Недавнє дослідження виявило, що три чверті пацієнтів із симптоматичною пароксизмальною фібриляцією передсердь (ФП) впевнені в тому, що їхні епізоди аритмії пов’язані з вживанням алкоголю або кофеїном, а також з фізичною активністю і браком сну.
З 1 295 пацієнтів із симптоматичною пароксизмальною ФП, які брали участь в опитуванні, 74% повідомили, що стикалися як мінімум з одним таким тригером. Найчастіше з аритмією у них асоціювалися:
- вживання алкоголю – у 35% випадків;
- вживання кофеїну – 28%;
- тренування/ фізичне навантаження – 23%;
- дефіцит сну – 21%.
Решта тригерів у наведеному списку включали гіподинамію, холодні напої або їжу, переїдання, дієту з високим вмістом натрію, зневоднення та лежання на лівій стороні тіла.
Респонденти також мали можливість додати «свої» передбачувані тригери, які не були перелічені в запропонованому списку. Примітно, що 20% респондентів вписали туди стрес або тривогу.
Як визнають автори опитування, даних на користь того, що більшість із перелічених речей насправді викликають аритмію, практично немає, «тому на даний момент найкращий доказ, який ми маємо, – це те, що говорять нам самі пацієнти».
При цьому вони відзначили, що відмова від кофеїну є майже універсальною рекомендацією для пацієнтів з симптоматичною пароксизмальною ФП. «Так, дійсно, кофеїн може бути спусковим механізмом для окремих людей із ФП, але багато інших хворих не будуть на нього реагувати. Те ж саме з фізичними вправами: ми не хочемо забороняти тренування, але деякі види навантажень можуть провокувати напади у певної групи таких пацієнтів. Нам потрібно краще зрозуміти ці більш специфічні взаємозв’язки», – коментують автори результати міні-дослідження.
Наданий список можливих тригерів був зібраний експертами за допомогою онлайн-опитувань і даних соціальних мереж. Повна версія опитування із аналізом була опублікована в журналі Heart Rhythm.
Джерело: Medscape