з 1 липня 2018 року отримувати кошти за новим принципом фінансування «Гроші йдуть за пацієнтом». Тобто НСЗУ оплачуватиме послуги медустанов, що надають первинну медичну допомогу, за принципом капітації: заклад одержуватиме встановлену суму за кожного пацієнта, незалежно від того, звертається той по медичні послуги чи ні. Капітація оплачуватиметься із загальних податків з держбюджету. Для укладання договору з НСЗУ медичний заклад повинен відповідати низці вимог, а саме:
- мати чинну ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики;
- мати матеріально-технічну базу, необхідну для надання первинної медичної допомоги;
- бути підключеним до електронної системи охорони здоров’я.
Крім того, лікувальна установа може укласти договір з НСЗУ лише за умови, що всі інші заклади первинки міста, району або ОТГ (у межах одного бюджету) також підписали договір. Отже, умов, аби гроші, що «йдуть за пацієнтом», дійшли таки до лікарняної установи, чимало. До того ж справа це нова, і досвіду підготовки таких документів ні в кого немає. Зрозуміло, що вірогідність помилки досить висока. А от виправляти її буде ніколи, бо термін подачі заявок для укладання договорів закінчується 1 червня 2018 року (16:00). Заявки, надіслані пізніше, не розглядатимуться. Для того щоб зібрати і надіслати необхідний пакет документів медичним закладам держава «виділила» лише 4 робочі дні. «Перше «вікно можливостей» буде коротким», — так охарактеризувала першу хвилю підписної кампанії в. о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Крім того, договори між НСЗУ та медичним закладом мають бути підписані не пізніше, ніж 5 червня 2018 року (на строк з 1 липня по 31 грудня 2018 року).
Ті медичні заклади, які не встигнуть підготуватися до укладання договорів з НСЗУ чи заповнити форму заяви та додатки до неї, мають зробити це до 15 серпня. При цьому вони втрачають право на фінансування за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення і до 1 жовтня 2018 року фінансуватимуться за рахунок медичної субвенції. Чудова «мотивація» для сімейного лікаря працювати у форматі 24/7 за мізерну зарплату. Хоча, з огляду на приказку: «Обіцяного 3 роки чекають», 3 втрачені місяці, можливо, не така вже й велика проблема?
За матеріалами офіційного веб-сайту НСЗУ