Дипломатичною поштою в Україну ввозять незареєстровані препарати на мільйони гривень

503

Голова громадської організації «Національний інтерес України» Василь Апасов повідомив, що деякий час тому в Україну заїхав дипломатичний вантаж. На цьому вантажі була позначка «Для службового використання». Формулювання «Службове використання» нічим не регламентоване — тобто під нього може підпадати все. Вантаж обійшов митницю, його не оглядали, а забрали представники дипломатичної місії. Але в ньому були не сигарети, не алкоголь і навіть не улюб­лені речі дипломатів з батьківщини, там були лікарські засоби.

За словами Василя Апасова, мова йде про такі препарати, як Heptavalent Botulism Antitoxin, Kineret, лабораторні та діагностичні реагенти. «В Україну приїхали дорогі й дефіцитні медпрепарати, приблизно на десяток мільйонів гривень, повз митний огляд й, очевидно, що не для «службового використання», — повідомив активіст. Крім того, він стверджує, що деякі із ввезених препаратів не зареєстровані в Україні (наприклад, Kineret — препарат «Анакінра»).

У Міністерстві охорони здоров’я заяву Василя Апасова назвали «брехливою» та «маніпулятивною», зазначивши:

  • протиботулінічна сироватка, препарат «Анакінра» та низка реагентів дійсно були дос­тавлені Програмою розвитку ООН (ПРООН), яка є однією з трьох організацій, що здійснюють державні закупівлі ліків і медвиробів для України;
  • Програма розвитку ООН (ПРООН) у якості безоплатної безповоротної допомоги передала 12 доз протиботулінічної сироватки. Оскільки в періоди сезонного збільшення кількості випадків захворювання на ботулізм в Україні в середньому на місяць використовують близько 6 доз сироватки, то завезеної партії вистачить на час процедури реєстрації закупленого лікарського засобу (очікується, що орієнтовно через місяць препарат, який було обрано на відкритому міжнародному тендері, пройде реєстрацію і буде поставлений в Україну в межах державних закупівель);
  • препарат «Анакінра» (патентована назва Kineret) призначений для лікування первинних імунодефіцитів у дітей. Раніше батьки маленьких пацієнтів купували препарат за кордоном, адже в Україні його просто не було — через невелику кількість хворих виробник-монополіст не був зацікавлений у виході на український ринок;
  • зазначені в матеріалах лікарські засоби доставлено для забезпечення українців необхідним лікуванням — усі препарати дос­тупні пацієнтам безоплатно (як придбані за кошти державного бюджету, так і отримані в якості безоплатної допомоги), жоден із них не приз­начений для комерційного використання, не може бути проданий пацієнту та відпускається відповідно до визначених Законом процедур.

«Спростування» профільного відомства Василь Апасов прокоментував так: «МОЗ підтвердило, що в Україну через дипломатичну пошту були ввезені дорогі препарати, які не пройшли реєстрацію. Своєю публікацією вони чітко визначили, що препарат Kineret не тільки був завезений через дипломатичний канал в обхід митного огляду, а й уже розподілений по регіонах, хоча й не пройшов реєстрації».

Активіст також нагадав: «Ми неодноразово були свідками того, як МОЗ забороняло вакцини і медпрепарати, коли були проблеми з документами. Своїми розпорядженнями Міністерство не тільки не дозволяло реалізацію та використання, а й зобов’язувало повернути медичну продукцію або утилізувати. Однак тут ми стали свідками, коли саме Міністерст­во створило схему ввезення, минаючи митницю, незареєстрованих в Україні препаратів і намагається виправдати свої вчинки. У будь-якій цивілізованій країні такі дії неминуче призвели б до порушення кримінальних справ проти чиновників, котрі покривають такі схеми. Залишається здогадуватися, що і в якій кількості могли завезти останніми роками горе-бізнесмени від МОЗ».

За матеріалами офіційного веб-сайту МОЗ та ІА «Українські національні новини»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я