Уряд затвердив Постанову від 30.05.2018 р. №417 «Деякі питання реалізації права осіб на першочергове зарахування до вищих медичних і педагогічних навчальних закладів за державним (регіональним) замовленням», яка набуває чинності 1 січня 2019 року. Відповідно до документа, право на першочергове зарахування на бюджетну форму навчання мають вступники, які укладуть угоду про відпрацювання в селах або селищах міського типу. Постановою також затверджено Порядок реалізації права вступників на першочергове зарахування до вищих медичних і педагогічних навчальних закладів за державним (регіональним) замовленням (далі — Порядок) та Типову угоду про відпрацювання не менше 3 років у сільській місцевості або селищі міського типу.
Зокрема, Порядком визначено механізм реалізації права осіб на першочергове зарахування до вищих медичних і педагогічних навчальних закладів за державним (регіональним) замовленням шляхом:
- формування прогнозованої потреби у фахівцях з вищою освітою медичних (фармацевтичних) і педагогічних спеціальностей у сільській місцевості або селищі міського типу з урахуванням можливостей забезпечення таких працівників відповідно до законодавства безоплатним користуванням житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм;
- здійснення відбору осіб, які претендують на укладення угоди з метою відпрацювання в державних або комунальних закладах (відповідно) охорони здоров’я або освіти, та підписання такої угоди;
- відпрацювання випускниками вищих медичних і педагогічних навчальних закладів або відшкодування ними вартості навчання.
Правом першочергового зарахування зможуть скористатися вступники до медичних та педагогічних ВНЗ на спеціальності галузей знань 01 «Освіта/Педагогіка» і 22 «Охорона здоров’я». Їм треба буде відпрацювати у сільській місцевості не менше 3 років — на цей період фахівцям безкоштовно надаватимуть житло з оплатою опалення й освітлення. Прогнозовану потребу у фахівцях з вищою медичною чи педагогічною освітою в певній місцевості визначатимуть виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. Щороку до 1 лютого вони подаватимуть відповідний список до обласної державної адміністрації, де до 1 березня оголошуватимуть конкурс на укладання угод про відпрацювання. Під час його проведення перевагу надаватимуть жителям тих населених пунктів, де розташований роботодавець (або найближчих до них). «Угоди з переможцями підписуватимуть до 30 травня. У підсумку вступники отримають право на першочергове зарахування, а роботодавець — гарантію наявності фахівця за визначеною спеціальністю (спеціалізацією) та вищою освітою», — повідомляють у Міністерстві освіти і науки України.
Після закінчення навчання випускник буде зобов’язаний протягом місяця прибути до місця відпрацювання, укласти трудовий договір і розпочати роботу. Якщо ж він відмовиться виконувати умови угоди, йому потрібно буде відшкодувати кошти, витрачені на його підготовку.
За матеріалами «Урядового порталу»