Уже три роки в Кропивницькому працюють два факультети Донецького національного медичного університету: один — для студентів з України, інший — для іноземців. Минулого тижня останні зчинили бунт, а керівництво заявило про фінансову аферу розміром в 1 млн Євро.
Іноземці невдоволені навчанням
Понад тисяча студентів-іноземців 13 листопада не прийшли на навчання. Цей бунт мав на меті донести до керівництва вишу серйозність намірів майбутніх лікарів. Студенти переконують: уже неодноразово письмово зверталися до керівництва університету, яке перебуває в місті Лиман Донецької області, але всі їх листи було проігноровано. Проте того дня у заклад прибув-таки в. о. першого проректора з науково-педагогічної роботи Донецького національного медичного університету Ігор Хрипаченко.
Основні претензії студентів — низький рівень навчання, адже велика частка викладачів не володіє англійською на достатньому для викладання рівні. Також у виші немає англомовних підручників, натомість студентам пропонують послуговуватися інтернетом. Через мовні проблеми, переконують майбутні лікарі, вони не мають шансу й на клінічну практику. «Ми приходимо на пару, нам дають роздруківку матеріалу та пропонують самостійно прочитати. Потім ми складаємо тест й отримуємо свою «4». Але хіба це навчання? Так, за підручниками й лекціями на YouTube, я міг би вчитися й удома. Викладач нам нічого не пояснює, бо не знає англійської», — обурюється студент з Єгипту. Окрім того, їдучи на навчання в Україну, іноземці очікували на європейські умови: сучасні гуртожитки, заклади харчування та доступні спортзали, але цього також не побачили.
Кажуть, бунт зчинили, бо наприкінці цього навчального року їм доведеться складати «Крок» — кваліфікаційний іспит, який покаже, можуть вони продовжити навчання чи ні. А з таким рівнем викладання зробити це буде проблематично.
Кожен іноземний студент сплатив за рік навчання більше 3,5 тис. дол., тож і розраховував, що отримає відповідні можливості. Однак після зустрічі з в. о. першого проректора вишу питання якості освіти відійшло на другий план, бо виринули нагальніші проблеми. Виявилося, що внаслідок недогляду деканату частина студентів порушує міграційне законодавство й перебуває в Україні нелегально. До того ж з’ясувалося: жоден із них не заплатив за навчання повністю. Попри чеки і розписки на руках у студентів, у ректораті стверджують, що на рахунки університету надійшла лише частина необхідної суми.
Виш звинуватив у махінаціях фірму-рекрутера, котра запрошувала студентів в Україну і через яку проводили кошти, — ТОВ «Українські освітні послуги». Мовляв, вона завищувала суму оплати за навчання і перераховувала не всі гроші. Нібито вже виявлені борги на 1 млн Євро. Розслідувати справу взялася Служба безпеки України. Своєю чергою, фірма-рекрутер звинувачення спростовує й планує звертатися до суду.
Як справи в українських студентів?
Після скандалу стривожилися й українські студенти. Пішли чутки про те, що заклад можуть закрити або перевести в інше місто. Проте керівництво університету таку інформацію не підтвердило.
Аби Донецький національний медичний університет, який залишився без домівки, зміг продовжити свою роботу в Кропивницькому, навчальному закладу у 2016 році передали приміщення, що раніше підпорядковувалися МВС. Таким чином обласна влада планувала за кілька років поповнити дефіцит кадрів, адже нині в Кіровоградській області не вистачає 36% медиків.
Сьогодні на трьох курсах медичного факультету №2 (для вітчизняних студентів) навчаються 445 осіб. З них близько 90 — першокурсники. Університет готує лікарів загальної практики-сімейної медицини та стоматологів. Також тут навчаються троє студентів-педіатрів. 75% українських студентів — мешканці міста Кропивницький і Кіровоградської області, решта — жителі інших, переважно сусідніх, областей, де немає медичних вишів. «Відкриття медичного університету в Кропивницькому дало змогу навчатися за державний кошт більшій кількості талановитої молоді. Вищі навчальні заклади інших регіонів дотримувалися квоти: лише кілька студентів із Кіровоградщини могли потрапити на державну форму навчання. Нині ж у Донецькому національному медичному університеті за державний кошт навчаються 260 студентів, із них 40% отримують стипендію», — розповів декан медичного факультету №2, кандидат медичних наук, доцент Петро Сидоренко.
