Американські вчені знайшли ключ до лікування смертельних видів раку завдяки механізму продукування протеасом – білкового комплексу, що руйнує непотрібні молекули.
Протеосоми виконують в організмі роль центрів переробки білків, які вже виконали свою функцію і більше не потрібні. Вони розбирають білки на амінокислоти, які є матеріалом для створення нових протеїнів. Самі комплекси складаються з більш ніж 60 білкових компонентів, але для їх створення потрібні інші білки, так звані шаперони. Їх функцію можна порівняти з роллю «робітників» на складальній лінії.
Дослідивши процес створення цього білкового комплексу, вчені з Університету штату Флорида звернули увагу на одну особливість: коли протеасома наближається до кінця «складальної лінії», вона на деякий час змінює форму, щоб шаперон міг виконати свою роботу. А далі повертається до початкового стану і відділяється від нього.
Ракові клітини, як і здорові, також використовують протеасоми, щоб переробляти токсичні білки.
Оскільки пухлина виробляє велику кількість пошкоджених протеїнів, рак компенсує це перевиробництвом шаперонів, які не дають раковим клітинам самозруйнуватися і забезпечують їх розвиток.
До того ж, вчені досліджували специфічний шаперон ганкірин, який є онкогеном. Цей компонент генетичного матеріалу присутній у деяких пухлинах у великих кількостях і саме він провокує прогресування раку.
Команда спробувала знайти спосіб не дати ганкірину збирати протеасоми, що призвело б до відмирання ракових клітин від власних токсичних білків.
Наступним кроком дослідників стане визначення ступеня токсичності ганкірину для ракових і для здорових клітин. Якщо їх гіпотеза підтвердиться, вони почнуть розробляти препарати для доклінічних випробувань.
Джерело: hightech.plus