У середині червня Всесвітня організація охорони здоров’я випустила нову Міжнародну класифікацію хвороб (МКХ-11). Вона містить близько 55 тис. унікальних кодів для травм, захворювань і причин смерті (у старій редакції було 14,4 тис.). За словами розробників, оновлена класифікація повністю електронна (використовуватиметься в інформаційних системах електронної охорони здоров’я) і має логічнішу структуру. «Ключовим принципом нового перегляду було спрощення структури кодів й електронного інструментарію: фахівці охорони здоров’я зможуть більш легким способом реєструвати хвороби», — зазначив керівник групи ВООЗ з класифікацій, термінології і стандартів Роберт Якоб.
Основні зміни, внесені до МКХ-11:
- уперше ігрова залежність класифікується як психічний розлад. Такий розлад характеризують як поведінкову залежність від цифрових і відеоігор. Діагностувати його дозволено за умови виявлення порушення в особистісній, сімейній, соціальній поведінці, що спостерігається щонайменше 12 місяців;
- інсульт класифікується як захворювання мозку, а не системи кровообігу;
- з’явився новий розділ — «Сексуальне здоров’я»;
- зменшено кількість термінів для діагностування посттравматичного стресового розладу, що дасть змогу полегшити діагностику захворювання;
- алергії віднесено до захворювань імунної системи для кращого розуміння реакцій організму людини;
- уперше додано розділ щодо практикування традиційної медицини (traditional medicine) — для кращого обчислення статистичних даних. Він стосується хвороб і станів, поняття про які виникли ще в стародавній китайській медицині й до сьогодні широко використовуються в Китаї, Японії, Кореї та інших країнах світу;
- додано спеціальні коди щодо антибіотикорезистентності, за допомогою яких можна буде точніше вимірювати ефективність лікарських засобів по всьому світу.
Міжнародна класифікація хвороб — це не просто спосіб комунікації та обміну даними між медиками всього світу, а й можливість збирати й аналізувати величезну кількість медичних статистичних даних. Усе це дає змогу отримувати більш чітке уявлення про те, що відбувається зі здоров’ям людини й охороною здоров’я в цілому. Крім того, класифікацію використовують:
- страховики охорони здоров’я, чиї компенсації залежать від кодування МКХ;
- керівники національних програм охорони здоров’я;
- фахівці зі збору даних;
- усі, хто відстежує прогрес у галузі глобальної охорони здоров’я та розподіляє ресурси.
«МКХ необхідна передусім для обліку статистики захворюваності та смертності. Завдяки єдиному підходу лікарі по всій планеті встановлюють однакові діагнози. Така стандартизація дає змогу уніфікувати підходи в діагностиці, профілактиці та лікуванні захворювань. Завдяки цьому лікарі всього світу «говорять однією мовою». Наприклад, хірург виставляє код «К.35.0» (апендицит), і його розуміють усі лікарі. Так ми можемо ділитися досвідом, шукати нові методи лікування і робити медицину науковою», — говорить лікар-хірург, автор проекту «Медицина розбірливим почерком» Святослав Линник.
Класифікація вже попередньо опублікована (щоб усі країни могли ознайомитися і почати планувати механізм її впровадження). Однак офіційно МКХ-11 буде представлена на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я у травні 2019 року, а чинності набуде з 1 січня 2022 року.
За матеріалами офіційного веб-сайту ВООЗ і офіційного веб-сайту МОЗ України