Полтавщина: Вчимося працювати по-новому

1331

Три роки тому на Полтавщині розпочалася реалізація спільного зі Світовим банком проекту МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Субпроект, що впроваджується в області, спрямований на раннє виявлення та своєчасне лікування артеріальної гіпертензії у сільського та міського населення. Навчити медиків працювати по-новому, надавати оперативну і своєчасну допомогу хворим з артеріальною гіпертензією за європейськими стандартами — таким є завдання Центрального навчально-тренінгового центру, який розпочав діяльність на базі Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського.

Григорій ОКСАК, головний лікар Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М. В. Скліфосовського
Донедавна одноповерхова довоєнна будівля слугувала приміщенням для бухгалтерії нашого лікувального закладу. А нині це — сучасна споруда європейського зразка, де розмістився Центральний навчально-тренінговий центр третинного рівня. З обласного бюджету на його ремонт та облаштування було спрямовано близько 3 млн грн. Сьогодні в оновленому і впорядкованому будинку важко впізнати колишній підрозділ лікарні. Але головне — у його внутрішньому наповненні. Класи навчально-тренінгового центру обладнані сучасними меблями, телевізорами, комп’ютерами, двома проекторами та мультимедійною дошкою. А наприкінці березня постачальники доставили нам муляжі й манекени останнього покоління для відпрацювання курсантами практичних симуляційних навичок. При цьому відповідальним за тренінгову мережу надали консультативну допомогу і навчили, як правильно експлуатувати манекени-симулятори. Світовий банк виділив на обладнання центру близько 300 тис. дол.

Найголовніше завдання нового центру — навчити медперсонал лікувальних закладів — учасників субпроекту «Контроль над артеріальним тиском у міській та сільській популяції Полтавської області у віковій групі 40-60 років» надавати високоякісну допомогу хворим з артеріальною гіпертензією за світовими стандартами. Адже лікують не прилади, а насамперед лікарі, фельдшери, медсестри. Тому такими важливими є їх знання, навички, вміння своєчасно встановити діагноз, оперативно надати ефективну медичну допомогу, «вести» хворого після одужання, коригувати його спосіб життя, звички тощо.

Ще задовго до відкриття центру з метою удос­коналення медичних послуг у вказаній сфері відповідно до європейських вимог і зав­дань Департамент охорони здоров’я Полтавської ОДА створив робочу групу, до якої ввійшли головні спеціалісти галузі регіону, вчені ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія», керівники медичних закладів. Вони побували в деяких країнах Європи, зокрема Великій Британії, Хорватії, Литві, де вивчали сучасні підходи до надання первинної медико-санітарної допомоги, методи боротьби із серцево-судинними захворюваннями на вторинному і третинному рівнях допомоги. Усе це стало частиною програми підвищення кваліфікації медичних кадрів згідно з європейськими стандартами, яка складається з 8 навчально-симуляційних модулів. А тренери-консультанти Світового банку підготували 35 консультантів з кращих фахівців лікувальних закладів області, яких оцінювали за високими кваліфікаційними критеріями, враховуючи наявність вищої медичної освіти, стажу роботи не менше 5 років, уміння цікаво та змістовно вести публічні виступи, вільне володіння українською мовою, досвід проведення тренінгів, підтверджений документально, тощо.

Заняття першого навчально-симуляційного модуля на тему «Допомога при раптовій коронарній та раптовій серцевій смерті на госпітальному етапі» розпочалося 14 травня і триватиме 3 місяці. У ньому беруть участь кардіологи, терапевти стаціонарних, поліклінічних, приймальних відділень, анестезіологи, лікарі, задіяні в чергуваннях. На першому етапі вони прослухали цикл лекцій, після чого пройшли тестовий контроль, який визначив рівень і якість їх знань. Найцікавішим розділом, на думку слухачів, є симуляційна сесія — тут до справи залучають манекени, на яких кожна команда відпрацьовує конкретні навички, дії в нестандартних ситуаціях, надзвичайних випадках тощо. Завершує роботу дебрифінг-сесія. На ній медичні працівники із консультантом-тренером обговорюють проблемні моменти, з’ясовують, яких заходів вжити під час тієї чи іншої медичної події, усувають труднощі, з котрими зіткнулися в процесі навчання. Обов’язковим для учасників є вихідний контроль, що визначає ступінь засвоєння матеріалу.

Упевнений: по закінченні навчань за темою першого модуля курсанти здобудуть не тільки сучасні знання, а й практичні навички. Теми наступних модулів: «Допомога при гіпертензивних кризах на госпітальному етапі», «Допомога при гострому порушенні мозкового кровообігу на госпітальному етапі», «Допомога при серцевій астмі та набряку легень на госпітальному етапі». Після завершення усіх 8 модулів учасники навчання стануть тренерами для колег-медиків у закладах охорони здоров’я свого району.

Наш навчально-тренінговий центр є головним в області. Одночасно створені та вже працюють іще 6 міжрайонних тренінгових центрів на базі ЦПМСД у Полтаві, Кременчуці, Лубнах, Миргороді, Гадячі та Горішніх Плавнях. Діють на Полтавщині і 26 тренінгових класів. Обладнання для них теж придбано за кошти Світового банку. Усього на зазначені цілі, включаючи і наш центр, банк витратив понад 1 млн дол. Ми впевнені, що ці інвестиції виправдаються.

Ніна КОНДРАТЮК, спеціально для «ВЗ», м. Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я