У КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня №9» із двох відділень — ортопедичного й травматологічного — вирішили зробити одне, котре займатиметься здебільшого ургентною травматологією. Замість 120 ліжок двох відділень функціонуватимуть лише 90, причому ортопедичних залишиться всього 20 — третина від колишньої кількості. проти такого злиття категорично виступають працівники ортопедичного відділення та пацієнти, котрі вважають цей крок справжньою НП для Запоріжжя. Чим продиктоване рішення місцевої влади, розбиралася «Ваше здоров’я».
«Для мешканців міста це колосальна втрата, оскільки хворі, які потребують складних операцій із відновлення суглобів, протезування тощо, займають чергу на лікування в нашому відділенні за 2-3 місяці — їх надто багато. Ще одна проблема полягає в тому, що не весь медперсонал знайде себе в новій структурі. У нас злагоджений колектив, ми працюємо разом тривалий час. Але найстрашніше, що ми втратимо справжнього професіонала — завідувача ортопедичного відділення Ігоря Руденка. За багато років практики він накопичив колосальний досвід подібних оперативних втручань. Кому знадобилася реорганізація, не знаємо, нас ніхто не питав…» — розмірковує ургентна операційна медсестра з травми кисті Яніна Гладка.
У результаті об’єднання відділень завідувачем новоствореної структури планують поставити нинішнього очільника травматологічного відділення Євгенія Бойка.
Як розповів Ігор Руденко, пропозиції щодо роботи в нього вже є, без діла він не залишиться, але йому прикро, що постраждають хворі, адже в середньому річний план із лікування та проведення операцій у відділенні виконували на 115%.
«Нині в нас офіційно налічується 60 ліжок, однак фактично функціонують 72, і в найгарячіші періоди (весна-осінь) одночасно на лікуванні перебувають близько 80 пацієнтів. Після запланованого реформування на мікрохірургію кисті й ортопедію залишиться всього 20 ліжок. Мені складно уявити, як ми зможемо забезпечити ліжко-місцями ту кількість людей, котрі потребують допомоги. Це абсолютно нереально», — непокоїться завідувач ортопедичного відділення Ігор Руденко.
Практично весь персонал відділення проти реформи. Медпрацівники шоковані ще й через відсутність будь-яких пояснень. Людей попросили підписати повідомлення про скорочення — на практиці це означає, що кожен із них працює лише до 28 березня. Медики обурені.
«Мені не зрозуміло, як два відділення існуватимуть разом, як можна займатися й тим, й іншим на високому рівні з меншою кількістю персоналу? У чому тут поліпшення? У травматології надають термінову допомогу, котра, звісно, конче необхідна, однак що робити тим, хто потребує планових операцій? Наше відділення постійно заповнене. Як можна говорити, що тут «недобір»? Планово лікувати людей у цій країні й місті зокрема вже не потрібно? Крім того, наше відділення — єдине ортопедичне, яке працює на базі міського комунального закладу. Тому виникає ще більше запитань, кому і навіщо потрібна така реформа», — нарікає лікар-ординатор ортопедичного відділення з 25-річним стажем роботи в цій лікарні Костянтин Реньов.
Ігор Руденко переконаний, що лікарі залишаться без роботи. «Попри те, що людям обіцяють збереження всіх робочих місць, насправді будуть скорочені ставки хірургів і нейрохірургів. Із 23 осіб ортопедів і травматологів у закладі залишиться 15, — говорить він. — Планові операції виконуватимуть завідувач, троє ортопедів-травматологів і один хірург кисті. Мені дуже складно уявити, як вони «потягнуть» весь той «віз» пацієнтів із двох колишніх відділень. За статистикою, лише в ортопедії протягом минулого року проліковано понад 1500 пацієнтів і проведено близько 1200 операцій».
Нинішні й колишні пацієнти відділення ортопедії також прийшли в лікарню, аби висловити свою думку з приводу такого реформування.
«Об’єднання двох відділень — це, по суті, знищення ортопедії в Запоріжжі, куди, до речі, приїздять лікуватися з усієї України. Навіть мені, не медику, зрозуміло, що ці дві спеціалізації значно різняться: ортопедія займається застарілими травмами, вродженими аномаліями і пропагує зовсім інший підхід до лікування. У відділення ортопедії завжди черги, не вистачає ліжок для тих, кому потрібна спеціалізована меддопомога. Нам, пацієнтам, страшно втратити можливість отримувати кваліфіковане лікування, тож ми приїхали, аби не допустити «реорганізації». Це велика помилка!» — говорить Вікторія Лук’янченко — інвалід дитинства. — Я не могла ходити, але лікарі відділення поставили мене на ноги. Тепер у мене є сім’я, робота — повноцінне життя».
Ще одна пацієнтка Тетяна Грібук зазначає: «Ви ж бачите, скільки людей прийшло, щоб підтримати відділення ортопедії. Його закриття — справжній злочин проти хворих! Тут працюють лікарі із золотими руками — професіонали від Бога. Мене поставили на ноги, встановивши новий суглоб, і тепер я бігаю, а раніше не могла навіть ходити. Тут проводять просто неймовірні операції, навіть пришивають відірвані кінцівки. Закривати таке відділення — це прирікати людей на інвалідність».
