У зв’язку з подіями на Сході України Донецькому національному медичному університету довелося змінити розташування. Зараз він має навчальні бази в Краматорську, Лимані, Дружківці, Маріуполі. А сам ДНМУ протягом двох років працює в Кропивницькому. Як обжилися на новому місці?
ВЗ Де нині розміщено ваші основні потужності та чи вистачає їх?
Однак усім необхідним для двох теоретичних кафедр на початкових курсах ми забезпечені. Наприклад, маємо три комп’ютерні класи, анатомічний музей, кабінет гістології, оснащений бінокулярними мікроскопами, — такими самими обладнана і кафедра медичної біології. Уже завезли стоматологічне обладнання, зокрема крісла, за якими працюватимуть студенти. Однак їх ще не встановили, бо будуть потрібними лише з третього курсу. Також проведено тендер на закупівлю фантомів, муляжів для обладнання центру симуляційної медицини, що коштуватиме понад 8 млн грн. Найближчим часом буде обладнано ще два комп’ютерні класи.
ВЗ А як із клінічними базами, адже це дуже важлива ланка належної підготовки фахівців?
— У Кропивницькому маємо їх кілька. Одна — в обласному онкодиспансері, де третьокурсники вивчають пропедевтику внутрішніх хвороб, хірургії, педіатрії тощо. Там вони знайомляться з пацієнтами, вчаться збирати анамнез хвороби, встановлювати попередній діагноз за допомогою методів аускультації, перкусії, пальпації органів і систем. На цьому етапі на базі онкодиспансеру працюють кафедри хірургії, онкології, радіології, рентгенології.
Друга — у госпіталі ветеранів війни та учасників бойових дій функціонує. Тут розташовані кафедри пропедевтики хірургії. Пропедевтику ж стоматології наші студенти вивчають на третій базі — в обласній і міській стоматологічних поліклініках. Відповідно, у дитячій обласній лікарні облаштували базу для кафедри пропедевтики педіатрії. У восьми лікувальних закладах обладнані навчальні аудиторії, де пізніше будуть розміщені клінічні медичні кафедри.
У більшості випадків очільники лікувальних закладів і керівництво як управління охорони здоров’я міської ради Кропивницького, так і Департаменту охорони здоров’я ОДА поставилися до наших потреб із розумінням. Особливо активно допомагали обласна дитяча лікарня, госпіталь ветеранів війни, кардіодиспансер, стоматологічні поліклініки, психіатрична лікарня, онкодиспансер.
Бази, звісно, постійно вдосконалюють, зокрема зараз підбираємо викладацький склад, аби повністю забезпечити підготовку студентів. З часом плануємо розширюватись і відкривати бази в інших лікарнях для четвертого-шостого курсів, щоб повністю організувати навчальний процес.
ВЗ Найголовніше в навчальному закладі — досвідчені викладацькі кадри. Чи вдалося вам зберегти цей потенціал?
— Ми працюємо в Кропивницькому лише два роки. Більшість наших викладачів — доктори та кандидати медичних наук, які приїжджають сюди з Краматорська, суміщаючи роботу у двох містах.
Наразі співробітників для забезпечення належного навчального процесу вистачає. До нас у штат перейшли викладачі з педагогічного та технічного університетів, льотної академії. Значна їх частина працює за сумісництвом. Є викладачі, здебільшого на кафедрах мікробіології та фізіології, які приїхали з Донецької області. Цього року викладатиме також професор із Чернігова.
Протягом останього року в нас захистилося п’ятеро науковців, які є штатними викладачами ДНМУ, ще двоє молодих учених пройшли передзахист. Завідувачка кафедри медичної хімії нині перебуває на стажуванні в США та завершує докторську дисертацію. Торік двоє викладачів стажувалися в Німеччині. В аспірантурі навчаються п’ять співробітників, тобто це наші потенційні науковці. Крім того, у лікувальних закладах міста працюють лікарі, які мають вчений ступінь. Усіх бажаючих ми залучаємо до освітнього процесу. Але річ у тому, що вивчення клінічних дисциплін розпочнеться лише на третьому курсі, тож ті, у кого було бажання, викладали на теоретичних кафедрах анатомії, гістології, фармакології.
Однак не все так добре, як здається. Зокрема, великою проблемою для наших співробітників є житло — як їм його винаймати за зовсім невисоку зарплатню викладача? Людям довелося залишити в Донецьку свої квартири, будинки, а держава не передбачила їм компенсації цих витрат. Ректорат постійно порушує питання забезпечення викладачів-переселенців житлом, однак поки позитивних рішень немає.
ВЗ Скільки у вас нині студентів?
— У Кропивницькому діють два факультети поки лише для першого та другого курсів: медичний №2, на якому навчаються 2610 українських студентів, і міжнародний медичний, де лікарський фах здобувають 1700 осіб із 47 країн світу.
ВЗ Чи багато цьогоріч було бажаючих навчатися у вашому виші?
— Охочих було дуже багато, але поріг у 150 балів із профільних предметів змогли подолати не всі. Тому на перший курс у Кропивницькому вступили 90 українських студентів. В іноземних абітурієнтів вступна кампанія розпочалася 1 вересня.
ВЗ Що в найближчих планах вишу?
— Насамперед, ми докладатимемо зусиль для вдосконалення клінічної бази та закупівлі обладнання для лабораторій. Крім того, залучатимемо талановиту молодь до пошуково-дослідницької роботи, аби виховати нове покоління науковців і викладачів.
Марія ЛАРЧЕНКО, спеціально для «ВЗ», м. Кропивницький