За його словами, матеріально-технічна база закладу належним чином забезпечена, однак бракує приміщень. «Для повного становлення матеріальної бази практично з нуля університету потрібно багато часу. Ми ж працюємо тут лише третій рік. За умовами меморандуму, підписаного керівниками університету й області, нам віддали корпус на вулиці Великій Перспективній: спочатку центральну частину, потім ліве крило, а до 1 вересня 2017 року мали передати і праве, де нині розміщується слідчий відділ поліції. На жаль, минуло вже півтора року, а останній пункт домовленостей досі не виконано. Це обумовлює певні труднощі з розташуванням наших кафедр. Ми були змушені шукати інші приміщення і робити там ремонти. Заклад повністю забезпечений меблями, обладнані 2 комп’ютерні класи. Діє анатомічний музей із муляжами, фантомами, у ньому є мікропрепарати та мікроскопи. Кафедри оснащені мультимедійним обладнанням», — розповідає П. Сидоренко.
До кінця року буде встановлене обладнання для навчання студентів-стоматологів, запрацює центр симуляційної медицини, який дасть змогу майбутнім фахівцям відпрацьовувати всі дії на муляжах. Придбані фантоми здатні відображати серцебиття, роботу кровообігу тощо. «Лише після закріплення навичок у фантомних класах на четвертому курсі студенти мають іти на клінічні бази», — додає викладач. Згідно з Наказом МОЗ статус клінічних отримали 8 медичних закладів: Кіровоградська дитяча обласна лікарня, Кіровоградський обласний кардіологічний диспансер, Кіровоградський обласний госпіталь для ветеранів війни, Кіровоградська обласна стоматологічна поліклініка, Кіровоградська обласна психіатрична лікарня, Кіровоградський обласний онкологічний диспансер, Міська стоматологічна поліклініка №1, Дитяча міська поліклініка №1. Наразі тривають перемовини з Кіровоградською центральною районною лікарнею. Тобто проблем із практичним навчанням студентів не повинно бути.
Проте непорозуміння виникли із книжковими фондами. Коли університет змушений був покинути Донецьк, там залишилася величезна бібліотека. Наразі в розпорядження вишу передали фонди Кропивницької обласної медичної бібліотеки, ще близько 3,5 тис. примірників фахової літератури надав Центральноукраїнський державний педагогічний університет ім. В. Винниченка — поділився з колегами. Як викладач Петро Сидоренко визнає проблему відсутності англомовних підручників. Однак задля справедливості висуває претензії й до студентів-іноземців, котрі надто буквально розуміють тезу про вільне відвідування занять. Замість 10 відвідувачів часто на лекціях перебувають усього 2-3. Й галас, котрий зчинили іноземні студенти, на його думку, спричинений хвилюваннями перед складанням іспиту «Крок», що має відбутися в кінці третього курсу: не здав — витрачаєш на навчання ще один рік, а це — додаткові гроші, або ж тебе відраховують. «Українські студенти навчаються в тих самих викладачів, однак не мають подібних осторог, бо є набагато сумліннішими», — каже декан.
Результати внутрішньої перевірки
23 листопада мали бути оприлюднені результати внутрішнього аудиту, проте нової інформації представники університету не надали. Кажуть, зібрали документи й пояснення у студентів, а тепер писатимуть заяву до правоохоронних органів. На період проведення розслідування від роботи відсторонили низку працівників. Окрім того, в університеті повідомили, що вже закупили англомовні підручники на суму 200 тис. грн, і найближчим часом вони потраплять до бібліотеки. Також у 2019 році обіцяють відкрити сучасний фантомний клас для студентів-стоматологів. Проте іноземні студенти стверджують: поки що змін на краще вони не відчули.
Анастасія ДЗЮБАК, спеціально для «ВЗ», м. Кропивницький