Медики й завідувач ортопедичного відділення за підтримки ЗМІ звернулися до Запорізького міського Голови Володимира Буряка та депутатів міської ради з проханням вивчити це питання, яке, сподіваються лікарі, напевно, пройшло повз їх розгляд. «Думаю, міського Голову могли ввести в оману, і він навіть не знає, що відбувається, скільки людей залишаться один на один зі своїми проблемами.
Я переконаний: такі серйозні питання, як реорганізація в медичних закладах, повинні вирішувати люди з досвідом медичної практики та роботи з пацієнтами, а не чиновники в кабінетах. Реорганізація має поліпшувати роботу медичних закладів і бути благом для людей, а не навпаки. У цьому ж випадку ми стаємо свідками знищення того, що створювалося роками», — констатує Ігор Руденко.
Єва МІРОНОВА, спеціально для «ВЗ»
Коли верстався номер
З приводу реорганізації відділень 6 лютого зібрали засідання постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Запорізької міської ради. Активістів запросили до сесійної зали та надали їм слово. Після їх виступу міський Голова Запоріжжя Володимир Буряк доручив членам постійної комісії ще раз розглянути питання щодо реорганізації відділень із представниками громадськості, Департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради, головним лікарем і завідувачами відділень КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня №9» і винести проект рішення на розгляд депутатів міської ради.
Завідувач ортопедичного відділення Ігор Руденко вкотре заявив, що не підтримує рішення про скорочення ліжкового фонду та об’єднання травматологічного й ортопедичного відділень. Штат працівників, який залишиться у відділенні, не зможе впоратися з потоком пацієнтів, а хворих не буде де розміщувати.
Пацієнти, що були присутні на засіданні, підтримали лікаря і заявили: якщо змін не буде, то вони звернуться до Міністерства охорони здоров’я України та влаштують у Києві акцію протесту, аби їх почула вся країна.
Острах медиків і пацієнтів цілком зрозумілий: перші бояться залишитися без роботи, другі — без життєво необхідного лікування. Але керівництво лікарні та місцева влада не знімають із себе відповідальності за ситуацію й за долі людей. Проте й за використання грошей платників податків вони теж відповідають, тому й намагаються знайти компроміс. Медикам запропонують працевлаштування в інших відділеннях закладу, а пацієнтам — сучасніші технології та лікування. Увесь світ відмовляється від дороговартісної стаціонарної реабілітації після оперативних втручань, зокрема в ортопедії. То, може, ця реорганізація сприятиме бажаному оновленню травматолого-ортопедичного відділення? Адже зекономлені кошти можна буде вкласти в сучасну техніку і ремонт, якого так потребують палати, кабінети й операційні.
P.S. «Ваше здоров’я» слідкуватиме за розвитком ситуації й обов’язково повернеться до цієї теми найближчим часом, коли Запорізька міська рада прийме остаточне рішення щодо долі цих двох відділень.
Реорганізація не означає знищення
Рішення приймали на підставі проведеного адміністрацією лікарні аналізу раціональності використання ліжкового фонду. Результат перевірки засвідчив, що ліжковий фонд використовується недостатньо ефективно. Наприклад, у минулому році 250 пацієнтів були госпіталізовані для лікування з уведенням гіалуронової кислоти. Слід зазначити, що подібну процедуру нині ніде не проводять стаціонарно, для її виконання достатньо амбулаторних умов. Тобто 250 пацієнтів не потребували лікування в ортопедичному відділенні, і це лише один приклад нераціонального використання ліжкового фонду. До того ж в ортопедичному відділенні середній час перебування хворого на лікарняному ліжку значно перевищує такий показник по країні, враховуючи складність лікування та оперативних втручань. Крім того, перевіривши 100 історій хвороби, ми визнали обґрунтованим перебування в стаціонарі лише 13 пацієнтів. З огляду на це, дійшли висновку, що абсолютно не логічно використовувати такий величезний ліжковий фонд, тому й вирішили провести реорганізацію.
Щодо штату співробітників, то скорочення ліжок не потяне за собою скорочення медичного персоналу лікарні. Звісно, згідно з наказами КУ «Запорізька міська багатопрофільна клінічна лікарня №9» від 27.12.2018 р. №654 тр, №655 тр та № 1173/04-03 к/тр передбачено виведення з 28 березня 2019 року зі штатного розпису лікарні всіх штатних посад травматологічного та ортопедичного відділень стаціонару та однієї посади відділення кістково-гнійної інфекції. Однак усім працівникам, які підлягають скороченню, будуть запропоновані вакантні посади безпосередньо в міській багатопрофільній клінічній лікарні №9.
Зокрема, у структурі нового травматолого-ортопедичного відділення працюватиме 15 фахівців, одне вакантне місце є в поліклініці, одне — у травмпункті.