На Рівненщині розпочав роботу новий заклад — обласний Центр громадського здоров’я. Зважаючи на те, що нині медична галузь робить акцент на профілактику, роль цієї структури в системі охорони здоров’я жителів області надзвичайно велика, як і перспективи та завдання, котрі вона перед собою ставить.
Натомість в усьому світі успішно працює система підтримки громадського здоров’я, тому й було вирішено створити відповідну структуру в нашій країні.
Рівненщина стала першою областю в Україні, де було відкрито Центр громадського здоров’я. Модель закладу, розроблену нашими фахівцями, визнали базовою, саме її МОЗ запропонувало як зразок для всієї країни, хоча при цьому кожна область має можливість враховувати власні ресурси та можливості. Перед нами ж постало завдання переформатувати роботу складових Центру громадського здоров’я і сформувати нові підходи до діяльності.
Основне завдання Центру — подовження тривалості життя населення за рахунок профілактики найпоширеніших і найнебезпечніших захворювань. Наприклад, ми звикли епідеміологію пов’язувати лише з інфекцією, а ось напрямок епідеміології неінфекційних захворювань у нас абсолютно не розвинутий. При цьому 86% випадків смертності спричиняють серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, онкопатології та респіраторні захворювання, трохи менше — травматизм й інфекційні хвороби.
Центр громадського здоров’я Рівненщини об’єднав кілька закладів. Його основою став Центр здоров’я, головним завданням якого було розповсюдження інформаційних матеріалів щодо профілактики захворювань. Слід зізнатися: застосовувані раніше заходи та методи були не надто ефективними, тому нині ми хочемо змінити підхід до цієї роботи. Зокрема, використовуватимемо офіційну інформацію, розповсюджуватимемо її за допомогою тих засобів, які нині стали доступними завдяки повсюдному впровадженню інтернету та поширенню соціальних мереж тощо.
До складу новоствореного закладу також увійшов колишній Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики. На жаль, інформаційні системи не лише в нашій області, а й в усій країні поки що не інтегровані в єдину систему. Тому статистична звітність у нас існує паралельно, тобто звіти не пов’язані між собою, відповідно, немає цілісного бачення картини та можливості порівнювати дані. Тож впровадження єдиної інформаційної ситеми — головне завдання цього напрямку роботи. Другий момент — встановлення інформаційних систем, які працюють у режимі онлайн, що дуже важливо для виявлення й нейтралізації вогнищ захворювання.
Узагалі ж Центр статистики як основна складова Центру громадського здоров’я має багато завдань, і вони дуже складні, бо нові для цієї структури. Так, ми вміємо збирати статистичні дані, але важливо їх ще й якісно опрацювати, розробити план заходів, оцінити результат. Причому, це має бути замкнутий цикл, котрий допоможе надавати якісну послугу, яку я назвала б медичним аудитом, а вже на підставі наших даних відповідні установи чи органи прийматимуть необхідні рішення.
Щодо Центру СНІДу, який також став складовою обласного Центру громадського здоров’я, то хочу зауважити: наш заклад працюватиме тільки зі здоровим населенням, а пацієнтів Центру СНІДу обслуговуватимуть у спеціально створених відділеннях багатопрофільних лікарень.
Наразі ми чекаємо на статут Центру громадського здоров’я, затверджений наказом МОЗ України, і після цього почнемо повномасштабну роботу. Завдань у нас багато, але для їх вирішення треба насамперед оцінити потенціал, який маємо, зокрема кадровий, а також посилити епідкомпонент, тому набиратимемо на роботу лікарів-епідеміологів.
Дана РОМАНЮК, спеціально для «ВЗ», м. Рівне