Розроблено Стратегію профілактики, діагностики та лікування гепатитів

1795

Всесвітня організація охорони здоров’я оновила рекомендації щодо догляду та лікування пацієнтів із вірусним гепатитом С. Це зроблено з метою вилучити інфекцію з переліку загроз для здоров’я населення вже до 2030 року. Зокрема, щоб викорінити гепатит С, ВООЗ рекомендує приз­начати лікування особам, у яких діагностовано вірусний гепатит С (віком понад 12 років), а також використовувати пангенотипні препарати прямої противірусної дії (ПППД) під час лікування людей із вірусним гепатитом С (віком понад 18 років). Крім того, ВООЗ надала загальні клінічні рекомендації щодо лікування гепатиту С, а саме:

  • у разі застосування пангенотипних режимів визначення генотипу до початку лікування стає необов’язковим;
  • для оцінки фіброзу печінки в умовах обмежених можливостей ВООЗ рекомендує використовувати неінвазивні методи (APRI, FIB-4);
  • пангенотипні препарати прямої противірусної дії добре переносяться, хоча мають незначні побічні ефекти: на початку та наприкінці лікування достатньо проводити лабораторний моніторинг токсичності;
  • по закінченні лікування пангенотипними препаратами прямої противірусної дії для оцінки результатів лікування на 12-му тижні визначають стійку вірусологічну відповідь.

Дітям із хронічним гепатитом С, яким ще не виповнилось 12 років, рекомендовано розпочинати лікування після 12 років й не використовувати інтерфероновмісні режими (за винятком ситуацій, коли немає альтернативи). На переконання ВООЗ, за допомогою сучасних противірусних препаратів прямої дії можна вилікувати понад 95% людей із вірусним гепатитом С.

Враховуючи світові тенденції, МОЗ також розпочало боротьбу із гепатитами. Зокрема, 2 серпня на громадське обговорення було винесено проект Стратегії профілактики, діаг­ностики та лікування вірусних гепатитів В та С до 2030 року, який передбачає:

  • підвищення рівня охоплення вакцинацією проти гепатиту В для дітей (три дози вакцини);
  • запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини: вакцинація, допологове тестування та лікування противірусними препаратами вагітних із гепатитом В;
  • дотримання безпечності крові та її компонентів, ін’єкцій та хірургічних втручань;
  • впровадження програм зменшення шкоди для людей, які вживають психоактивні речовини ін’єкційно (забезпечення доступу до стерильного ін’єкційного інструментарію й ефективних методів лікування);
  • розширення доступу до діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С із використанням сучасних та ефективних методів діагностики і лікарських засобів.

Крім того, нещодавно Україна отримала можливість за вдвічі нижчою ціною за кошти державного бюджету через міжнародні організації купувати інноваційні ліки прямої дії для лікування гепатитів — софосбувір/ледипасвір і софосбувір/велпатасвір. Вартість курсу лікування ними становить 89 дол.

За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України та «Урядового порталу»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я