Міністерство охорони здоров’я 16 серпня винесло на громадське обговорення проект Постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. №333». Документом пропонується дозволити медзакладам, котрі фінансуються з державного або місцевих бюджетів, купувати лікарські препарати, що виготовляються в аптеках за рецептами лікарів. Як повідомляється в проекті, необхідність внесення змін зумовлена неоднозначним тлумаченням керівництвом на місцях норми щодо можливості одночасно здійснювати процедури закупівлі лікарських засобів, включених та не включених до Національного переліку.
«Така ситуація зумовлює затримки в закупівлі лікарських засобів, необхідних пацієнтам для здійснення терапії, у тому числі в життєво важливих ситуаціях», — говориться в документі.
Крім того, у проекті зазначається: Постанова КМУ від 25.03.2009 р. №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» передбачає можливість здійснення закупівель за бюджетні кошти лише зареєстрованих в Україні препаратів. Натомість лікарські засоби, що виготовляються в умовах аптеки за рецептами лікарів та на замовлення лікувально-профілактичних закладів із дозволених до застосування діючих і допоміжних речовин, не можуть бути придбані закладами охорони здоров’я. Це зумовлено тим, що такі препарати згідно із Законом «Про лікарські засоби» не підлягають державній реєстрації в Україні.
«Така ситуація на практиці зумовила обмеження доступу населення до екстемпоральних лікарських засобів, про що МОЗ України отримує повідомлення з регіонів», — пояснюється в документі.
Саме тому проектом передбачається, що:
- заклади і установи охорони здоров’я, котрі повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, закуповують лікарські засоби, включені до Національного переліку, у повному обсязі визначеної потреби;
- заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, мають можливість здійснювати закупівлі лікарських засобів, які не включені до Національного переліку (за принципом максимальної економії й ефективності із застосуванням галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я);
- заклади й установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів, мають можливість закуповувати екстемпоральні препарати.
Крім того, документом пропонується подовжити термін, протягом якого дія Постанови КМУ від 25.03.2009 р. №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» не поширюватиметься на пілотний проект щодо запровадження державного регулювання цін на препарати інсуліну, до 1 січня 2020 року.
За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ України