Міністерство охорони здоров’я України 26 червня затвердило порядок проведення безоплатної імунізації проти кору дорослих, які належать до груп ризику. Відповідно до Наказу від 26.06.2018 р. №1216 «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями» впродовж цього року забезпечується здійснення обов’язкових профілактичних щеплень за епідемічними показаннями:
- серед груп професійного ризику: медичних працівників, працівників освітніх закладів і немедичних працівників закладів охорони здоров’я, представників силових структур (МВС, Міноборони, СБУ, Національна поліція України, Національна гвардія України, Прикордонна служба України, Державна служба охорони);
- студентів навчальних закладів без обмеження віку.
«Для проведення імунізації цих груп дорослих в Україні вакцини є завдяки запасам, що були придбані за бюджетні кошти в попередні роки», — стверджують у МОЗ. Так, за кошти державного бюджету 2017 року міжнародна організація ЮНІСЕФ поставляє в Україну вакцини проти кору, паротиту та краснухи. Зокрема, перша поставка відбулася 28 серпня 2017 року — 583 тис. доз вакцини, друга — наприкінці лютого 2018-го — 220 тис. доз, третя — у квітні 2018-го — 779,952 тис. доз, і вже подані документи на закупівлю додаткових 77,648 тис. доз вакцини. На перший погляд, усе добре, вакцини є, але немає головного — систематичної роботи МОЗ у вказаному напрямку. Зокрема, у 2017 році рівень захворюваності на кір зріс у понад 43 рази порівняно з 2016-м (у 2016 році — 78 спалахів захворювань на кір, у 2017-му — 3382). Оскільки майже півроку жодних поставок не було, на початку січня 2018 року паніка «немає вакцини» накрила Україну: регіони вголос заговорили про свої проблеми. Державних поставок тоді довелося чекати майже 2 місяці (ЮНІСЕФ поставив вакцини аж 27 лютого 2018 року). У цей час регіони рятувалися як могли. До прикладу, Закарпаттю допомагала Угорщина, яка в січні у якості благодійної допомоги поставила краю 8 тис. доз вакцин від кору. Але не всі регіони можуть розраховувати на доброго сусіда, а от на МОЗ — мають право всі. Проте, на думку члена Української асоціації сприяння охороні здоров’я населення Андрія Гука, справа ця ненадійна, оскільки в Україні відсутнє планування придбання вакцин: «У нас немає навіть трирічного плану закупівель. Хоча потрібно планувати на 5 років. Нічого не можна спланувати. А вакцину неможливо виготовити за 2-3 тижні. Ба більше, навіть за 2-3 місяці. Це щонайменше півроку. Для цього виробники мають щось планувати».
Щоправда, з лютого ситуація стабілізувалася: вакцини від кору в Україну надходили регулярно. За інформацією Міністерства, станом на 1 червня 2018 Україна має 967,217 тис. доз вакцини від кору (плюс передбачається ще додаткова поставка 77,648 тис. доз). Щоб використати наявні запаси та «у зв’язку зі зростанням захворюваності на кір серед дорослих» профільне Міністерство затвердило Наказ від 26.06.2018 р. №1216 «Про проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти кору за епідемічними показаннями». Проте групи ризику, заявлені МОЗ, занадто чисельні, а розрахунків і алгоритму вакцинації дорослого населення не створено. Враховуючи попередній досвід, чи не вийде так, що на початку 2019-го знову виникне паніка «вакцини немає», бо наявні запаси закінчаться, а поставки від міжнародних організацій вчасно не прийдуть?
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України та онлайн-видання «Слово і діло»