Нобелівську премію з фізіології та медицини вручили за революційне відкриття в терапії раку

578

Нобелівську премію з фізіології та медицини у 2018 році присуджено науковцям Джеймсу П. Еллісону та Тасуку Хондзе за відкриття протиракової терапії, яка полягає в гальмуванні негативного імунного регулювання. «Імунна контрольна топотерапія» зробила революцію в лікуванні раку і кардинально змінила спосіб, у який можна ним керувати», — зазначають у Нобелівському комітеті.

У 90-х роках минулого століття в лабораторії Університету Каліфорнії (Берклі) Джеймс П. Еллісон вивчав Т-клітинний білок CTLA-4. Він був одним із кількох учених, які дійшли висновку, що CTLA-4 гальмує активність Т-клітин. Еллісон розробив антитіло, здатне зв’язуватися з CTLA-4 і блокувати його функцію. Перший експеримент він та його співробітники провели у 1994 році. Результати були вражаючими: миші з раком одужували завдяки введенню антитіл, які гальмували активність Т-клітин. Незважаючи на незначний інтерес фармацевтичної галузі, Еллісон продовжував активно вивчати протиракову стратегію в лікуванні людей. Перспективні результати незабаром вдалося отримати в кількох групах хворих. У 2010 році були отримані вражаючі ефекти у пацієнтів з меланомою — у декількох зникли ознаки залишкового раку.

У 1992 році, за кілька років до відкриття Еллісона, Тасуку Хондзе відкрив PD-1, інший білок, наявний на поверхні Т-клітин. У своїй лабораторії в Кіотському університеті він провів багато досліджень і виявив: PD-1, подібний до CTLA-4, гальмує Т-клітини, але працює за іншим механізмом. В експериментах на тваринах Хондзе також виявив, що блокування PD-1 є перспективною стратегією боротьби з раком. Клінічні дослідження тривали до 2012 року, коли одне з них чітко продемонструвало ефективність такої терапії в пацієнтів з різними типами раку. У деяких хворих вдалося досягти тривалої ремісії, а в кількох пацієнтів з метастатичним раком, стан яких раніше вважали невиліковним, з’явилася надія на одужання.

Після первинних досліджень, що показали наслідки блокади CTLA-4 та PD-1, науковці почали практикувати лікування, яке часто називають «імунною контрольно-пропускною терапією». Воно принципово змінило результати для хворих з певними видами раку. Однак така терапія спричиняє тяжкі побічні ефекти, які можуть навіть загрожувати життю. Вони зумовлені надмірною реакцією імунної системи, що спричиняє виникнення аутоімунних реакцій. Інтенсивне продов­ження досліджень наразі орієнтоване на з’ясування механізмів дії блокування CTLA-4
й PD-1 з метою підвищення ефективності терапії та послаблення побічних ефектів.

З двох стратегій лікування «контрольно-пропускна терапія» проти PD-1 виявилася ефективнішою. Позитивні результати спостерігають при раку легенів, раку нирок, лімфомі та меланомі. Нові клінічні дослідження вказують на те, що комбінована терапія, спрямована як на CTLA-4, так і на PD-1, може виявитися ще ефективнішою. Наразі тривають пробні терапевтичні випробування.

За матеріалами онлайн-видання «Українська правда»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я