Дослідники з усього світу шукають нові способи відновлення мієлінової оболонки з метою зменшити неврологічні симптоми у пацієнтів з розсіяним склерозом. І ось нещодавно німецькі вчені виявили, що організм людини природно ініціює регенеративні механізми, що обмежують ступінь будь-якого пошкодження мієлінової оболонки. Як повідомляє видання Nature Communications, дослідники із університетської клініки «Шаріте» в Берліні зробили значний крок на шляху до лікування цього нейродегенеративного захворювання. Й найголовніше те, що дослідники вже мають «на руках» терапевтичний білок!
Вчені зосередилася на вродженій здатності організму до відновлення, адже за певних умов центральна нервова система здатна усувати пошкодження мієлінової оболонки (хоча й не так ефективно, як хотілося б).
Цей процес проходить певні етапи. Після ушкодження специфічні молекулярні сигнали дають поштовх стовбуровим клітинам диференціюватися в олігодендроцити, які в свою чергу прямують до травмованої ділянки й зрештою відповідають за репарацію мієліну.
Досі науці було мало відомо про молекулярні сигнали, що ініціюють механізм регенерації мієліну. Але німецькі вчені виявили й продемонстрували на моделі тварин, що основну роль у здатності організму виробляти нові мієліноутворюючі олігодендроцити відіграє білок Chi3l3.
В серії експериментів дослідницька група змогла показати, що зниження рівня протеїнів Chi3l3 в мозку значно погіршує здатність організму до репарації мієліну, в той час як інфузія Chi3l3 призводить до збільшення виробництва олігодендроцитів. Аналогічні результати спостерігали дали експерименти in vitro з використанням клітин людини.
Отримані німецькими вченими результати стануть основою для розробки нових препаратів для лікування розсіяного склерозу, бо, на жаль, існуючі неідеальні. Вчені сподіваються, що тут обійдеться без марудного драг-дизайну, адже фактично активна молекула вже є.
Джерело: MedicalXpress