У США схвалили виробництво засобу від малярії — tafenoquine. Це перші ліки, розроблені за останні 60 років, які успішно пройшли тестування на всіх рівнях. Препарат призначений для лікування так званої триденної малярії, на яку у світі щорічно хворіють майже 8,5 млн осіб. Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) дало дозвіл на застосування препарату з лікувальною метою.
Триденна малярія — найпоширеніша форма захворювання у країнах Африки, розташованих на південь від Сахари. Найчастіше інфікуються діти віком до 12 років, причому через множинні укуси малярійних комарів перебіг хвороби особливо тяжкий.
Боротися із цією формою захворювання дуже важко, тому що її збудник (Рlasmodium vivax) може зберігатися в печінці людини роками й активуватися багаторазово через певні проміжки часу. Крім того, хворий сам по собі стає загрозою: комар, що вкусив його, також розносить хворобу. Дія tafenoquine якраз і полягає в тому, щоб виводити з печінки (й організму) паразита, котрий зачаївся. Вчені називають tafenoquine феноменальним проривом у галузі боротьби з малярією. Регулятори по всьому світу, особливо в країнах, які страждають від епідемій, тепер мають вирішити, чи можуть вони рекомендувати препарат до застосування.
У світі вже існує препарат рrimaquine, який використовують для очищення печінки від збудників малярії, але для досягнення ефекту його треба вживати протягом 14 днів (для tafenoquine достатньо й однієї дози). Медики стурбовані тим, що, починаючи приймати рrimaquine і відчуваючи полегшення через кілька днів, пацієнти самовільно припиняють курс лікування, і малярія повертається.
FDA заявляє: tafenoquine — дуже ефективний і буде застосовуватися на території США, проте він спричиняє низку побічних ефектів. Наприклад, у людей з дефіцитом фермента глюкозо-6-фосфатдегідрогенази (Г6ФД) препарат може зумовити сильну анемію. Також не рекомендується вживати препарат людям з психічними розладами.
Але, попри все це, на думку вчених, поява нових ліків дає підстави сподіватися, що найближчим часом вдасться приборкати збудник триденної малярії та врятувати мільйони життів.
За матеріалами ВВС