Вчені з Каліфорнійського університету Сан-Франциско розробили новий метод, що дозволяє звести до мінімуму ймовірність того, що організм людини відторгне стовбурові клітини під час трансплантації. Використовуючи інструменти редагування генів CRISPR, їм вдалося створити стовбурові клітини, які імунна система організму не помічає.
Оскільки людський організм часто сприймає трансплантовані стовбурові клітини як потенційно небезпечний і чужорідний матеріал, імунна система починає з ними боротися, що призводить до їх відторгнення. Незважаючи на те, що існують медикаменти, які пригнічують захисну реакцію імунної системи, це підвищує ризик підхопити інші захворювання, що врешті-решт може тільки ускладнити ситуацію. Потенційне рішення цієї проблеми представили фахівці Каліфорнійського університету. Вони створили невидимі для імунітету модифіковані стовбурові клітини, яким вперше вдалося вижити всередині реципієнта без будь-якого втручання організму.
Рішення полягає в тому, що вчені за допомогою технології CRISPR вирізали два гена, що становлять головний комплекс гістосумісності класу I і II, які сигналізують імунній системі про чужорідні клітини, а також додали білок CD47, який грає роль в міжклітинному обміні. По суті він вказує імунітету не руйнувати клітини.
Як показали дослідження на стовбурових клітинах мишей, процедура виявилася успішною. Це дає надію на те, що спосіб може також працювати і з людським організмом, хоча ризик використання клітин, модифікованих за допомогою CRISPR, все ще досить високий.
За матеріалами Endgadget