Львівщина: Як вивести міську дитячу лікарню в топ лідерів країни

2207

Фахівці міської дитячої клінічної лікарні м. Львова надають спеціалізовану допомогу європейського рівня не лише новонародженим міста й області, а й малюкам із тяжкими вадами з усієї України. її Високу якість підтверджено й незалежними міжнародними експертами.

ВЗ Міська дитяча клінічна лікарня нещодавно стала одним із трьох закладів в Україні, які отримати найвищу оцінку незалежних європейських експертів. Розкажіть про це докладніше.

Дмитро КВІТ, головний лікар КНП «Міська дитяча клінічна лікарня м. Львова», Заслужений лікар України, магістр державного управління
— Гордістю нашого закладу є неонатальне відділення, корпус якого розпочали будувати ще в 1993 році, проте лише у 2007-му приміщення, нарешті, було споруджене. На сьогодні воно є одним з найпотужніших неонатальних відділень не лише Західного регіону, а й України загалом. Це і засвідчила висока оцінка міжнародного експерта — президента Асоціації неонатологів Польщі Марії Катаржини Боршевської-Корнацької, котра за дорученням в. о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун проводила незалежний аудит дитячих лікарень і пологових будинків України для створення тренінгових центрів. За його підсумками один із провідних неонатологів Європи обрала 3 заклади, і наша міська дитяча клінічна лікарня — серед них.

Щорічно у відділенні лікування надають близько 800 дітям, 40% із них — передчасно народжені. 15 років тому малюки, яких ми виходжуємо сьогодні, були просто приречені, нині ж фахівці нашої лікарні рятують дітей навіть із критично низькою масою тіла — менше 1 кг. Ми безсилі лише проти патологій, котрі не піддаються корекції та несумісні з життям. Утім, навіть з урахуванням цього у відділенні — один із найнижчих показників смертності в Україні.

У нашому закладі лікують дітей з усім спектром патологій періоду новонародженості: від звичайної неонатальної жовтяниці до вроджених вад, котрі потребують складних хірургічних втручань, як-от реконструкції кишечнику чи стравоходу тощо.

ВЗ У чому секрет успіху міської дитячої клінічної лікарні?

— Він ґрунтується на трьох китах: сучасне обладнання, якісні умови перебування хворих та, звісно ж, безцінний кадровий потенціал. Таке поєднання забезпечує високі стандарти надання медичних послуг. Ця комбінація, звісно, була б неможлива без підтримки управління охорони здоров’я Львівської міської ради та благодійників.

Лише протягом останніх 5 років для лікарні придбано обладнання на суму понад 14 млн грн. У місцевої влади фінансування цієї складової — в пріоритеті. Для неонатологічної служби закуплено високотехнологічні кювези для виходжування новонароджених, котрі контролюють вологість і рівень кисню. Торік управління охорони здоров’я придбало 3 апарати ШВЛ для новонароджених: вартість кожного — близько 30 тис. дол. Коштом благочинців було закуплено унікальну ламінарну шафу, що дає змогу готувати індивідуальні розчини для інфузій у стерильних умовах.

Ми можемо з гордістю стверджувати, що в нашій лікарні відсутні внутрішньогоспітальні інфекції. У рамках всеукраїнського проекту наприкінці минулого року заклад сертифіковано як «Чиста лікарня, безпечна для пацієнта». Ми йшли до цього довгих три роки, адже сертифікацію мало пройти кожне відділення.

І третьою складовою нашого успіху є фахівці. На базі відділення діє кафедра педіатрії та неонатології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького. Завдяки тісній співпраці з клініками Польщі, Австрії та Канади наші фахівці проходять стажування, отримують телемедичні консультації тощо. А їх відкритість, за словами іноземних колег, лише сприяє обміну досвідом.

ВЗ Які нові методики обстеження та лікування плануєте впроваджувати?

— Загалом увесь минулий рік став періодом оновлення. Спільними зусиллями благодійників та міського управління охорони здоров’я у закладі реконструйовано три операційні, оснащено операційну для лапароскопічних втручань. Стійку вартістю 120 тис. Євро передали канадські колеги. Цей дороговартісний подарунок ми отримали завдяки наполегливій і віртуозній роботі одного з наших фахівців під час річного стажування в лікарні The Sick Kids Hospital (Торонто, Канада). Він працював нарівні з тамтешніми колегами, і вони зрозуміли: обладнання не припадатиме пилом у кутку, а приноситиме користь малюкам. Тепер ми можемо виконувати увесь спектр мініінвазивних втручань дітям від народження до 18 років.

Нещодавно обладнали кімнату добової відеоенцефалографії для фіксації судом при епілепсії. Таке обстеження, коли дитина спить, бавиться тощо, дає змогу виявити вогнища збудження, оскільки клінічно судоми можуть не проявлятися. Тепер ми можемо встановити інтенсивність сигналів та оцінити, чи правильно було підібрано протисудомну терапію. У медикаментозно резистентних випадках епілепсії лікарі визначають локалізацію вогнища та порушують питання застосування радикальних методів лікування епілепсії: операція чи встановлення вагостимулятора. У нашому закладі українські хірурги спільно із Джеймсом Руткою — одним із найкращих дитячих нейрохірургів світового рівня — прооперували трьох дітей із таким діагнозом з різних регіонів країни.

