У березні 2017 року було підписано Меморандум про розробку електронної системи охорони здоров’я в Україні — eHealth, а в лютому наступного року відбулася передача напрацювань проектного офісу до МОЗ. У відомстві тоді запевняли: повноцінно eHealth запрацює вже у квітні. Проте електронна система (загальна вартість проекту — 400 тис. дол.), у якій станом на листопад 2018 року вже зареєстровано понад 24,5 тис. лікарів і майже 22 тис. пацієнтів, досі функціонує без національної стратегії.
На думку заступника Голови Громадської ради при МОЗ Тимофія Бадікова, це порушує права пацієнтів, гальмує підвищення якості медичних послуг та призводить до неефективного використання коштів платників податків. Він також стверджує: через це медичні працівники та заклади охорони здоров’я, що працюють з eHealth у межах медичної реформи первинного рівня, стикаються з певними проблемами. Наприклад, не можуть внести зміни в систему після смерті пацієнта чи підписати декларації з новими пацієнтами. «У системі кожного сімейного лікаря «висять» декларації з померлими пацієнтами, механізм розірвання яких не передбачений. Вони продовжують «висіти», а по них нараховуються кошти від НСЗУ. У деяких випадках це вже 20-30 осіб: наприклад, лікар оформляв декларації з онкохворими пацієнтами та людьми похилого віку, тому так і сталося», — розповідає Тимофій Бадіков.
Крім того, за словами заступника Голови Громадської ради при МОЗ, неврегульованим залишається питання укладення декларації з новими членами сім’ї: «Якщо сімейний лікар веде всю родину, й народилася дитина, то батьки технічно не можуть «додати» свою дитину до цього лікаря. Вся сім’я в одного лікаря, а дитина повинна бути в іншого. Те саме відбувається, якщо до вас, наприклад, переїжджає жити бабуся. Лікарі в таких випадках поставлені в абсурдне становище — заводять папку і підписують декларацію в паперовому вигляді. Вони, умовно, говорять пацієнтам: ми вас ведемо, але не можемо оформити, доки хтось не помре або доки з бази не будуть видалені ті, хто вже помер». На початку листопада від Національної служби здоров’я України надійшли роз’яснення та зразок заяви, яку потрібно направляти в НСЗУ від імені лікаря або медичного закладу, аби розірвати чи змінити декларацію. До цієї заяви додається ще й скан документів пацієнта. «Це великий обсяг паперової роботи. Ні лікарі, ні керівники медустанов не мотивовані її виконувати. Їх влаштовує, коли кошти виплачуються за мертві душі», — переконаний Тимофій Бадіков.
За матеріалами ІА «Інтерфакс-Україна» та онлайн-видання «Українська правда»