Забезпечення доступності найкращих медичних практик та лікарських засобів для наймолодших громадян України є одним з найважливіших завдань української влади. Про це заявила Віце-прем’єр-міністр — Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова, виступаючи на Всеукраїнській нараді з питань захисту прав дитини, яка проходила в Києві під головуванням Президента України Віктора Януковича.
Медична допомога дітям надається потужною мережею лікувальних закладів, починаючи з первинної ланки до високоспеціалізованих клінік, таких, як Національна дитяча спеціалізована лікарня «ОХМАТДИТ» та науково-дослідні інститути, зазначила Раїса Богатирьова. Водночас вона звернула увагу на те, що в Україні потребує перегляду ситуація щодо доступності лікарських засобів під час амбулаторного або стаціонарного лікування. «Необхідно терміново збільшувати фінансування амбулаторного та стаціонарного лікування в регіонах. Це обов’язкова вимога до керівників облдержадміністрацій», — заявила Раїса Богатирьова.
При цьому вона відзначила чітку позитивну тенденцію, що спостерігається у фінансуванні державних програм, які спрямовані насамперед на забезпечення дітей, хворих на соціально безпечні захворювання, та дітей, що потребують лікування високовартісними медичними препаратами. Так, у 2009 році з державного бюджету на фінансування державних програм, спрямованих на покращення медичної допомоги дітям, виділялось понад 370 млн. грн. У 2012 році на ці потреби виділено 600 млн. грн., зазначила Раїса Богатирьова.
Вперше за багато років діти у віці до шести років, хворі на різні форми гемофілії, на сто відсотків забезпечуються за державні кошти факторами крові для первинної та вторинної профілактики, повідомила Раїса Василівна. «Стовідсоткове фінансування потрібне для лікування дітей, хворих на онкогематологічні та онкологічні захворювання. Це 247 млн. гривень. Прохання Президенту підтримати цю позицію. Як і стовідсоткове фінансування програми імунопрофілактики в обсязі 465 млн. гривень», — сказала Раїса Василівна. Другий рік поспіль, за її словами, з державного бюджету виділяють кошти для здійснення реабілітації дітей, насамперед пільгових категорій, у Міжнародній клініці відновного лікування в місті Трускавець. За останні два роки відкрито обласну дитячу лікарню в Черкасах, яка будувалась майже 20 років, новий корпус у Запорізькій обласній дитячій лікарні, хірургічний корпус Національного інституту раку, розпочато модернізацію НДСЛ «ОХМАТДИТ».
«Аналізуючи причини негативної динаміки показників стану здоров’я і смертності дітей та молоді в Україні, не можна ігнорувати спосіб життя, який у структурі чинників впливу на формування стану здоров’я становить 50%, — наголосила Раїса Василівна. — Для того, щоб батьки знали про стан здоров’я дитини та вчасно виконували рекомендації лікарів, в Україні другий рік поспіль впроваджується новий порядок проведення щорічних профілактичних оглядів дітей, причому саме у закладах охорони здоров’я, а не у школах, та в переважній більшості у присутності одного із батьків». І вже сьогодні відзначаються перші результати таких змін: вперше за останні десять років у 2012 році зареєстровано зниження показників розладів зору, слуху та постави у школярів.
З цього року під час профілактичних оглядів запроваджено новий компонент, спрямований на раннє виявлення факторів ризику вживання дитиною алкоголю або наркотиків. Досвід України серед усіх країн Європейського регіону в цьому напрямку вважається найбільш позитивним, звернула увагу Раїса Богатирьова. «Безперечно, у нас ще багато нерозв’язаних питань, які потребують великих вкладень та політичних рішень, але головне те, що ми не стоїмо на місці і рухаємося у вірному напрямку», — зауважила вона.
Прес-служба МОЗ України