ВЗ З ваших слів усе виглядає дуже оптимістично. Невже немає проблем?

— Звісно, без них не обходиться. На сьогодні найбільша з них — Emergency Department. Створення таких відділень передбачено реформою галузі охорони здоров’я. Поки що в дитячих лікарнях України подібних структур немає. Натомість навіть у наших найближчих західних сусідів ці відділення діють у кожній багатопрофільній лікарні.

Ідея створити Emergency Department виник­ла близько 4 років тому. Зараз лікарня спеціалізується на наданні невідкладної допомоги, й ми розуміємо, що незабаром не зможемо впоратися із потоком пацієнтів, котрі звертаються самостійно, тобто без направлення. Крім того, американська консалтингова компанія, що займається створенням подібних відділень, провела цікаве дослідження. Вони проаналізували потік хворих, статистику роботи установи загалом за дворічний термін. Відтак виявилося, що протягом останніх 10-12 років кількість таких пацієнтів різного профілю збільшилася із 5-7 тис. на рік до майже 30 тис. За їх прогнозами, найближчими роками ця цифра зросте до 36 тис. на рік. Було також доведено, що відкриття подібного відділення дасть змогу зменшити кількість госпіталізованих пацієнтів приблизно на 20% за рахунок вчасного проведення необхідних аналізів і встановлення діагнозу.

Аналітична робота та медико-технічне зав­дання коштували благодійникам близько 30 тис. дол. Ремонтні роботи розпочали з відновлення даху, проведення комунікацій тощо. Втіленню плану на той час завадила ситуація в державі, проте ми збираємося реалізувати його протягом наступних 2 років.

Також складним залишається питання із середнім медичним персоналом. За два останні роки на роботу до нашого закладу не прийшов жодний випускник медичних коледжів Львова та області, а працівники продовжують звільнятися. Боюся, незабаром ситуація стане схожою на кінець 90-х років, коли через низьку заробітну оплату праці ми втратили близько 50 найкваліфікованіших медсестер. З тих самих причин вони і зараз переходять у приватні клініки.

Більшість молодих та амбітних лікарів намагаються суміщати роботу в дитячій міській лікарні та приватних клініках, бо зав­дяки іміджу лікарні й кваліфікації, яку вони тут здобули, їх радо беруть на роботу будь-де. Лише за останні два роки п’ятеро наших лікарів, на яких покладали великі сподівання, виїхали за кордон. Тож ми дуже очікуємо на впровадження подальшого етапу медичної
реформи, адже без підтримки держави та місцевої влади втратимо найцінніше — фахівців.

Юлія МАСЮКЕВИЧ, спеціально для «ВЗ»


Коментар

Володимир ЗУБ, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради
Ще 2006 року у Львові розробили поетапну концепцію реформування дитячої міської лікарні як багатопрофільного закладу. Відтак протягом останніх років нам вдалося відкрити кілька нових відділень, зокрема травматологічне, неонатальне, нейрохірургічне, офтальмологічне тощо, впровадити нові методи лікування та діагностики, створити реабілітаційне відділення для дітей із вродженими вадами та після травм.

Значну увагу також приділяємо удосконаленню знань і навичок лікарів, адже навіть найкраще обладнання нічого не варте, якщо лікарі не вміють із ним працювати. Саме тому наші фахівці постійно виїжджають у Канаду, США, Австрію, Польщу та інші країни для стажування. Зокрема, підписано угоду з лікарнею The Hospital for Sick kids, що в Торонто (Канада), котра допомагає нам у фінансуванні поїздок. Подекуди лікарі їздять і власним коштом. Ней­рохірурги дитячої лікарні також тісно співпрацюють з Джеймсом Руткою. Наші фахівці проходили тривалі стажування під його керівництвом, і що найважливіше — із допуском до роботи.

Узагалі протягом останнього десятиліття в лікарню інвестовано понад 100 млн грн із міського бюджету. Значною мірою нам допомагає співпраця із канадськими колегами, завдяки якій 2013 року й було відкрите нейрохірургічне відділення. Нам вдалося знайти належне приміщення, підготувати персонал. Тож тепер Джеймс Рутка приїжджає до Львова й проводить оперативні втручання спільно із львівськими колегами, рятуючи малюків з усієї країни. Щороку канадські колеги передають нашій лікарні й необхідне обладнання: нещодавно ми отримали лапароскопічну стійку, аналогів якій немає в Україні. А позаминулого року завдяки нашій співпраці у закладі з’явився повний комплект обладнання для нейрохірургічної операційної.

Деякі відділення, як-от нейрохірургічне, травматологічне, неврологічне, функціонують лише в міській дитячій клінічній лікарні, відтак мешканці з усієї області вимушені звертатися саме сюди. Також лікарня бере активну участь у проектах, пов’язаних із пересадкою печінки, — до нас привозять дітей з усієї країни, тут їх готують до трансплантації, а згодом разом із нашими фахівцями вони вирушають до закордонних клінік і повертаються назад для післяопераційного лікування. Саме тому міська дитяча клінічна лікарня м. Львова — один із найпотужніших багатопрофільних лікувальних закладів на теренах не лише області, а й країни.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я