Хірургія без скальпеля (або ж мінімальне його застосування) – глобальний тренд останніх років. Невелике експериментальне дослідження, проведене фахівцями із Брюсселя, показує, що кілька невеликих резекцій при hidradenitis suppurativa – краще рішення для лікарів, а також більш прийнятний варіант для пацієнтів, аніж одна більш інтенсивна/ інвазивна процедура.
Автори цього дослідження пішли проти медичної догми, котра рекомендує «прибирати дочиста все і за один раз». Як пояснив його керівник Маріано Суппа (Mariano Suppa), співробітник клініки «Еразм» в Брюсселі, хірургічне втручання при гідраденіті – процедура, занадто складна у багатьох відношеннях як для лікаря, так і для хворого. Тому він з колегами намагався спростити хірургам і пацієнтам життя, при цьому зберігши ефективність лікування. Разом зі співавторами Маріано Суппа запропонував покроковий хірургічний підхід, який передбачає послідовне проведення процедур, що виконуються під місцевою анестезією протягом декількох місяців.
Новий метод перевірили в пілотному дослідженні за участю 12 добровольців із hidradenitis suppurativa помірного або тяжкого ступеня. Вісім пацієнтів пройшли нове покрокове лікування, чотирьом було проведено класичне висічення. Ефективність підходу оцінювали за допомогою об’єктивних показників (частота рецидивів, частота утворення післяопераційних рубців, контрактур, зміна рухливості в суглобі). Також в аналіз включили і суб’єктивні показники, про які повідомляють пацієнти (біль, задоволеність лікуванням, якість життя та ін.). У 1 з 12 учасників трапився рецидив гідраденіту, у 2 – рубцева контрактура. Функціональність плеча та суб’єктивні показники покращилися у 7 з 8 пацієнтів, які лікувалися за новим протоколом.
У той же час інші фахівці критикують цей підхід, наголошуючи на тому, що пацієнт налаштований покінчити з проблемою за один раз, а тут йому доводиться відвідувати клініку кілька разів. «Я не претендую на те, що наш метод замінить класичне широке висічення патологічного утворення разом з навколишніми тканинами у всіх випадках, але для багатьох це непогана альтернатива інвазивного радикального втручання», – визнав Суппа.
Джерело: Medscape