Реформа системи охорони здоров’я в Україні передбачає перехід на принципово нову модель фінансування. Центри первинної медико-санітарної допомоги отримуватимуть кошти залежно від того, наскільки якісно лікарі надаватимуть медичну допомогу пацієнтам. На Рівненщині наразі договори з Національною службою здоров’я України уклали вже 4 медичні заклади. Відтак на їх функціонування НСЗУ виділила 6,49 млн грн.
Як вони розпоряджатимуться бюджетом і як працюватимуть надалі?
Щодо планів на майбутнє, то у Здолбунівському центрі ПМД їх чимало. За кошти, які отримуємо від Національної служби здоров’я України, думаємо преміювати медичний персонал. А ще закупити медичне обладнання, передусім для сільських амбулаторій, а потім і для ФАПів, але тільки те, що не передбачено проектом Світового банку, котрий наразі реалізується у нас в області.
На сьогодні нами вже укладено 43,5% договорів, тобто 24,5 тис. населення району підписали декларації зі своїми лікарями. Надалі медики повинні щомісячно укладати угоди із 10% жителів. Таким чином, на кінець року плануємо підписати декларації з 70-80% населення Здолбунівщини. Зрозуміло, що 100% договорів укласти неможливо: багато українців працюють за кордоном, також не можна забувати про соціально неблагополучне населення, певну категорію пенсіонерів, які ігнорують приписи лікарів і також не звертаються до нас.
Не менш важливим для колективу Здолбунівського ЦПМД є підвищення якості надання медичних послуг. Для цього озброюємо лікарів всією необхідною інформацією, направляємо на навчання. Крім того, контролюємо якість надання медичної допомоги, ведення первинної медичної документації.
Допомагає покращити рівень надання послуг пацієнтам і забезпеченість медичним устаткуванням. На сьогодні всі наші сільські амбулаторії обладнані власними лабораторіями, тобто пацієнти без проблем проходять необхідні обстеження. Але підвищення якості надання медичної допомоги неможливе без участі самого пацієнта. Тому дуже важливо, щоб наші лікарі співпрацювали з хворими, пояснювали їм усі нюанси, які стосуються перебігу недуги, лікування, профілактики. Але тут багато важить і відповідальність самого пацієнта.
Ще один важливий фактор успішної роботи медзакладу — розуміння місцевою владою потреб медицини. І якщо це розуміння та співпраця є — а в нас саме так і відбувається, — то й віддача буде відповідною.
Але нам не вистачає необхідної для роботи інформації від Національної служби здоров’я України. Вкрай потрібні додаткові тренінги з економістами, бухгалтерами. Сподіваємося, що регіональний представник НСЗУ приїде до Рівного і роз’яснить нам усі незрозумілі моменти. Наразі залишається дуже багато питань щодо подальшої роботи первинки в новому форматі. Звичайно, ми спілкуємося з Києвом в інтернет-режимі, але хотілося б зустрітися з фахівцями служби віч-на-віч. Це важливо і для мене як керівника, і для наших бухгалтерів, котрі повинні якомога ефективніше розпорядитися коштами, що надійшли від НСЗУ.
Загалом ми багато чекаємо від реформи. Нам обіцяли надати за державний кошт необхідну медичну техніку, допомогти з ремонтами. Сподіваємося, що так і буде.
Дана РОМАНЮК, спеціально для «ВЗ», м. Рівне